کد خبر:449237
پ
علیرضا خلیلی نیا
مدیرعامل پتروشیمی شازند در گفتگوی اختصاصی با صنایع تشریح کرد

صرفه‎‌جویی 20 میلیارد دلاری در پتروشیمی شازند با استفاده از دانش‌بنیان‌ها/ دستاوردهای پتروشیمی شازند در سال 1401 و برنامه‌های پیش‌رو + فیلم

مدیرعامل پتروشیمی شازند ضمن بیان مهم‌ترین دستاوردهای شرکت متبوع خود در سال گذشته همچون صرفه‎‌جویی 20 میلیارد دلاری با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان‌، 3 برنامه اصلی این شرکت در سال 1402 را تشریح کرد.

 

*** پتروشیمی شازند در سالی که گذشت

 

به گزارش صنایع، علیرضا خلیلی نیا در حاشیه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی شازند که صبح امروز برگزار شد در گفتگو با خبرنگار این رسانه و در خصوص مهم‌ترین دستاورهای این شرکت در سال 1401، اظهار داشت:

شرکت پتروشیمی شازند در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با کاهش سود مواجه شد که عمده‌ترین دلیل آن افزایش خوراک نفتا بود که منجر شد نرخ مواد اولیه شرکت که 82 درصد بهای تمام شده را شامل می‌شود با نرخ فروش همراستا نشود و رشد 7 درصدی نرخ فروش نسبت به رشد 26 درصدی مواد اولیه سبب شد سود شرکت نسبت به سال گذشته کمتر شود.

لازم به ذکر است با توجه به اقداماتی توسط همکاران ما در سال گذشته صورت گرفت منجر شد این کاهش سود چشمگیر نباشد که اگر سرعت‌عمل همکاران ما در سال گذشته صورت نمی‌گرفت امروز شاهد سود تقسیمی کمتری برای سهام‌داران بودیم.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

از جمله اقداماتی که در سال گذشته انجام شد مربوط به حوزه تهیه خوراک بود.

ما در سال گذشته با توجه به محدودیت‌هایی که برای تامین خوراک نفتا داشتیم به سراغ مینی ریفاینری‌ها رفتیم که اگر این اتفاق صورت نمی‌گرفت تولید شرکت متوقف می‌شد.

همچنین در سال گذشته از خوراک‌هایی غیر از نفتا نظیر C4 یا پروپان که منجر شد به لحاظ کیفیت محصول و حجم تولید رشد داشته باشیم.

همچنین اقدامات مهمی در حوزه دانش‌بنیان‌ها انجام شد.

شرکت پتروشیمی شازند در سال گذشته 20 میلیارد دلار صرفا در حوزه دانش‌بنیان‌ها صرفه‌جویی ارزی داشته است.

همچنین از توان دانش‌بنیان‌ها علاوه بر تجهیزات در حوزه محصول نظیر کاتالیست‌ها نیز استفاده کردیم که منجر به ارزش‌ افزوده 1000 میلیارد تومانی برای پتروشیمی شازند شد.

از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال 1401 پیروزی در یک پرونده 400 میلیارد تومانی بود که با اقدامات بسیار خوب حقوقی که انجام شد توانستیم در این  پرونده 10 سال به پیروزی برسیم.

تمامی موارد مذکور اقداماتی بسیاری مناسبی بود که در سال گذشته انجام شد.

همچنین با برنامه‌ریزی‌هایی که برای سال آینده داریم با اتفاقات خوبی که در حوزه تامین خوارک شرکت انجام شده و ما توانستیم صد در صد نفتا مورد نیاز شرکت را از پالایشگاه اصفهان و شازند تامین کنیم منجر می‌شود هزینه‌های حمل و نقل و اتلاف انرژی کاهش پیدا کند.

 

 

پتروشیمی شازند

 

 

بیشتر بخوانید:

عملکرد قابل توجه شرکت پتروشیمی شازند در سال مالی 1401 با ارزآوری 232 میلیون دلاری برای کشور/ اختصاص سود تقسیمی 420 تومانی به ازای هر سهم شاراک

در تور رسانه‌ای شرکت پتروشیمی شازند چه گذشت؟ + فیلم

پتروشیمی شازند؛ متنوع‌ترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی در کشور/ تولید 94 میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال 1401/ 5 هزار شرکت در کشور از محصولات پتروشیمی شازند استفاده می‌کنند

 

 

*** پتروشیمی شازند در سال 1402

 

به گزارش صنایع، مدیرعامل پتروشیمی شازند در پایان و در خصوص جزئیات مجموع عمومی عادی سالانه شرکت متبوع خود، اعلام کرد:

خوشبختانه صدر در صد سود شرکت در سال گذشته با نرخ سود تقسیمی 420 تومان بین سهام‌داران تقسیم شد که اتفاق بسیار خوبی بود که قول می‌دهیم برای امسال افزایش پیدا کند.

شرکت پتروشیمی شازند در سال 1402 سه برنامه اصلی دارد که که مورد اول افزایش تولید به ویژه در محصولات با ارزش افزوده بالا است.

مورد دوم افزایش صادرات است.

عمده صادرات محصولات پتروشیمی شازند به کشورهای ترکیه و افغانستان است که برای سال جاری برنامه داریم کشورهای اروپایی و آسیا میانه را نیز به کشورهای مقصد محصولات اضافه کنیم.

آخرین برنامه ما مربوط به حوزه پروهش فناوری است که قرار است از بین 60 پروژه کوتاه مدت سودآور زود بازده توسط کمیته پروژه‌های شرکت چند مورد انتخاب و با استفاده از این پروژه‌ها ابتدا زجیره ارزش را تکمیل و سپس سودآوری شرکت را افزایش دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع