کد خبر:460676
پ
شاخص عباسپور
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرائت کرد

گزارش کمیسیون صنایع مجلس از وضعیت اینترنت کشور؛ از تاثیر مخرب فیلترشکن‌ها در افزایش ترافیک شبکه تا کاهش سرعت اینترنت

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گزارش کمیسیون متبوع خود درخصوص بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی را قرائت کرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گزارش کمیسیون متبوع خود درخصوص بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی را قرائت کرد.

 

*** گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس از وضعیت اینترنت کشور

 

به گزارش صنایع، روح الله عباسپور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی را در اجرای تبصره 1 ماده 107 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در تشریح این گزارش، خاطرنشان کرد:

مطابق با هدف گذاری لایحه برنامه هفتم توسعه کشور، سهم تولید ناخالص داخلی GDP از اقتصاد دیجیتال به عنوان یکی از پایه‌های توسعه پایدار کشور از رقم 8 درصد در سال 1401 باید به سهم 15 درصد در سال 1406 افزایش یابد.

از جمله ملزومات اصلی برای تحقق هدف مذکور توانایی شبکه ارتباطی کشور برای انتقال مناسب داده‌های اطلاعاتی و بهره مندی کسب و کارهای دیجیتال محور، از اینترنت با کیفیت می‌باشد.

از جمله کاستی‌های مشهودی که میتوان به آن اشاره نمود، کیفیت دسترسی شهروندان به اینترنت در برخی از شاخص‌های آن به عنوان بستر اصلی توسعه دولت الکترونیک و بالطبع اقتصاد دیجیتال است، که بعضا موجب نارضایتی مردم و خسارات‌های اقتصادی در حوزه کسب و کارها شده است.

 

عباسپور همچنین، ادامه داد:

در همین راستا کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی پیرو وظیفه محوله از سوی ریاست محترم مجلس این موضوع را در دستور کار بررسی خود قرار داده که اینک گزارش آن با عنوان ” بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی” در راستای اجرای تبصره (1) ماده (107) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌گردد.

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در جمع بندی این گزارش اظهار داشت:

یکی از مهمترین پارامترهای موثر در ایجاد مشکلات فنی در تسهیل دسترسی کاربران به اینترنت افزایش ترافیک شبکه از طریق استفاده از روش‌ها و نرم افرازهای موسوم به فیلترشکن می‌باشد که اغلب در قالب باج افزار با ایجاد آسیب‌های امنیتی در شبکه به جمع آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند.

باوجود آن که برخی از گزارش‌ها از افزایش آمار استفاده کنندگان از فیلترشکن در طی چندماه اخیر حکایت دارد، اما تاکنون گزارش دقیقی برای شفاف سازی آمار موجود، ارقام قابل ملاحظه هزینه های فیلترشکن و تحمیل آن بر سبد هزینه‌های خانوارها و در نهایت ارائه راهبردهای موثر برای کاهش استفاده از فیلترشکن‌ها توسط مشترکین، از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارائه نشده است.

 

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع