- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

مصوبه دولت امکان پولشویی برای قاچاق خارجی را فراهم می‌کند

قاچاق

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است، مصوبه دولت امکان پولشویی برای قاچاق خارجی را فراهم می‌کند.

 

*** تبعیض کار غلطی است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، مجیدرضا حریری در مورد ترخیص کالاها از گمرک به‌وسیله ارز متقاضی و واردات بدون انتقال ارز اظهار داشت:

در این مورد چند مسئله بسیار مهم وجود دارد؛ اول آنکه تبعیض کار غلطی است.

این بدین معناست که ما در کشور به متخلفین جایزه می‌دهیم و کسانی را که تن به قانون می‌دهند تنبیه می‌کنیم. در حدود دو سال است که اعلام شده است اگر کسی که تأمین ارز آن انجام نشده است یا به‌قولی کد رهگیری بانک مرکزی را ندارد، حق واردات نیز ندارد.

 

*** گمرک اشتباه کرد

 

وی با بیان اینکه عده‌ای در این دو سال بدون آنکه تشریفات قانونی واردات کالا را به‌طور کامل انجام دهند (بدون داشتن کد رهگیری بانک مرکزی) اقدام به واردات کالای خود کردند، گفت:

اول آنکه گمرک اشتباه کرده و نباید اجازه تخلیه چنین محموله‌هایی را که فرآیند قانونی را طی نکرده است در انبارهای خود می‌داده است که بعد از آن کسی بخواهد روضه رسوب کالا بخواند و چنین جبری را برای کشور درست کند.

هرروز یکی از قوا را به گمرک ببرند و یک نمایشی به‌راه بیندازند که: ببینید چقدر کالا در گمرک باقی مانده و کالاهای اساسی در حال خراب شدن است.”

البته بحث کالای اساسی جدا از این موضوع است اما در قبال کالای اساسی ما می‌شنویم که ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی در حال خارج شدن از گمرک است. افرادی به قانون تن داده‌اند و بدون تخصیص ارز کالاهای خود را وارد نکردند اما عده دیگری این کار را نکردند و کالای خود را وارد و در گمرک دپو کردند.

 

*** متخلفین برنده شدند

 

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین با تصریح به اینکه افرادی که از قانون تبعیت نکردند برنده شدند، اظهار کرد:

هیچ وارداتی بدون انتقال ارز نیست (حتماً برای واردات کالا ارز از کشور خارج می‌شود)، یعنی واردکننده ارز را از بازار آزاد و یا بانک مرکزی تأمین می‌کند، در غیر این صورت کسی ارز خود را در شرایط فعلی برای وارد کردن کالا به کشور و پس از آن تبدیل شدن به ریال هزینه نمی‌کند.

در زمان حاضر جریان به‌عکس این موضوع است، یعنی این ریال است که در حال تبدیل شدن به ارزها و کالاهای باارزش دیگر است و آن هم به‌دلیل کاهش ارزش ریال است.

 

*** دپوکردن در گمرک ارزش دلار افراد را دوبرابر کرده است

 

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه “همین تقاضای ارز به بازار آزاد فشار وارد می‌کند و باعث به وجود آمدن تقاضای ۷میلیارددلاری می‌شود”، بیان کرد:

 این موضوع باعث افزایش نرخ ارز می‌شود. عده‌ای کالاهایی نظیر لوازم خانگی داشتند که در زمان حاضر در بازار داخلی با قیمت دلار ۵۰هزار تومانی معامله می‌شود و این دپو کردن در گمرک ارزش دلار افراد را دوبرابر کرده است، این مسئله یک رانت است که از انبارهای گمرک و از مقامات ذی‌نفوذ برای بهره‌مندی از آن استفاده کردند.

 

*** مصوبه دولت امکان پولشویی برای قاچاق خارجی را فراهم می‌کند

 

وی در ادامه با بیان این که امروزه ما شاهد قاچاق سوخت، دارو، دام و بسیاری کالاهای دیگر از کشور هستیم که شامل تمام کالاهایی است که با ارز مفسده‌برانگیز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شود افزود:

پول قاچاق در خارج از کشور تبدیل به ارز می‌شود اما این ارز کثیف است و برای بازگشت به چرخه رسمی کشور باید شسته شود.

حال اگر بدون انتقال ارز کالا وارد کشور شود، پولشویی و چرخه قاچاق خروجی از کشور توسط مصوبه اخیر که دولت ابلاغ  کرده است انجام می‌شود، این بدین معناست که دولت [2] مقرره‌ای را وضع کرده است که بر اساس آن عده‌ای می‌توانند پولشویی کنند، این موضوع خود می‌تواند باعث افزایش قاچاق معکوس از کشور شود.

 

*** اگر مصوبه دولت نبود دلار به ۲۰ الی ۲۱ هزار تومان می‌رسید

 

وی در مورد تأثیر مصوبه دولت بر نرخ ارز بیان کرد:

بنده معتقد هستم که اگر این مصوبه نبود در زمان حاضر دلار در بازه ۲۰ هزار تومان قرار گرفته بود اما فشار ۶ الی ۷ میلیارد دلار تقاضا فشار کمی نیست، چرا که کل واردات رسمی ما در سال در حدود ۴۰ میلیارد دلار است و این رقم خود شامل ۲۰ درصد از کل واردات است، این آمار را (۷ میلیارد دلار) خود گمرکی‌ها اعلام کردند.

 

هر روز مسئولین مختلف را به گمرک می‌برند، یک روز معاون اول رئیس جمهور، یک روز نماینده قوه قضائیه و یک روز هم نمایندگان مجلس [3] و مدام روضه می‌خوانند که “ببینید این برنج‌ها در گمرک مانده  و رسوب کالا است و  برج ها در حال فساد است.”

 

*** برخی از مفسده‌های بزرگ در لوای حمایت از تولید رخ داد

 

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص واردات [4] کالاهای اساسی:

در تیر ماه مقرر شد کسانی که ۵ قلم کالای اساسی در گمرک [5] دارند، بتوانند بدون تخصیص ارز [6] کالای خود را وارد کنند، کسی نیز به این موضوع اعتراضی نکرد، اعتراض ما از زمانی آغاز می‌شود که به آبان ماه می‌رسیم و واردات بدون تخصیص ارز به تمامی کالاها تسرّی پیدا می‌کند.

اگر برخی از مفسده‌های بزرگی را که در کشور رخ داده بررسی کنیم می‌بینیم که در لوای حمایت از تولید [3] رخ داده است، در زمان حاضر نیز بهتر است ریز آمار ۴ میلیون کانتینری را که می‌گویند در گمرک رسوب کالا است جهت شفاف ‌سازی اعلام کنند تا مشخص شود که چه‌ مقداری از این کالاها واقعاً از مواد اولیه تولیدی یا ماشین‌آلات مربوط هستند.

 

*** هیچ تاجری حتی به‌روی یک دلار ریسک نمی‌کند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو اتاق بازرگانی [2] ایران و چین در پایان در مورد تکرار رویه فشارها برای واردات کالا به کشور اظهار داشت:

طی ۳۰ سال گذشته این بار چهارم است که این رویه رخ می‌دهد، کسی که یک سال و نیم پیش، چند میلیون دلار [7] کالا وارد کشور کرده و آن را در گمرک نگه داشته، خیالش از امکان واردات و ترخیص آن راحت بوده است، در غیر این‌صورت هیچ تاجری حاضر نیست حتی به‌روی یک دلار آن ریسک کند.

کسی که جنس خود را غیرقانونی (بدون رعایت مقرره‌های قانونی) در انبارهای ورودی کشور ریخته،‌ این را می‌دانسته است که این‌قدر می‌تواند زور و  فشار بدهد و جوسازی کند و این و آن را بخرد تا چنین مصوبه‌ای را بگیرد، کارش را  بلد است و در نهایت زرنگهای عرصه تجارت به قانون وقعی نمی‌گذارند.

این افراد کار خود را بلد هستند و آن کسانی که تن به قانون دادند در اینجا ساده‌لوح شمرده می‌شوند.

 

 

 

انتهای پیام///: