- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان برای تامین یک میلیون تن قیر رایگان

قانون تامین قیر رایگان

نایب رییس مجلس با اشاره به اینکه حواله قیر رایگان به هیچ فردی داده نمی‌شود، از اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان برای تامین یک میلیون تن قیر رایگان خبر داد.

 

*** قانون تامین قیر رایگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، علی نیکزاد ۴ آذرماه در جمع خبرنگاران درباره قانون تامین قیر رایگان، اظهار کرد:

نمایندگان در راستای اجرای عدالت اجتماعی طرحی با هدف توزیع قیر رایگان تدوین و تصویب کردند که در حال حاضر این طرح به قانون تبدیل شده و رئیس جمهور آن را ابلاغ کرده است.

طرح الحاق یک بند به تبصره ۱ قانون بودجه سال ۹۹ با تلاش نمایندگان به قانون تبدیل شد که براساس آن یک میلیون تن قیر تا سقف ۴ هزار میلیارد تومان- و در صورتی که با این اعتبار تهیه یک میلیون تن محقق نشد، این اعتبار تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان افزایش یابد- از سرجمع اعتبارات برای اهداف مورد نظر تخصیص داده می‌شود.

 

نائب رئیس مجلس با اشاره به اینکه ۵۰ درصد اعتبارات مذکور در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای آسفالت راه‌های روستایی، راه‌های فرعی، بازآفرینی شهری در محلات تاریخی و سایت های مسکن مهر قرار می‌گیرد، گفت:

از اعتبارات مذکور ۲۱ درصد در اختیار بنیاد مسکن برای آسفالت روستاها، ۱۰ درصد در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای آسفالت شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر، ۵ درصد در اختیار سازمان نوسازی مدارس برای آسفالت محوطه مدارس، ۴ درصد در اختیار سازمان منابع طبیعی جهت مبارزه با ریزگردها و ۳ درصد در اختیار بسیج سازندگی برای آسفالت حیاط پایگاه های بسیج و پاسگاه های ناجا قرار می گیرند.

 

وی ضمن تشکر از سازمان برنامه و بودجه به منظور همراهی و قول تخصیص ۱۰۰ درصدی این اعتبارات، افزود:

وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها، نوسازی مدارس، سازمان منابع طبیعی و بسیج سازندگی، برش استانی این طرح را ارائه می دهند تا از اعتبار مذکور، دستگاه‌های اجرایی قیر مورد نیاز را خریداری کند.

 

*** حواله قیر رایگان به هیچ فردی داده نمی‌شود

 

نیکزاد با اشاره به انتشار اخباری در مطبوعات درباره دغدغه‌های مطرح شده در حوزه تامین قیر رایگان، تصریح کرد:

حواله قیر رایگان به هیچ فردی داده نمی‌شود، ما دنبال رانت و فساد نیستیم و ۴ هزار میلیارد تومان  در صورتی که این رقم کفاف نداد این رقم به ۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد- برای تامین یک میلیون تن قیر رایگان میان دستگاه‎های مذکور توزیع می‌شود.

مدیران استانی باید با اعتبارات تخصیص داده شده قیر را تامین کرده و در پروژه‎های مربوط به عدالت اجتماعی در حوزه آسفالت کردن راه‌های روستایی، راه‌های عشایری [2]، حیاط مدارس، حیاط پایگاه‌های بسیج و پاسگاه های انتظامی و حل مشکل ریزگردها هزینه کنند.

 

نایب رییس مجلس با بیان اینکه حواله قیر داده نمی شود، گفت:

وزارت نفت با اخذ هزینه، قیر در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار می دهد و این کار با توجه به فصل کاری تا تیرماه ۱۴۰۰ انجام می‌گیرد.

 

وی تصویب طرح قیر رایگان را اقدام شایسته مجلس یازدهم توصیف کرد و افزود:

از اعتبارات این محل نمی‌توان حقوق پرداخت کرد یا در محلی جز موارد ذکر شده، هزینه کرد و فقط دستگاه‌های اجرایی باید قیر خریداری کرده و در محل های تعیین شده مصرف کنند.

 

*** تخصیص بودجه برای سازمان تبلیغات اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس مجلس در پایان با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار کرد:

از آنجایی که اصحاب فرهنگ و رسانه با توجه به شیوع کرونا در زندگی روزانه خود با مشکل مواجه شده و متولی ندارند، در جلسه‌ای با مسئولان سازمان برنامه و بودجه، حوزه هنری و رییس سازمان تبلیغات اسلامی [2] قول مساعد برای تامین بودجه مورد نظر این افراد داده شد.

از آنجا که در این روزها مراسم ختم، روضه‌ها و… تعطیل است، قاطبه اصحاب فرهنگ و هنر و روحانیت حقوقی دریافت نمی کنند، بنابراین باید به فریاد آنها رسید و با تامین بودجه [3] نیاز روزانه آنها را رفع کرد.

ما به برنامه محوری برای تخصیص بودجه معتقدیم، اما در حال حاضر که اصحاب فرهنگ، هنر و روحانیت تحت فشار هستند باید با تخصیص بودجه از آنها حمایت کرده و به فریاد آنها برسیم.

 

انتهای پیام///