- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

کاهش ۹۰ درصدی هزینه تامین سوخت با توسعه سی ان جی

سی ان جی

استفاده از ظرفیت خالی صنعت سی ان جی  که در حال حاضر بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است با کاهشی ۹۰ درصدی در هزینه‌ها، ‌سوخت مورد نیاز را تامین کرد.

 

*** رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، [1] توسعه صنعت سی ان جی در ایران بیش از یک دهه است که مورد توجه قرار گرفته، زیرا شبکه گاز در سراسر ایران گسترده شده و در حال حاضر ۹۸ درصد جمعیت شهری و ۸۲ درصد جمعیت روستایی به شبکه گاز دسترسی دارند.

از همین رو تصمیم بر آن شد تا سی ان جی به عنوان سوخت مکمل به سبد حمل و نقل کشور اضافه شود تا علاوه بر حفظ محیط ‌زیست، در مصرف سوخت مایع از جمله بنزین نیز صرفه‌جویی شود.

با توسعه همین صنعت در کنار افزایش ظرفیت پالایشی کشور بود که ایران توانست به جمع صادرکنندگان بنزین وارد شود و صادرات فرآورده‌های نفتی در دولت رشدی چهار برابری را تجربه کند.

 

سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص اینکه مصرف سی ان جی کشور در حال حاضر روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب است، اظهار داشت:

اگر قرار بود این حجم سوخت با بنزین تامین شود، ‌نیاز بود تا پالایشگاهی با سرمایه‌گذاری هشت میلیارد دلار در مدت زمان چهار سال احداث شود.

این در حالی است که ‌اگر یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی به دو میلیون خودرو افزایش پیدا کند و دوگانه‌سوز شود، ‌تنها نیازمند ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است که صرفه‌جویی ۲۰ میلیون لیتری را محقق می‌کند.

رضایی تاکید کرده که بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف ‌سوخت مایع [2] با تبدیل یک میلیون و ۶۴۰ هزار خودروی عمومی محقق می‌شود.

 

*** کاهشی تامین سوخت با توسعه سی ان جی

 

سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پایان پیرامون اینکه می‌توان به جای سرمایه‌گذاری هشت میلیارد دلاری، ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم و با تولید خودروی سی ان جی‌سوز به همان هدف برسیم، افزود:

می‌توان به جای سرمایه‌گذاری هشت میلیارد دلاری، ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم و با تولید [3] خودروی سی ان جی‌سوز به همان هدف برسیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این اعداد نشان می‌دهد که می‌توان با دوگانه‌سوزکردن خودروها و استفاده از ظرفیت خالی صنعت سی ان جی که در حال حاضر بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است با کاهشی ۹۰ درصدی در هزینه‌ها، ‌سوخت مورد نیاز را تامین کرد.

در واقع وزارت نفت توانسته با توسعه صنعت سی ان جی ،‌ پالایشگاه مجازی تاسیس کند که به جای ۸ میلیارد دلار هزینه با ۸۰۰ میلیون دلار ساخته می‌شود و در عین حال آلودگی کمتری ایجاد کرده و صادرات را نیز رونق می‌بخشد.

از سوی دیگر با مصرف سوخت سی ان جی هزینه‌های حمل و نقل [4] خانوار تا ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند که در اقتصاد کشور موثر خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///