کد خبر:405771
پ
ساعدی
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

توافق با کشورهای سوریه و عراق برای راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی/ آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نگرانند

عضو کمیسیون انرژی مجلس از توافق با کشورهای سوریه و عراق برای راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی خبر داد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس از توافق با کشورهای سوریه و عراق برای راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی خبر داد.

 

*** گسترش زنجیره ارزش در صنعت نفت و گاز 

 

به گزارش صنایع، قاسم ساعدی بر لزوم حمایت از گسترش زنجیره ارزش در صنعت نفت و گاز تاکید کرد و افزود:

ما باید تعداد پالایشگاه‌ها را در کشور بیشتر و آنها را توسعه دهیم.

همچنین باید علاوه بر افزایش تعداد پتروپالایشگاه‌ها از خام فروشی اجتناب کنیم، چراکه این فرآورده‌های استخراج شده بعد از پالایش می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال، اثر مستقیمی را در حوزه خاص اقتصاد کشور داشته باشند.

 

***آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نگرانند

 

وی با بیان اینکه یکی از مسائل اساسی که آمریکا و اروپایی‌ها را نگران کرده است ورود تکنولوژی ایران به کشورهایی است که در حیاط خلوت آمریکا قرار گرفته‌اند، گفت:

آنها خوب می‌دانند یکی از فرصت‌هایی که ایران توانست در راستای رفع تحریم‌ها برای خود ایجاد کند، صادرات بنزین و نفت به ونزوئلا جهت تزریق به چاه‌ها برای فعال کردن پالایشگاه‌های آنهاست که همین موضوع آنها نگران کرده است.

ایران از بعد فنی و مهندسی، تربیت کارشناسان و تکنولوژی که قطعات از شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید و به کار بسته شوند به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کردیم، در واقع امروز در داخل و خارج از کشور در بحث انرژی و پالایشگاهی حرفی برای گفتن داریم.

 

*** اهمیت صادرات خدمات فنی مهندسی

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس در رابطه با اهمیت و ظرفیت صادرات خدمات فنی مهندسی و بازسازی پالایشگاه‌های کشورهای ونزوئلا و سهامداری در آن‌ها، اظهار کرد:

امروز جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور از قابلیت‌های فنی مهندسی برخوردار است و زمینه تقویت دانش بنیان‌ها را فراهم کرده است.

ایران در این حوزه حرفی برای گفتن دارد تا جایی که برای بازسازی و احیا  پالایشگاه‌های فراسرزمینی قدم‌های خوبی برداشته و قراردادهای خوبی را با کشورهای خارجی به ویژه کشورهای آمریکای جنوبی و ونزوئلا برای  احیا و راه‌اندازی پالایشگاه‌های تعطیل شده منعقد کرده است.

 

*** توافق با کشورهای سوریه و عراق برای راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی

 

ساعدی با تاکید بر اینکه در عرصه پالایشگاه‌های فراسرزمینی نسبت به گذشته قدم برجسته‌تر و موثرتری را برداشته‌ایم، گفت:

یکی از راهکارهای مهم در خنثی‌سازی تحریم‌ها، توسعه همکاری‌های فراسرزمینی پالایشگاهی و سهامداری ایران در پالایشگاه‌های فراسرزمینی است.

امروز ما دیگر نگران آمار و ارقام و سهمیه‌های که کشورها برای ما تعیین می‌کنند، نیستیم، عملاً با این حرکت آمریکا و کشورهای اروپایی را زمین‌گیر کردیم و آنها دیگر نمی‌توانند سناریو جدیدی برای ما تعریف کنند.

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان، خاطرنشان کرد:

در بحث راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی با کشورهای سوریه و عراق توافقات خوبی صورت گرفته است و اخیراً به لبنان اعلام آمادگی کردیم و به احتمال زیاد آنها نیز استقبال می‌کنند، قطعاً کشورهای دیگری را در آسیای میانه در آینده نزدیک خواهیم داشت.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول