کد خبر:466494
پ
روح الله ایزدخواه برنامه هفتم
عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم در گفتگوی اختصاصی با صنایع تشریح کرد

8 مصوبه مهم کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه در حوزه صنعت و معدن؛ از معافیت پرداخت حقوق گمرکی برای واردات ماشین آلات تا ممنوعیت قطع برق صنایع و توسعه و تقویت اکتشاف در صنعت معدن کشور

عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم با انتقاد از ضعیف بودن بخش صنعت و معدن در لایحه برنامه هفتم توسعه کشور، مهم‌ترین محورهای مصوب کمیسیون متبوع خود در حوزه صنعت و معدن را تشریح کرد.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم با انتقاد از ضعیف بودن بخش صنعت و معدن در لایحه برنامه هفتم توسعه کشور، مهم‌ترین محورهای مصوب کمیسیون متبوع خود در حوزه صنعت و معدن را تشریح کرد.

 

*** برنامه هفتم توسعه کشور

 

به گزارش صنایع، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سوم مهر ۱۴۰۲، صد و هجده ماده لایحه برنامه هفتم توسعه را در بیست و یک روز با برگزاری چهل و یک جلسه علنی مورد بررسی قرار دادند و حدود ۱۶۰ حکم را به منظور بررسی مجدد به کمیسیون تلفیق برنامه هفتم ارجاع دادند.

قرار است این هفته نیز جلسات کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه برای بررسی موارد ارجاعی از صحن علنی تشکیل شود.

در همین راستا خبرنگار صنایع، برای آگاهی از مهم‌ترین مصوبات برنامه هفتم در حوزه صنعت و معدن، گفتگویی اختصاصی را با یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس که در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم نیز حضور دارد، انجام داده است که در ادامه خلاصه این گفتگو را ملاحظه می‌کنید.

 

*** مهم‌ترین مصوبات برنامه هفتم در حوزه صنعت و معدن

 

روح الله ایزدخواه در ابتدای این گفتگو پیرامون مهم‌ترین مصوبات برنامه هفتم در حوزه صنعت و معدن، اظهار داشت:

لایحه برنامه هفتم توسعه کشور که از سوی دولت به مجلس آمد اما متاسفانه بخش صنعت و معدن نداشت و نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق احکام خوبی را در این حوزه در مواد 47 و 48 به برنامه هفتم اضافه کردند.

در واقع لایحه دولت در حوزه صنعت و معدن بسیار ضعیف بود و به همین دلیل در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم بخشی به نام صنعت و معدن و رشد تولید به برنامه هفتم اضافه شد و در آنجا سعی کردیم موانع نهادی و نرم‌افزاری صنعت را هدفگیری کنیم.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

در برنامه هفتم برای نوسازی صنایع، واحدهایی که مجوز نوسازی دارند را از پرداخت حقوق گمرکی واردات ماشین آلات معاف کردیم.

همچنین برای تامین انرژی واحدهای صنعتی و معدنی، دولت را مکلف کردیم واحدهای تولیدی که تولید برق را با هزینه خودشان انجام دهند، ضمن تحویل برق تولید شده به صنایع مذکور، هر گونه محدودیت زمانی در قطع برق این صنایع نیز، ممنوع شود.

در حوزه صنایع کوچک نیز مصوب کردیم، برنامه ملی توسعه خوشه‌های صنعتی در سطح کشور اجرا شود.

همچنین واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که قصد توسعه واحد تولیدی خود دارند را از اخذ مجوزهای جدید به ویژه مجوزهای محیط زیستی که معمولا زمان بر است و گاهی نزدیک به دو سال طول می‌کشد معاف کردیم.

 

 

همچنین بخوانید:

اخبار و تحلیل‌های کارشناسی پیرامون انتخابات ایران و جهان

 

 

*** تقویت اکتشافات در حوزه معادن کشور

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه کشور در پایان و با اشاره به مصوبات کمیسیون متبوع خود در خصوص سازمان‌های توسعه‌ای نیز، بیان داشت:

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم، 70% وجوه حاصل از واگذاری شرکت‌های متعلق به سازمان‌های توسعه‌ای، متعلق به همان سازمان خواهد بود، البته این موضوع، قانون اصل 44 بود و تاکنون اجرایی نشده بود که نمایندگان مجلس این را در برنامه هفتم مجدد به دولت تکلیف کردند.

در حوزه اکتشاف نیز دولت را مکلف کردیم که در پنج سال آتی، خود را به نرخ جهانی اکتشاف برساند.

همچنین دولت را مکلف کردیم با کمک بخش خصوصی، اطلاعات حوزه اکتشاف نشر داده شود و در اختیار همه سازمان‌های مرتبط با حوزه اکتشاف قرار گیرد.

برای کسانی که در اکتشاف هزینه کنند نیز مشوق‎های مالیاتی و غیره گذاشته شده تا حوزه‌های صنعتی و معدنی برای ورود به حوزه اکتشاف، تشویق شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع