- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

بازار باز

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز بانک مرکزی ، تزریق ۴۵ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید به بانک‌های متقاضی را نشان می‌دهد.

 

*** حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، پیرو اطلاعیه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ بانک مرکزی مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار [2] باز، شش بانک در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش ۱۰۴ هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

 

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود.

از این رو، بانک مرکزی با تزریق ۴۵ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نقدینگی [3] در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۲۰ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد.

معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق [4] بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۴۵ هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال ۲۴ دی‌ماه از سوی کارگزاری بانک مرکزی انجام شد.

 

به علاوه، در هفته جاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در سه نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش ۱۳۱ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال استفاده کردند.

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی [5] می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید:

تایید ضوابط کیف الکترونیک پول در شورای فقهی بانک مرکزی [6]

هدف‌گذاری تورمی بانک مرکزی یک اشتباه بزرگ است [7]

گلوگاه اصلی صادرات کشور، بانک مرکزی است/ اگر بانک مرکزی را مدیریت نکنیم بهبود صادرات محقق نمی‌شود [8]

 

 

*** اجرای عملیات بازار باز به صورت هفتگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند.

موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه [9] بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود.

متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

 

 

انتهای پیام///