کد خبر:468614
پ
2
معاون وزیر صمت در یزد:

افزایش بازدهی و بهره‌وری و تولید اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی انسانی بومی و متخصص برنامه‌ طرح تحول زمین‌شناسی در دولت سیزدهم

معاون وزیر صمت در یزد از افزایش بازدهی و بهره‌وری و تولید اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی انسانی بومی و متخصص برنامه‌ طرح تحول زمین‌شناسی در دولت سیزدهم خبر داد.

معاون وزیر صمت در یزد از افزایش بازدهی و بهره‌وری و تولید اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی انسانی بومی و متخصص برنامه‌ طرح تحول زمین‌شناسی در دولت سیزدهم خبر داد.

 

*** افزایش بازدهی و بهره‌وری و تولید اشتغال مولد

 

به گزارش صنایع، علیرضا شهیدی در حاشیه آیین افتتاح طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌ذخایر معدنی استان یزد گفت:

طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌ ذخایر معدنی با سرمایه‌گذاری افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال در یزد مورد پیمایش زمین‌شناسی و اکتشافی قرار می‌گیرد.

 

معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان با بیان این‌که این طرح در مقیاس یک‌پنجاه هزارم در مساحت ۲۴ هزار و ۳۷۵ کیلومتر مربع در این استان پیش‌بینی شده، تصریح کرد:

حاصل این طرح در بازه زمانی یک‌ساله تولید ۳۹ عنوان نقشه و گزارش زمین‌شناسی، اکتشافات ژئوشیمیایی و زمین‌شناسی اقتصادی است که امیدواریم مواد معدنی مورد نیاز استان تامین شود.

 

وی در ادامه، افزود:

در گذشته در استان یزد در پهنه منطقه “دهشیر” در مساحت ۴۹۰ کیلومتر انجام شده  و اکنون طرح تحول در منطقه غرب مرکز استان آغاز و سال آینده در کوهبنان و ساغند هم اجرا می‌شود.

 

معاون وزیر صمت در ادامه، افزود:

پیش از این طرح یاد شده در استان‌های خراسان جنوبی، کردستان، آذربایجان غربی و مرکزی آغاز شده  و استان یزد پنجمین استان است که در برنامه داریم و در سراسر کشور منهای زاگرس و کپه‌داغ خراسان شمالی اجرا می‌شود.

 

شهیدی با بیان اینکه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌ذخایر معدنی در کشور در دولت سیزدهم آغاز شده گفت:

افزایش بازدهی و بهره‌وری و تولید اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی انسانی بومی و متخصص از جمله برنامه‌های این طرح است.

 

*** شناسایی ۸۱ ماده معدنی در کشور

 

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور در ادامه، گفت:

در گذشته ۶۸ ماده معدنی در کشور وجود داشت اکنون با توجه به فناوری و تکنولوژی های به روز این رقم به ۸۱ ماده معدنی رسیده است، ما اطمینان داریم با پایش بهتر تعداد مواد معدنی کشور بیشتر خواهد شد.

 

شهیدی با بیان این‌که  ایران یک درصد از جمعیت جهان دارد و یک درصد از خاک دنیا متعلق به ایران است، تصریح کرد:

 هفت درصد از ذخایر معدنی جهان در ایران وجود دارد و با توجه به موقعیت و جایگاه کشور در کمربند متالورژنی آلپ_هیمالیا، قطعا میزان ذخایر معدنی ایران بیشتر از این موارد است و امیدواریم با اقدامات جدی که از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال اجرا است، بتوانیم در رتبه‌بندی‌های جهانی به رتبه بالاتری برسانیم.

 

معاون وزیر صمت در ادامه، تصریح کرد:

سال گذشته سازمان یونسکو بهترین پدیده‌های زمین‌شناسی دنیا را معرفی کرد و در میان ۱۰۰ پدیده برتر زمین‌شناسی که در دنیا مورد داوری قرار گرفت، دو پدیده زمین‌شناسی متعلق به ایران بود که این ۲ پدیده کویر لوت و غار نمکی جزیره قشم است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع