خبرگزاری صنایع

نهضت ساخت داخل محور اصلی فعالیت‌های وزارت صنعت است

ساخت داخل

وزیر صنعت، معدن و تجارت نهضت ساخت داخل را به عنوان محور اصلی فعالیت‌های وزارت صنعت دانست.

 

*** نهضت ساخت داخل محور اصلی فعالیت‌های وزارت صنعت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، رضا رحمانی در همایش دانشگاه و صنعت اظهار داشت:

انتخاب عنوان رونق تولید برای سال ۹۸ از سوی رهبر معظم انقلاب فرصت جدید برای مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت فرآهم آورد تا بتواند بیش ار پیش توان سایر بخش‌ها را برای حمایت از تولید [2] با خود همراه سازد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:

وزارت صمت در ۷ محور اصلی شامل “توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیر‌نفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژ کاری به نوآوری، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت و تامین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری و هم‌چنین در ۳۵ عنوان از برنامه عملیاتی اهداف رونق تولید را دنبال می‌کند.

 

*** نهضت ساخت داخل

 

وی با اشاره به برنامه عملیاتی “نهضت ساخت داخل” در چارچوب محور اول اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت:

همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با روساء و اساتید مراکز علمی و دانشگاه‌ها تاکید فرمودند، امروز وزارت صمت برنامه‌ها خود را اعلام کرده و عزیزان دانشگاهی برای شروع همکاری‌های موثر وکارآمد باید پیشقدم شوند.

وی اضافه کرد: برای تحقق “نهضت ساخت داخل” باید کار انقلابی انجام دهیم و در این مسیر مراکز علمی، پژوهشی و فناوری دارای نقش بی بدیلی هستند.

رضا رحمانی خاطرنشان کرد:

خودکفایی، فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی واحدها، افزایش صادرات، مدیریت ارز، ایجاد اشتغال پایدار در کشورمان و در شرایط امروز منوط به عملیاتی شدن اهداف نهضت ساخت داخل است.

 

*** برگزاری نمایشگاه دائمی تعمیق ساخت داخل

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:

همه واحد‌های بزرگ صنعتی مستقلا و همه واحدهای کوچک و متوسط در قالب انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی خود مکلف به برگزاری نمایشگاه دائمی معرفی نیازمندی‌های خود در بخش تامین قطعات و تجهیزات هستند و در همین راستا شرکت‌های خودرو‌سازی و تولید فولاد در این موضوع به عنوان پیشگام عمل می‌کنند.

وی تاکید کرد: نمایشگاه‌هایی از این دست بهترین شرایط ممکن برای معرفی نیازمندی‌های بخش صنعت [3] به همه دانشگاهیان و محققان کشور را داراست و این عزیزان می‌توانند در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و یا استارت آپ‌ها برای طراحی و ساخت این اقلام وارد کار شوند.

رحمانی تصریح کرد: داخلی‌سازی نیازمندی‌های صنعتی و معدنی کشور محدود به زمان نیست و باید تا تحقق خودکفایی کامل در بسیاری از صنایع این برنامه را با حدیت دنبال کنیم.

 

*** راه نجات صنعت توسعه فناوری است

 

وی تاکید کرد: بدون هیچ تردیدی حتی اگر شرایط تحریمی نیز به ما تحمیل نشده بود، باید برای قطع برخی وابستگی‌ها و پایداری اقتصادمان ضرورت دارد که ساخت داخلی را جدی بگیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد حجم قراردادهای همکاری بخش صنعت و دانشگاه از ۳۳۵ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۹۵۳ میلیارد تومان در سال ۹۶، اظهار داشت:

این میزان از سطح همکاری و انعقاد قرارداد مالی میان دو بخش صنعت و دانشگاه علیرغم رشد موجود در حد پایینی است و باید فعال‌تر و اجرایی‌تر از پیش وارد فضای همکاری شویم.

رحمانی ادامه داد: تنها راه نجات تولید و شکوفایی صنعت توسعه فناوری و توسعه صادرات است و ما در حوزه توسعه صادرات نیز، همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی را مغتنم می‌شماریم و آماده هرگونه همکاری، دریافت و اعمال نظرات مبتکرانه و خلاقانه در این بخش هستیم.

 
*** ایجاد فرصت‌های مطالعاتی در واحدهای صنعتی در دستور کار

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

علاوه بر وزارت صنعت، معدن و تجارت خود واحدهای صنعتی نیز با تغییر رویکرد از همکاری با دانشگاه‌ها استقبال می‌کنند و بدین منظور ایجاد فرصت‌های مطالعاتی در واحدهای صنعتی در دستور کار است.

رحمانی افزود: عمده واحدهایی که دچار مشکل شده‌اند در بخش فناوری نیز دارای مشکلات اساسی هستند و این نشان دهنده ضرورت توسعه همکاری‌های دو طرف است.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار کرد:

در گذشته ارتباط رضایت بخشی میان دانشگاه و صنعت برقرار نبوده و در بسیاری از موارد دو طرف رضایت یکدیگر را از همکاری متقابل جلب نکرده‌اند لذا در این خصوص باید گام‌های مناسبی برداشته شود که همانگونه که عنوان شد “نهضت ساخت داخل” مطلع و مقدمه خوبی برای ایجاد همکاری‌های مشترک موفق در آینده نزدیک است.

 

انتهای پیام///