کد خبر:477729
پ
1400012813515582722581354
وزارت اقتصاد:

تامین مالی ۱۱۱ هزار میلیارد تومانی دولت از طریق انتشار اوراق نقدی

وزارت اقتصاد اعلام کرد از ابتدای امسال تاکنون دولت در مجموع بیش از ۱۱۱ هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی کرده است.

وزارت اقتصاد اعلام کرد از ابتدای امسال تاکنون دولت در مجموع بیش از ۱۱۱ هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی کرده است.

 

*** تامین مالی ۱۱۱ هزار میلیارد تومانی دولت از طریق انتشار اوراق نقدی

 

به گزارش صنایع، وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران اعلام کرد: د

ر ادامه اقدامات این وزارتخانه برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و هشت هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین سرمایه) و یک مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، بیست و هشتمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی برگزار شد که طی آن ضمن برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مبلغ 200 میلیارد تومان اوراق مرابحه عام به فروش رسید.

گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال 1402 نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و هشت هفته عرضه اوراق بدهی و یک مرحله پذیره نویسی اوراق اقدام نموده که از این طریق تا این تاریخ، در مجموع 168,057 میلیارد تومان شامل 111,057 میلیارد تومان به صورت فروش نقدی و 57,000 میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تأمین مالی انجام شد.

با احتساب این مبلغ و فروش اوراق در هفته‌های قبل، تاکنون در مجموع 111,057 میلیارد تومان دولت از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی کرده است.

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال جاری به مبلغ 111,057 میلیارد تومان، تا کنون مبلغ 195,859 میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور برای تسویه اصل و فرع اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

 

 

انتهای پیام///