کد خبر:477635
پ
1401092104104569426632104
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران:

اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده در ۳۶۰ شهر

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوه در ۳۶۰ شهر خبر داد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوه در ۳۶۰ شهر خبر داد.

 

*** اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده

 

به گزارش صنایع، محمد آیینی درباره نوسازی بافت فرسوده، اظهار داشت:

در دولت سیزدهم تسهیلات خوب مالی، اداری و شهرسازانه برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده که بسته تشویقی 19بندی کالبدی مهم‌ترین آنهاست. این یک فرصت طلایی برای سازندگان و مالکان واحدهای فرسوده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تخفیف 50 تا 100 درصدی هزینه صدور پروانه ساختمانی، حفظ انشعابات قبلی و ارائه انشعابات جدید خارج از نوبت توسط ادارات آب، برق، گاز، مخابرات و صدور پایان کار در کمترین زمان را از جمله این مشوق‌ها اعلام کرد و ادامه داد:

طبقه تشویقی، تغییر کاربری ارزش‏ افزا، پارکینگ راحت‌‏تر (درب اضافی)، زمین و واحد معوض از دیگر مشوق‌های احیای بافت فرشوده است. استان‌ها می‌توانند بر اساس ضوابط بالادستی و طرح‌های جامع و تفصیلی، بسته تشویقی جداگانه‌ای را تدوین و به تصویب کمیسیون ماده 5 برسانند.

 

وی با بیان این‌که تاکنون 360 شهر نسبت به تدوین و اجرای بسته تشویقی شهرسازانه اقدام کرده‌اند، افزود:

متقاضیان نوسازی مسکن در محلات بافت فرسوده می‌توانند از وام نهضت ملی مسکن استفاده کنند. این وام در تهران 450 میلیون تومان، کلانشهرها 400 میلیون تومان،  مراکز استان 350 میلیون تومان و سایر شهرها 300 میلیون تومان با سود 23 درصد و بازپرداخت 20 ساله است.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی وام نوسازی مسکن را از دیگر تسهیلات در این زمینه عنوان کرد که میزان آن 550 میلیون تومان برای همه شهرهاست و گفت:

185 میلیون تومان این وام با سود صفر درصد و 365 میلیون تومان با سود 23 درصد بوده و  جمع دوره ساخت و بازپرداخت 7 ساله است.

همچنین مبلغ وام مرمت و مقاوم‌سازی در تهران 360 میلیون تومان، در کلانشهرها320 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 280 میلیون تومان، در سایر شهرها 240 میلیون تومان و در روستاها 200 میلیون تومان است که با سود23 درصد و بازپرداخت 5 ساله در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

 

وی با بیان این که در قانون بودجه سال جاری نیز ظرفیت‌های خوبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است، عنوان کرد:

بر اساس بند «ث» قانون بودجه سال جاری ساکنان بافت‌های فرسوده می‌توانند واحد یا زمین خود را با واحدی نوساز یا زمین‏های تحت مالکیت وزارت راه و شهرسازی با سقف 40 درصد تخفیف در قیمت کارشناسی عوض کنند.

 

به گزارش صنایع، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در پایان افزود:

همچنین بر اساس بند (م) تبصره (11) در قانون بودجه سال 1402 امکان اعطای سند با اولویت سکونتگاه‏های غیررسمی در اراضی فاقد سند متعلق به وزارت راه و شهرسازی فراهم شده است.

بر اساس این بند به وزارت راه وشهرسازی اجازه داده می‌شود، اراضی در مالکیت خود را در سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل ازسال 1394 به تصرف اشخاص درآمده و براساس طرح‌های مصوب شهری ساخت وساز صورت گرفته و درحال بهره‏برداری است را  به مالکان اعیانی واگذار کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع