- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

استرداد تمام مالیات ارزش افزوده با بازگشت ۸۰ درصد ارز صادراتی

توسعه صادرات

قائم‌مقام وزیر صمت از رایزنی با بانک مرکزی برای استرداد تمام مالیات ارزش افزوده با بازگشت ۸۰ درصد ارز صادراتی به کشور، خبر داد.

 

*** تامین نقطه نظرات صاردکنندگان و اتاق بازرگانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، حسین مدرس خیابانی با اشاره به نگرانی‌های صادرکنندگان در مورد بخشنامه معاونت ارزی بانک مرکزی در خصوص استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات، گفت:

این اطمینان را به صادرکنندگان خواهم داد، همانطور که تا به حال بانک مرکزی، بازگشت ارز حاصل از صادرات را تسهیل و نقطه نظرات صادرکنندگان کشور را تأمین کرده.

در مورد رفع تعهد ارزی صادرات سال‌های ۹۸ و ۹۹ و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان نیز، همین همراهی تداوم خواهد داشت.

به نحوی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حتماً و حتماً نقطه نظرات صادرکنندگان و اتاق بازرگانی ایران را تأمین خواهد کرد.

 

*** تلاش وزارت کار برای تسهیل بازگشت ارز صادراتی

 

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون استرداد ۱۰۰ درصدی مالیات با بازگشت ۸۰ درصد ارز، افزود:

ضرورت توسعه صادرات و جهش تولید، بر بانک مرکزی پوشیده نیست و حتماً بانک مرکزی با نگاه ویژه‌تر و سهل‌تری، موضوع رفع تعهد ارزی را پیش خواهد برد.

بنابراین به صادرکنندگان این اطمینان را می‌دهم که وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام تلاش خود را برای تسهیل در روش‌های بازگشت ارز صادراتی و رفع تعهد ارزی به کار خواهد بست.

 

*** بازگشت ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات به صادرکنندگان

 

وی با درخواست از صادرکنندگان برای تلاش بیشتر، تاکید کرد:

در نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۹۸ و ۹۹، به علاوه اینکه حتماً تسهیلات لازم و شیوه‌های متنوعی برای بازگشت ارز صادراتی را پیش روی صادرکنندگان قرار خواهیم داد.

تلاش می‌کنیم تا با رایزنی، بتوانیم بانک مرکزی را راضی کنیم تا با بازگشت ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات، ۱۰۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان را به آنها برگرداند.

 

*** روش‌های بانک مرکزی برای بازگشت ارز

 

مدرس خیابانی با اشاره به تنوع روش‌های بانک مرکزی برای بازگشت ارز، ادامه داد:

صادرکنندگان می‌توانند علاوه بر عرضه ارز به سامانه نیما، ارز حاصل از صادرات را به صورت اسکناس وارد کرده و یا در مقابل واردات خود، از آن استفاده کنند.

ضمن اینکه صادرکنندگان می‌توانند با ارز حاصل از صادرات خود، واردات اقلام ضروری و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور را صورت داده و تهاتر کنند.

 

*** فعال‌سازی صرافی‌های مستقر لب مرزها 

 

معاون وزیر صنعت با اشاره به فعال‌سازی صرافی‌های لب مرز، گفت:

در عین حال وزارت صنعت در تلاش است تا با همکاری بانک مرکزی، صرافی‌های لب مرز را نیز فعال کند.  بر این اساس به نظر نمی‌رسد مشکل خاصی در بحث بازگشت ارز حاصل از صادرات وجود داشته باشد.

 

*** معافیت ده درصدی میزان صادرات به صادرکنندگان

 

مدرس خیابانی ضمن تضمین بازگشت هزینه‌های صادرکنندگان، اظهار داشت:

تضمین می‌کنم که بانک مرکزی حداقل تا ۱۰ درصد، هزینه‌های صادرکنندگان را در بازگشت ارز صادرات بپذیرد و ده درصد از میزان صادرات، از بازگشت ارز معاف شود.

اما در عین حال رایزنی‌های فشرده‌ای را در دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانیم تا سقف ۲۰ درصد مورد انتظار صادرکنندگان، معافیت را ارتقا دهیم.

 

*** احتمال معافیت ۲۰ درصدی ارز حاصل از صادرات

 

وی با درخواست از صادرکنندگان برای ادامه صادرات، اظهار داشت:

برای افزایش این عدد تا سقف بیست درصد، حتماً رایزنی‌های فشرده‌ای را با بانک مرکزی ادامه خواهیم داد، صادرکنندگان [2]از بازگشت ۲۰ درصد ارز حاصل از صادرات، معاف باشند.

اگر هم بانک مرکزی موافقت نکند، حتماً کار را به شکلی پیش خواهیم برد که صادرکنندگان با روش‌های متنوع‌تری در بازگشت ارز خود، مواجه شوند.

 

*** تنبیه صادرکنندگان متخلف

 

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، ادامه داد:

امسال برخی از صادرکنندگان که به دستورالعمل‌های بانک مرکزی بی‌محلی کرده بودند و ارز صادراتی را به چرخه اقتصادی کشور نیاوردند.

پس  بانک مرکزی، کنترل‌های شدیدتری را اعمال کرده و راهکارهایی را پیش روی صادرکنندگان قرار خواهد داد تا با شرایط بهتری، ارز حاصل از صادرات را برگردانند.

اما در عین حال، ساز و کار تنبیهی جدی را برای آن بخش کوچکی از صادرکنندگانی که ارز را نیاورده‌اند و کارت بازرگانی یکبار مصرف استفاده کردند، به کار خواهد بست.

 

*** توافق وزارت صنعت با بانک مرکزی در مورد تخصیص ارز واردات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [3]، قائم‌مقام وزیر صنعت در پایان، خاطرنشان کرد:

به دلیل اینکه ضرورت بازگشت ارز در سال ۹۹ از سال ۹۸ بیشتر و فوق‌العاده‌تر است، ضروری است که مراقبت بیشتری از بازگشت ارز حاصل از صادرات صورت گیرد.

حساسیت بانک مرکزی نسبت به بازگشت ارز بیشتر است و ما نیز با در وزارت صنعت با بانک مرکزی توافق کردیم به تناسب پیگیری تخصیص ارز واردات از بانک مرکزی، این بانک را در بازگشت ارز حاصل از صادرات، کمک کنیم.

 

wkuj [3]
انتهای پیام///