- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

اعلام جزئیات ساخت ۷ خط راه ‌آهن به طول ۱۴۴۳ کیلومتر

خط راه ‌آهن

معاون ساخت توسعه راه ‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور، جزئیات ساخت ۷ خط راه ‌آهن به طول ۱۴۴۳ کیلومتر را تشریح کرد.

 

***  تکمیل ۱۴۴۳ کیلومتر خط آهن 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، عباس خطیبی در خصوص جزئیات احداث راه‌ آهن [2]، اظهار داشت:

در بخش ریلی در حال حاضر ۱۳ هزار و ۹۵۴ کیلومتر خط ریلی در دست بهره‌برداری داریم، همچنین میزان سه هزار و ۳۵۳ کیلومتر خط ریلی در دست احداث است و ۶ هزار و ۳۱۲ کیلومتر خط ریلی در دست مطالعه داریم.

 

پروژه‌هایی که سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد، شامل ۱۴۴۳ کیلومتر خطوط ریلی [3] است که ۱۰ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان اعتبار برای آنها هزینه شده است و ۱۶ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان دیگر هم اعتبار برای تکمیل آنها نیاز است.

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی که در سال جاری و سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند شامل ۷ پروژه ریلی است، گفت: که با تکمیل آنها، برخی حلقه‌های مفقوده کریدورهای ترانزیتی [4] رفع می‌شود.

 

*** تکمیل خط آهن بستان‌آباد تبریز 

 

خطیبی با اشاره به اینکه ‌در سال جاری چندین پروژه در دستور کار تکمیل قرار داد، افزود:

 اولین آن پروژه‌ها پروژه خط آهن بستان‌آباد – تبریز است که ۴۴ کیلومتر طول دارد و در ادامه خط آهن میانه – بستان‌آباد است که سال گذشته تکمیل و افتتاح شد، این خط ریلی در دستور کار قرار گرفت و امیدواریم این پروژه در صورت تأمین کسری منابع [5] تا پایان سال تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.

 راه‌آهن بستان آباد- تبریز با اعتبار ۲هزار و ۲۰۳ میلیارد تومان ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص ۲ هزار میلیارد تومن دیگر اسفند سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** تکمیل خط آهن رشت-کاسپین تا پایان سال 

 

معاون ساخت توسعه راه ‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در خصوص  خط آهن رشت – کاسپین، گفت:

این خط آهن در حال ساخت است که در ادامه راه ‌آهن قزوین – رشت قرار دارد و عملاً تکمیل‌کننده کریدور ریلی شمال – جنوب کشورمان است و خلیج فارس [6] را به دریای خزر متصل می‌کند، این پروژه به صورت جدی در حال تکمیل است.

راه‌ آهن رشت- کاسپین (انزلی) به طول ۳۷ کیلومتر و با اعتبار ۲ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر اردیبهشت ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** افتتاح راه آهن خواف-هرات در ماه جاری

 

وی در ادامه، افزود:

‌راه ‌آهن خواف- هرات به طول ۱۳۹ کیلومتر با اعتبار حدود ۸۴۰ میلیارد تومان پیشرفت فیزیکی کاملی دارد و پیش‌بینی می‌شود در ماه جاری افتتاح شود.

 

*** تکمیل راه آهن ۲۷۰ کیلومتری یزد-اقلید تا پایان سال

 

خطیبی درباره راه‌ آهن یزد- اقلید به طول ۲۷۰ کیلومتر، بیان کرد:

با ۶۲۵ میلیارد تومان اعتبار دارای پیشرفت فیزیکی ۷۷ درصدی است و با تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر اسفند ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** پیشرفت ۶۵ درصدی راه آهن میانه-اردبیل 

 

وی با بیان اینکه ‌راه‌ آهن میانه- اردبیل [7]  پیشرفت ۶۵ درصدی داشته،تصریح کرد:

این راه آهن به طول ۱۷۵ کیلومتر با اعتبار هزار و ۵۸۵ میلیارد تومان در حال حاضر ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر در اسفند ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** افتتاح راه آهن ۱۵۰ کیلومتری همدان-سنندج 

 

همچنین راه‌ آهن همدان- سنندج به طول ۱۵۰ کیلومتر و با اعتبار ۵۱۴ میلیارد تومان تاکنون ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان دیگر در خرداد ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** پیشرفت ۵۰ درصدی خط آهن چابهار-زاهدان 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون ساخت توسعه راه ‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور در پایان به اشاره به ‌راه آهن چابهار- زاهدان به طول ۶۲۸ کیلومتر با اعتبار ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان به عنوان ابرپروژه ریلی کشور، اظهار داشت:

با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الأنبیا در حال حاضر حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ریل‌گذاری این خط آهن از دو طرف (چابهار و زاهدان) با ریل ملی آغاز شده است و پروژه در سال ۱۴۰۰ تکمیل خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///