- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

اعطای خط اعتباری به تعاونی مسکن بالای ۸۰ درصد پیشرفت

مسکن

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از اعطای خط اعتباری به تعاونی‌هایی که بالای ۸۰ درصد پیشرفت داشتند، خبر داد.

 

*** اعطای خط اعتباری به تعاونی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، [1] محمد کبیری در آئین رونمایی از طرح‌های تأمین مالی نوین مسکن، اظهار داشت:

مشکل اصلی تعاونی‌های مسکن این است که برخی اعضا حق عضویت خود را پرداخت نمی‌کنند و این امر موجب طولانی شدن اجرای پروژه می‌شود.

معاونت امور تعاون وزارتخانه با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری [2] تعاون، تلاش کرد این مشکل را برطرف کند و برای این منظور ۲ طرح پیشنهاد و برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای آن انجام شد.

در طرح پوشش مالی بانک توسعه تعاون، به تعاونی‌هایی که در پروژه‌های خود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند اما به دلیل مشکلات مالی اعضا توانایی پرداخت حق عضویت نداشتند، خط اعتباری در نظر گرفته شده تا این پروژه‌ها به اتمام برسند.

البته این خط اعتباری [3] به تعاونی‌هایی تعلق می‌گیرد که فعالیت آن‌ها شفاف، مجامع تعاونی به‌روز و مشکل حقوقی نداشته باشند و تعاونی این اطیمنان را بدهد که پروژه را به اتمام برساند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد [4]

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند [5]

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا [6]

 

 

*** استفاده از بازار سرمایه و بورس کالا برای تأمین مالی مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، [1] معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی [7] در پایان پیرامون طرح دیگر تأمین مالی مسکن، بیان کرد:

طرح دیگر، استفاده از بازار سرمایه و بورس کالا است که مسکن را به بورس [8] می‌بریم و با کمک این طرح، تحولی در رونق تعاونی مسکن ایجاد می‌شود.

در این طرح تعاونی‌ها برای تأمین مالی اقدام به تأمین نقدینگی [9] از طریق بازار سرمایه می‌کنند و بخشی از آورده که اعضا نمی‌توانند تأمین کنند از طریق این بازار و با ضمانت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون انجام می‌شود.

در سررسید اوراق، اعضا اگر نقدینگی [10] داشته باشند، پرداخت می‌کنند، در غیر این صورت با مراجعه [11] به بانک توسعه تعاون به صورت اقساطی اقدام به فروش اقساطی می‌کنند.

هم‌اکنون سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد است و با اجرای این ۲ طرح می‌توان گفت بخش تعاون مسکن متحول می‌شود.

 

 

انتهای پیام///