کد خبر:476357
پ
علی اکبر محرابیان همایش سیمان
وزیر نیرو در جشن نود سالگی صنعت سیمان ایران:

تامین انرژی صنایع سیمانی با استفاده از ظرفیت فناوری‌ها/ امروز شرایط برای سرمایه‌گذاری صنایع برای نیروگاه‌های کوچک و بزرگ مقیاس فراهم است

وزیر نیرو با اشاره به تامین انرژی صنایع سیمانی با استفاده از ظرفیت فناوری‌ها از فراهم بودن شرایط برای سرمایه‌گذاری صنایع برای نیروگاه‌های کوچک و بزرگ مقیاس خبر داد.

وزیر نیرو با اشاره به تامین انرژی صنایع سیمانی با استفاده از ظرفیت فناوری‌ها از فراهم بودن شرایط برای سرمایه‌گذاری صنایع برای نیروگاه‌های کوچک و بزرگ مقیاس خبر داد.

 

*** پیش از دولت سیزدهم محدودیت و ناترازی در تامین انرژی صنعت سیمان وجود داشت 

 

به گزارش صنایع، علی اکبر محرابیان در جشن ۹۰ سالگی سیمان با بیان اینکه در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ جلسه‌هایی با انجمن صنعت سیمان برگزار کردیم تا با بهره از ظرفیت فناوری‌ها، انرژی صنعت را تامین کنیم تا محدودیت انرژی به محدودیت تولید منجر نشود، اظهار داشت:

صنعتگران نشان دادند با اقدامات می‌توانند، مدیریت مصرف داشته باشند به گونه‌ای که اگر وضعیت تولید در صنعت سیمان را در تابستان و آذر ماه را مقایسه کنیم، مشخص می‌شود که محدودیت‌های انرژی نداشتیم.

در همین مدت میزان عرضه صنعت سیمان بیش از تقاضا بود نه تنها صنعتگران سیمان، انرژی را مدیریت کردند بلکه بازار سیمان نیز مدیریت شد.

در تابستان ۱۴۰۰ به خاطر پیشی گرفتن تقاضا بر تولید و کمبود انرژی ۴۳۴ درصد قیمت سیمان در بورس بالا رفت ولی در تابستان امسال خط صافی را طی کرد ‌نوسان ها جزیی بود که نشانگر مدیریت تولید صنعت سیمان است.

در ساعت های اوج مصرف از صنایع درخواست کردیم مصرف را مدیریت کنند.

اصل مدیریت انرژی توسط صنایع انجام شد.

 

وی با بیان اینکه صنعت سیمان، زیرساخت همه زیرساخت‌های کشور است، گفت:

اگر کارخانجات ارزشمند سیمان را نداشتیم از توسعه عمرانی و اقتصادی محروم بودیم ضمن اینکه بسیاری از صنایع با الگوپذیری از صنعت سیمان در رسته‌های مختلف سرمایه‌گذاری کردند و حاصل آن برخورداری کشور از ظرفیت صنعتی است.

اکنون استانی نداریم که از خدمات صنعت سیمان بی‌بهره باشد همچنین پروژه‌هایی در خارج از کشور توسط صنعتگران سیمان اجرا شد.

همچنین کارخانجات ‌ تولیدات سیمان از یک سو و حلقه‌های ارزش و صنایع پایه و مهندسی این صنعت از سوی دیگر جزو خانواده صنعت سیمان محسوب می‌شوند.

 

*** کمبود سیمان در کشور

 

وی کمبود سیمان را یکی از دلایل پروژه‌های عمرانی در کشور عنوان کرد و ادامه داد:

ما سال‌هایی پشت سر گذاشتیم که به خاطر کمبود تولید سیمان بسیاری از پروژه‌ها در زمانمندی معین نتوانستند سرعت بگیرند ضمن اینکه تولید محدود و صادرات هم بسیار کم بود اما به یکباره صنعتگران و فعالان این حوزه تصمیم گرفتند که سقف تولید را بردارند.

در سه دهه گذشته شرایطی داشتیم که بسیاری از پروژه‌ها به خاطر عدم تامین سیمان امکان رشد نداشت ولی با اقدامات صنعتگران و تولیدگان در دولت سیزدهم این محدودیت‌ها حذف شد و به عنوان پیش قراول صنعتی الگو برای بسیاری از صنایع از جمله فولاد و صنایع دیگر شد.

این رشد در صنعت سیمان به خاطر تلاش پیش پیشکسوتان و صنعتگران است.

 

 

بیشتر بخوانید:

اخبار و تحلیل‌های انتخابات را اینجا بخوانید

 

 

*** سرمایه‌گذاری نیروگاه‌های کوچک و بزرگ مقیاس برای تامین مصارف انرژی

 

به گزارش صنایع، وزیر نیرو در پایان، بر سرمایه‌گذاری نیروگاه‌های کوچک و بزرگ مقیاس برای تامین مصارف انرژی در صنعت سیمان، تاکید و اظهار داشت:

امروز شرایط برای سرمایه‌گذاری صنایع برای نیروگاه‌های کوچک و بزرگ مقیاس فراهم است.

هلدینگ‌ها می‌توانند مصارف انرژی را در نیروگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنند که بسیار بصرفه است.

مطالعات فنی و اقتصادی به گونه است که سرمایه‌گذاران می‌توانند در نیروگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع