- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

دپو ۷ میلیون تن کالا در بنادر جنوبی کشور

دپو ۷ میلیون تن کالا

معاون فنی گمرک کشور از دپو ۷ میلیون تن کالا در بنادر جنوبی کشور خبر داد.

 

*** دپو ۷ میلیون تن کالا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، مهرداد جمال ارونقی در رسانه ملی ضمن اعلام این خبر، اظهار داشت:

علاوه بر ۳ و نیم میلیون کالای اساسی، همین میزان هم کالای غیر اساسی در بنادر جنوبی کشور وجود دارد.

 

وی از وجود ۲۵ هزار کانتینر حاوی کالا‌های اساسی و غیر اساسی دیگر هم در بنادر جنوبی کشور خبر داد.

 

در خصوص ترخیص بدون کد رهگیری کالا‌های اساسی و دارای مجوز خروج از گمرک، پنج قلم کالا شامل ذرت، جو، سویا، روغن و دانه‌های روغنی به چشم می‌خورد.

از میزان کل ۳ و نیم میلیون تن کالای اساسی، یک و نیم میلیون تن ذرت، ۲۳۹ هزار تن جو، ۲۳۶ هزار تن سویا، ۴۰۰ هزار تن روغن و ۵۵ هزار تن دانه‌های روغنی در بنادر کشور دپو و نگهداری می‌شود.

در فضای گمرکی کشور، تایید کد رهگیری کالا از سوی بانک مرکزی الزامی است، اما تسهیلاتی در این خصوص اتخاذ شده که طی آن، این پنج قلم کالا می‌توانند با داشتن فقط مدارک مالکیت و شناسایی ترخیص شوند.

 

*** ارزش مالی 

 

وی در خصوص ارزش مالی این پنج قلم کالای اساسی، گفت:

تاکنون ۱۱ میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۶ میلیارد دلار ترخیص [2] کرده ایم که ارزش [3] ریالی این پنج قلم کالا باید طبق [4] این اعداد و ارقام محاسبه گردد.

تاکنون صاحبان ۲۵ هزار تن کالا برای ترخیص کالا‌های خود اقدام و نامه نگاری کرده اند، اما عده‌ای هم به دلیل [5] عدم تامین ارز مورد نیاز از ترخیص کالا سرباز می‌زنند و ترجیح [6] می‌دهند اول تکلیف ارز ترجیحی کالا‌ها معین شود و سپس اقدام به ترخیص نمایند.

 

*** کالا‌های غیر اساسی موجود در گمرک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی گمرک کشور در پایان پیرامون کالا‌های غیر اساسی موجود در گمرک بنادر، اظهار داشت:

۸۵ درصد از ۳ و نیم میلیون تن کالای غیر اساسی موجود در انبار‌های بنادر شامل مواد اولیه تولیدی‌ها و مربوط به پروژه‌های ملی مانند قطعات خودرو می‌شود که این دسته از کالا‌ها هم در انتظار تعیین تکلیف ارز‌های ترجیحی هستند.

البته در خصوص قطعات خودرو، با توجه به درخواست سرپرست [7] وزارت صنعت، این اقلام بدون تخصیص ارز ترجیحی و بدون ارائه کد رهگیری کالا، ترخیص شده‌اند.

 

 

 

انتهای پیام///