- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

مخالفت مجلس با کلیات طرح بازنشستگی پیش از موعد

بازنشستگی پیش از موعد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از مخالفت مجلس با کلیات طرح بازنشستگی پیش از موعد خبر داد.

 

*** مخالفت مجلس با کلیات طرح بازنشستگی پیش از موعد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، علی بابایی کارنامی درباره صحت خبر خروج طرح بازنشستگی پیش از موعد بازنشستگان از دستور کار کمیسیون اجتماعی، اظهار داشت:

طرح از دستور کار خارج نشده اما اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با کلیات آن ، مخالفت دارند.

 

وی در ارتباط با مخالفت اعضای کمیسوین اجتماعی [2] با کلیات این طرح، گفت:

دلایل مختلفی مطرح شد؛ یکی بحث هزینه و بار مالی اجرای طرح برای کشور [3] است و دلیل دیگر مخالفت اعضا، با کاهش سن بازنشستگی است؛ زیرا در اغلب کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، سن بازنشستگی بالای ۶۵ سال است.

چنانچه بخواهیم با هدف اشتغال‌زایی سن بازنشستگی را کاهش دهیم، راهکار درستی انتخاب نکرده‌ایم؛ زمانی که فردی با سن پایین، مشمول بازنشستگی پیش از موعد بازنشسته شود، به خانه‌نشینی تن نمی‌دهد، بلکه بلافاصله به جست‌وجوی شغل دیگری می‌پردازد و با تکیه بر توانمندی‌ها و مزیت‌هایی که دارد، فرصت‌های شغلی را به ضرر جویندگان کار، تصاحب می‌کند.

 

*** بازنشستگی، به معنای ناتوانی فرد برای ادامه کار است

 

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان پیرامون ادامه زندگی یک بازنشسته، بیان کرد:

نباید شرایط بازنشستگی زودرس فردی که داوطلب به دست آوردن شغل دیگر است، فراهم ساخت، زیرا بازنشستگی، به معنای ناتوانی [4] فرد برای ادامه کار است و بازنشسته  باید به‌عنوان شهروند، زندگی توأم با آرامشی را در سنین بالا، طی کند.

این طرح ، از دستور کار کمیسیون خارج نشده، اما با توجه به مخالفت اکثریت اعضای کمیسیون با کلیات بازنشستگی پیش از موعد، طبیعتاً، احتمال رأی نیاوردن طرح، بیشتر از احتمال رأی آوردن آن است.

 

*** طرح بازنشستگی پیش از موعد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، ۳۹ نفر نماینده مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۷ آبان ماه، طرح بازنشستگی پیش از موعد را به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارایه کردند. حذف شرط سنی از جمله مختصات مهم این طرح است که بر اساس آن مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه می‌توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت کنند؛ ضمن آنکه تأیید بازنشستگی کارکنان ارتباطی به رییس یا مدیر دستگاه مربوطه ندارد.

طرح بازنشستگی پیش از موعد از زمان ارجاع به کمیسیون اجتماعی مجلس برای بررسی بیشتر، همراه با خبرهای غیررسمی ضدونقیضی درباره فرجام آن به دنبال داشت و حتی برخی منابع، خبر خروج طرح از دستور کار کمیسیون را منتشر کرده‌اند.

 

انتهای پیام///