کد خبر:469257
پ
زلفی گل
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان:

سرمایه گذاری در علم و فناوری و دانش بنیان موجب اقتدار بیشتر کشور می‌شود/ همکاری صنعت و دانشگاه‌ها باید به صورت نظام مند جلو برود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سرمایه گذاری در علم و فناوری و دانش بنیان موجب اقتدار بیشتر کشور می‌شود، تاکید کرد همکاری صنعت و دانشگاه‌ها باید به صورت نظام مند جلو برود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سرمایه گذاری در علم و فناوری و دانش بنیان موجب اقتدار بیشتر کشور می‌شود، تاکید کرد همکاری صنعت و دانشگاه‌ها باید به صورت نظام مند جلو برود.

 

*** صنعت و دانشگاه

 

به گزارش صنایع، محمدعلی زلفی گل در دومین رویداد ملی صنعت دانش بنیان با عنوان انقلاب صنعتی چهارم و صنعت شهر هوشمند، اظهار داشت:

از زمانی که وزیر فعلی صمت به وزارت رسیدند نگاه علمی و دانشگاهی به صنعت داشته و صنعت به سمت دانش بنیان شدن در حال حرکت است و اتفاق مبارک آن بزودی بیشتر نمایان می شود؛ عزم و اراده وزارت صمت برای توسعه همکاری‌ها بین دانشگاه و صنعت مشهود است و باید این برنامه به صورت نظامند جلو برود. 

بحث هوشمندی باید فراتر از شهر دیده شود و باید به سمت زندگی فردی و اجتماعی هوشمند برویم. 

به جای شهر هوشمند باید از شهر دانا بگوییم؛ استفاده مطلوب و موثرتر از هوش و دانایی در شهر از اهمیت بالایی برخوردار است و فقط نباید به شهر هوشمند و استفاده از تکنولوژی در آن فکر کرد.

 

وی در ادامه، تصریح کرد: 

 شهر دانا یعنی انسان‌ها در آن شهر دارای عقل و علم هستند؛ عقل به معنای پیشگیری و علم یعنی برطرف کردن نیازها و افزایش دارایی ها و ثروت و دانش و آسایش؛ به کسی که علم و عقل را توامان با هم دارد می گویند دانا.

وقتی واژه شهر هوشمند را می‌گوییم معنایش استفاده از تکنولوژی در شهر است ولی وقتی از واژه شهر دانا می گوییم توجه به علوم انسانی که در آن معرفت و مدارا و اخلاق و انسانیت باشد مدنظر است. 

بین آسایش و آرامش باید تفاوت قائل شد؛ تکنولوژی برای انسان آسایش می آورد ولی شاید آرامش نیاورد؛ آرامش فقط در علوم انسانی و دینی است.

رویدادهای بعدی باید از علوم انسانی، دینی و هنر استفاده کرد تا آنها از آرامش در شهر دانا و هوشمند برای ما بگویند. 

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در  پایان، بیان داشت:

باید رشته‌های مختلف علمی با دیدگاه های متفاوت در همایش‌های مختلف باشند تا شهر دانا و هوشمند را ایجاد کنیم و از شهر کاریکاتوری فاصله بگیریم.  

سرمایه گذاری در علم و فناوری و دانش بنیان و پژوهش و آموزش موجب اقتدار بیشتر جمهوری اسلامی می‌شود و اگر ریالی در این بخش‌ها هزینه کنیم میلیاردها تومان در آینده کشور آورده بدست می‌آید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع