- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

اگر لازم باشد برای مصارف غیرنظامی غنی‌سازی را به ۶۰ درصد می‌رسانیم/ باید به دقت به این قانون خوب عمل شود/ مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را حل کنند

محسن فخری‌ زاده

 رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها قانون خوبی است و باید با دقت عمل شود و اگر لازم باشد برای مصارف غیرنظامی غنی‌سازی را به ۶۰ درصد می رسانیم، تاکید کردند، مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را حل کنند که نشاندهنده دوصدایی نباشد.

 

*** تقویت مبانی فکری نظام اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، [1] حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار رییس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم‌افزار ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید، گفتند:

یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌ منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.

 

*** اگر لازم باشد غنی‌سازی را تا ۶۰ درصد هم خواهیم برد

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی ادبیات روزهای اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران، ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه دانستند و فرمودند:

نتیجه این ادبیات جز منفورتر شدن آنها نزد ملت ایران نخواهد بود.

ضمن آنکه جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتی تا غنی‌سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.

 

*** روزآمد کردن نرم افزار نظام اسلامی

 

ایشان روزآمد کردن نرم افزار نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند:

البته این به‌ روزرسانی به معنای دستکاری در منظومه مفاهیم دینی نیست بلکه به معنای کشف حقایق متناسب با نیازهای داخلی و بین المللی نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی به چند نمونه متناسب با مسائل روز اشاره کردند و افزودند:

به عنوان مثال هنگامی که نظام اسلامی با فشارهای شرطی دشمن مواجه می‌شود و او برداشتن تحریم‌ها را منوط به یک یا چند شرط می‌کند که انجام آنها ممکن است به‌ شدت گمراه کننده و هلاک‌کننده باشد، نظام اسلامی چه باید بکند؟

در چنین شرایطی باید مفهوم دینی استقامت و صبر، تبدیل به یک حرکت جمعی در جامعه شود، آن هم در شرایطی که مردم با مشکلاتی مواجه هستند که بخشی از آنها ناشی از فشارهای دشمن است.

ایشان ترویج مفاهیمی همچون توکل به خدا و اعتماد به وعده الهی در مواجهه با جبهه دشمن و یا تبیین این موضوع را که خداوند قطعاً در برابر بی‌عملی و بی‌توجهی مسئولان واکنش تند خواهد داشت، از دیگر نمونه‌های مورد نیاز جامعه برشمردند و افزودند:

تغذیه عقبه فکری نظام اسلامی و به‌روزرسانی نرم افزار آن را باید فضلا و متفکرین صاحب صلاحیتی به‌عهده بگیرند که از جمود فکری و تحجر، و همچنین از افکار التقاطی به‌دور باشند.

 

*** مجلس و دولت اختلاف‌شان را حل کنند

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص کاهش تعهدات برجامی، گفتند:

مجلس قانونی را تصویب و دولت نیز از آن استقبال کرد و تا دیروز نیز کارهایی را که باید انجام می‌شد، انجام دادند و به امید خدا فردا نیز یک مورد دیگر از این قانون انجام خواهد شد.

ایشان با اشاره با اختلاف برداشتی که مجلس از کار دولت دارد، افزودند:

این اختلاف‌نظرها قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف‌ها رها و یا تشدید شود که نشان‌ دهنده دوصدایی باشد.

دولت خود را موظف به عمل به قانون می‌داند و باید به این قانون که قانون خوبی است، به دقت عمل شود.

 

*** ضرورت بازخواست آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادبیات آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران را مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه و ادبیاتی غلط خواندند و گفتند:

جمهوری اسلامی از روز اول و تا مدت طولانی، بر اساس تعالیم اسلام به تعهدات خود عمل کرد اما طرفی که از روز اول به تعهدات خود عمل نکرد همین چهار کشور بودند، بنابراین آنها باید مورد عتاب و خطاب و بازخواست قرار گیرند.

وقتی آمریکا از برجام خارج شد و دیگران هم با او همراهی کردند، دستور قرآن این است که تو هم تعهد را رها کن که با این حال باز هم دولت محترم ما تعهدات را رها نکرد و به تدریج بخشی از آنها را کاهش داد که البته این موارد نیز در صورت عمل کردن آنها به وظایف‌شان قابل برگشت است.

 

 

اخبار مهم صنایع:
 
آزادسازی برخی پهنه‌های معدنی فاقد مشکلات محیط زیستی و منابع طبیعی در استان یزد [2]
 
ساخت و افتتاح آزادراه غدیر با سرمایه‌گذاری ۷ هزار میلیارد تومانی در مدت ۵ سال [3]

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور [4]

 

 

*** مانع سلاح هسته‌ای، فکر و مبانی اسلامی است

 

رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه نتیجه ادبیات استکباری را افزایش نفرت مردم ایران از غربی‌ها دانستند، فرمودند:

در این میان آن دلقک صهیونیست بین‌المللی دائم می‌گوید ما نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته‌ای داشت، او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند.

آنچه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته‌ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی اعم از هسته‌ای یا شیمیایی را که موجب کشتار مردم عادی می‌شود، ممنوع می‌داند.

 

*** حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نیست

 

ایشان با یادآوری قتل عام ۲۲۰ هزار نفر در بمباران اتمی آمریکا و همچنین محاصره مردم مظلوم یمن و بمباران بازار و بیمارستان و مدرسه بوسیله جنگنده‌های ساخت غربی‌ها، گفتند:

کشتار غیرنظامیان و مردم بی‌گناه روش آمریکایی‌ها و غربی‌ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و بر همین اساس به سلاح هسته‌ای فکر هم نمی‌کند، اما ما برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هر جا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد مثلاً برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، خاطر نشان کردند:

البته یک قرارداد چندساله‌ای گذاشته شده که اگر آنها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد اما غربی‌ها به‌ خوبی می‌دانند که ما به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

موضوع سلاح هسته‌ای بهانه است، آنها حتی با دستیابی ما به سلاح‌های متعارف هم مخالفند چون می‌خواهند مؤلفه‌های قدرت را از ایران بگیرند.

 

*** ایران در قضیه هسته‌ای عقب‌نشینی نخواهد کرد 

 

رهبر معظم انقلاب با اشاره به این واقعیت که نیروگاه‌های هسته‌ای با تأمین انرژی سالم‌تر، تمیزتر و ارزان‌تر یکی از مهمترین منابع انرژی در آینده نه چندان دور خواهند شد، نیاز کشور به غنی‌سازی را یک امر مسلّم خواندند و گفتند:

غنی‌سازی را نمی‌شود آن روز شروع کرد بلکه باید از امروز برای نیاز آن زمان آماده شد.

غربی‌ها می‌خواهند در روزی که ایران به انرژی هسته‌ای نیاز پیدا می‌کند، محتاج آنها باشد و آنها این نیاز ما را وسیله‌ای برای تحمیل، زورگویی و باج‌خواهی‌های خود قرار دهند.

جمهوری اسلامی در قضیه هسته‌ای [5] نیز همانند سایر قضایا عقب‌نشینی نخواهد کرد و در مسیر آنچه که مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، با قدرت پیش خواهد رفت.

 

*** ارائه جزئیاتی از اصلاحات موادی از آیین‌نامه انتخابات مجلس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، [1] پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان و حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی نایب رئیس دوم این مجلس گزارشی از اجلاسیه خبرگان و مسائل مورد تأکید در آن و همچنین جزئیاتی از اصلاحات موادی از آیین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان رهبری بیان کردند.

 

 

انتهای پیام///