کد خبر:473295
پ
بورس انرژی ایران
صنایع گزارش می‌دهد:

حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت به ۲۲۴۳ مگاوات رسید

مجموع حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت در بورس انرژی، از ابتدای راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت ۱۳۹۸ تا پایان آذر ۱۴۰۲ به ۲ هزار و ۲۴۳ مگاوات رسید.

مجموع حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت در بورس انرژی، از ابتدای راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت ۱۳۹۸ تا پایان آذر ۱۴۰۲ به ۲ هزار و ۲۴۳ مگاوات رسید.

 

*** آمار و ارقام معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت

 

به گزارش صنایع، بر اساس گزارش معاونت بازار برق ایران، تاکنون ۳۵۶ مشترک بالای ۵ مگاوات برای دریافت گواهی ظرفیت به شرکت بورس انرژی معرفی شده که در پی آن ۶۸۸ معامله در تالار معاملات اوراق گواهی ظرفیت بورس انرژی انجام شده است.

ارزش مجموع معاملات انجام شده در تالار معاملات اوراق گواهی ظرفیت بورس انرژی تاکنون حدود ۵۴ هزار و ۵۸۸ میلیارد ریال و حداکثر قیمت معامله شده در این بازار برابر ۸۶ میلیون ریال بر کیلووات بوده است.

تاکنون چهارهزار و ۹۱۱ مگاوات درخواست خرید اوراق گواهی ظرفیت توسط مشترکان بالای ۵ مگاوات از طرف شرکت مدیریت شبکه برق ایران به بورس انرژی معرفی شده و در پایان آذرماه ۱۴۰۲ به میزان هزار و ۶۲۱ مگاوات گواهی ظرفیت برای عرضه وجود دارد.

آذرماه سال جاری، به تعداد ۱۴ معامله اوراق گواهی ظرفیت با حجم ۷ مگاوات و باارزش ۵۸۸ میلیارد ریال انجام شده است.

گواهی ظرفیت سندی است قابل‌معامله که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید و یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود.

واحد گواهی ظرفیت کیلووات بوده که معرف تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به مدت نامحدود است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع