- خبرگزاری صنایع - https://sanayepress.com -

رشد چشمگیر شاخص تجارت خارجی در شرایط تحریم + فیلم

تجارت خارجی

سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع از رشد چشمگیر شاخص تجارت خارجی در شرایط تحریم خبر داد.

 

*** چالش جدی برای سازمان توسعه تجارت کشور 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع [1]، سرپرست سازمان توسعه تجارت، ضمن تبریک سال جدید و بهار طبیعت در گزارشی از عملکرد تجارت خارجی کشور در سال ۹۷ و همچنین برنامه‌های سال ۹۸ این سازمان گفت:

می‌دانید که به هر حال ۹۷ سالی بود که تقریباً تمام اتفاقات با تحریم در حوزه تجارت خارجی شکل گرفت و اساساً هدف آمریکا برای تحریم تجارت خارجی کشور، هدفی اقتصادی بود و به همین علت پیش بینی‌ها برای سالی که گذشت با چالشی جدی مواجه بود.

 

*** رشد شاخص تجارت خارجی کشور در شرایط تحریم 

 

مودودی در ادامه افزود: خوشبختانه با همت بخش خصوصی و همچنین تدبیر دولت و سایر دستگاه‌ها و نهاد‌های ذیربط توانستیم این سال سخت را به سلامت بگذارنیم و برخلاف تمام بسیاری از شاخص‌ها که تحت تاثیر تحریم قرار گرفته اند، شاخص تجارت خارجی بحمدالله در ۱۱ ماهه سال با بیش از ۴۰ میلیارد صادرات غیر نفتی و در حوزه پتروشیمی با بیش از ۱۴ درصد رشد صادرات و در حوزه صنعتی و کشاورزی با رشد صادرات [2] ۲ درصد را تجربه کردیم و همچنین تراز تجاری که صادرات به واردات را مورد سنجش قرار می دهد بحمدالله مثبت به نفع صادرات است.

 

*** تنوع بخشی به سبد صادراتی

 

وی در ادامه گفت: برای سال آینده انتظار داریم که یک خانه تکانی اساسی در حوزه تجارت خارجی و سازمان توسعه تجارت داشته باشیم.

ما اساساً برای تنوع بخشی به سبد صادراتی، برنامه‌های متنوعی را تعریف کرده‌ایم و برای سبد صادراتی آینده از جنس تولید محصولات مختلف در حال برنامه‌ریزی هستیم که این محصولات صرفاً کالایی نبوده و خدمات نیز شامل می‌شوند.

مگاپروژه‌های صادراتی برای توسعه ظرفیت‌های ما بسیار اهمیت دارد و حیاتی است که متأسفانه چندان سرمایه‌گذاری در این حوزه صورت نگرفته و در دستور کار سازمان توسعه تجارت قرار گرفته است.

 

*** بین‌المللی کردن بنگاه‌های داخلی

 

مودودی همچنین افزود: در جهت آگاه‌سازی و توانمندسازی و بین‌المللی کردن بنگاه‌های داخلی که بنگاه‌های فعال بین المللی داخلی با فعالیت بالای ۱۰ میلیون دلار بسیار قلیل هستند نیز ایجاد ۲ مدرسه صادرات و برند با هدف آشنایی با مفاهیم بین‌المللی وبرندسازی در عرصه بین المللی در دستور کار قرار گرفت.

 

*** رشد و جهش در حوزه تجارت خارجی

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان گفت:

انشاالله در پناه این برنامه‌ها با همت بخش‌خصوصی [3]، مراکز دانشگاهی و همچنین موسسات عالی علمی و پژوهشی بتوانیم زمینه‌ساز رشد و جهش در حوزه تجارت خارجی و دانش صادرات باشیم تا با امید به خدا بتوانیم سال پیش رو را بهتر از گذشته بگذرانیم و اتفاقات خوبی در تاریخ تجارت رقم بخورد.

 

در ادامه می‌توانید فیلم این مصاحبه را ملاحضه کنید.

انتهای پیام///