- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

افزایش ۷۰ درصدی قیمت لوازم خانگی در ۸ ماه گذشته/ تقاضا ۸۰ درصد افت کرد

قیمت لوازم خانگی

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از افزایش ۷۰ درصدی قیمت لوازم‌ خانگی در ۸ ماه گذشته خبر داد.

 

*** کاهش تقاضای خرید لوازم‌ خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، محمد حسین اسلامیان در خصوص وضعیت بازار لوازم خانگی، اظهار داشت:

میزان لوازم خانگی در بازار بسیار زیاد است اما تقاضایی برای آن وجود ندارد، تقاضا نسبت به هشت ماهه گذشته حدود ۸۰ درصد افت کرده است، با توجه به اینکه تقاضا وجود ندارد قیمت‌ها هم ثبات پیدا کرده است.

 

وی با بیان اینکه افزایش قیمت که از سال ۹۸ آغاز شده بود تا مهرماه ادامه داشت و بعد از آن به ثبات رسید، افزود:‌

افزایش قیمت نسبت به هشت ماهه گذشته حدود ۷۰ درصد بوده است، کارخانه‌ها امروز هم مواد اولیه را به قیمت ماه‌های پیش که نرخ‌ها افزایش یافته بود، می‌خرند.

کاهش نرخ ارز در قیمت مواد اولیه لوازم خانگی تاثیری نداشته است اما باعث شده که مصرف‌کنندگان انتظار کاهش قیمت زیادی داشته باشند.

نه تنها کاهش نرخ ارز در ماه‌های اخیر باعث کاهش قیمت مواد اولیه نشده بلکه قیمت مواد اولیه در ماه‌های اخیر افزایش نیز داشته، قیمت تمام‌شده برای تولیدکننده در ۲ ماهه اخیر نسبت به ۴ ماهه اخیر بیشتر نیز شده است، ثبت سفارش‌ها هم به‌روز نیست و از پنج ماه پیش پول مواد اولیه پرداخت شده است.

 

*** افزایش قیمت قیمت لوازم خانگی

 

اسلامیان درباره اینکه قیمت محصولات پتروشیمی [2] و فولاد [2] در ماه‌های اخیر با افزایش مواجه بوده است، تصریح کرد: 

با این شرایط دلیل ثبات بازار نیز نبود تقاضا است نه کاهش قیمت تمام شده، اگر قیمت ارز ثبات داشته باشد و در مرز ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان بماند و این ثبات حداقل ۶ ماه تا یک سال ادامه پیدا کند، قیمت لوازم خانگی نیز متاثر خواهد شد البته لوازم خانگی نیز به مولفه‌های تولید وابسته است باید دید مواد اولیه کاهش می‌یابد یا همین سیر ادامه خواهد یافت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پایان با تاکید بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان، اظهار کرد:

دولت از کارخانجات ایرانی حمایت کند، در مرحله اول قیمت تمام شده کالا برای کارخانجات باید کاهش یابد اگر این اتفاق بیافتد بازار راه خود را پیدا می‌کند و قیمت‌ها تعدیل می‌شود.

 

انتهای پیام///