کد خبر:404873
پ
شاخص عسگرزاده 4
دبیر انجمن سنگ آهن در گفتگوی اختصاصی با صنایع:

تخلف قانونی دولت‌ها در مصارف حقوق دولتی معادن را پایان دهید/ دولت حق ندارد درآمد خود از معادن را در جای دیگری هزینه کند/ تخلف ۹۸ درصدی دولت در هزینه کرد حقوق دولتی معادن در سال ۱۴۰۱/ دولت‌ها می‌خواهند کسری بودجه خود را از جیب معادن تامین کنند/نمایندگان مجلس نیز در این تخلف قانونی سهیم هستند + فیلم

دبیر انجمن سنگ آهن با اشاره به اینکه دولت طبق قانون حق ندارد درآمدهای خود از معادن را در جایی خارج از این حوزه هزینه کند، از دولت به دلیل اینکه ۹۸ درآمد خود از معادن را در جایی خارج از این حوزه هزینه می‌کند و در واقع می‌خواهد کسری بودجه خود را از معادن تامین کند، انتقاد و نمایندگان مجلس را در این تخلف قانونی، سهیم دانست.

دبیر انجمن سنگ آهن با اشاره به اینکه دولت طبق قانون حق ندارد درآمدهای خود از معادن را در جایی خارج از این حوزه هزینه کند، از دولت به دلیل اینکه ۹۸ درآمد خود از معادن را در جایی خارج از این حوزه هزینه می‌کند و در واقع می‌خواهد کسری بودجه خود را از معادن تامین کند، انتقاد و نمایندگان مجلس را در این تخلف قانونی، سهیم دانست.

 

*** تکالیف بر زمین مانده حقوق دولتی معادن

 

به گزارش صنایع، بر اساس قانون، مقرر شد، دارنده پروانه‌بهره بردار معدن درصدی از بهای مواد معدنی استخراجی را به نرخ روز در سر معدن به صورت استخراج شده، کانه آرایی شده یا فرآوری شده در چارچوب بودجه مصوب با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصویب شورای عالی معادن به عنوان حقوق دولتی به این وزارتخانه پرداخت کند تا هزینه کرد آن نیز براساس قانون در جهت توسعه معادن انجام گیرد.

اما بسیاری از فعالین معدنی مدت‌ها است نسبت به اجرای این قانون توسط دولت انتقاد دارند و معتقدند، با وجود دریافت حقوق دولتی، هیچ یک از تکالیف قانونی دیگر مربوط به این موضوع که در ماده تبصره‌های مختلف آمده است، اجرایی نمی‌شود و دولت علیرغم اینکه باید حقوق دولتی دریافت شده را در جهت توسعه معادن استفاده کند در بخش‌های دیگری به کار می‌گیرد.

خبرنگار صنایع برای بررسی هرچه بیشتر ابعاد این موضوع گفتگویی اختصاصی را با دبیر انجمن سنگ آهن ایران انجام داده است که در ادامه، خلاصه آن را ملاحظه خواهید نمود.

 

حقوق دولتی

 

*** قوانینی که خاک می‌خورند

 

سعید عسگرزاده در ابتدای این گفتگو پیرامون ارزیابی عملکرد دولت‌ها نسبت به اجرای قوانین حوزه معدن، اظهار داشت:

اتفاق بدی که در کشور افتاده این است که دولت‌ها علیرغم اینکه قانون ظرفیت خوبی را ایجاد کرده به این قوانین خیلی پایبند نبودند.

به عنوان مثال در بند پ ماده 43 قانون ششم توسعه مشخص شد درآمدهایی که از حقوق دولتی و عوارض صادراتی اخذ می‌شود در چه حوزه‌هایی باید هزینه شود.

در این بند تاکید می‌شود این مبالغ بایستی در حساب جداگانه‌ای نزد خزانه‌داری نگهداری شود و صد درصد تخصیص یافته تلقی گردد و حق ندارد هیچ جای دیگری هزینه شود.

نکته قابل تامل این است که اگر بودجه سال 1401 را بررسی کنید، متوجه خواهید شد در شرایطی که مقرر شد دولت 400,000 میلیارد ریال از بخش حقوق دولتی درآمد کسب کند.

همچنین، طبق قانون مذکور برای هزینه‌ها نیز در یک مورد 6500 میلیارد ریال و در مورد دیگری 2000 میلیار ریال برنامه‌ریزی شد که هزینه کنیم.

همچنین، بند دیگری به صورت درصدی برنامه‌ریزی شد که طی آن 15% برای معادن استان‌ها و 12% برای مباحث محیط زیست است که این موارد را سال‌های سال است اختصاص نمی‌دهند.

بنابراین جمع دو مورد اول می‌شود 8,500 میلیار ریال که با مبلغ 400,000 میلیار ریال تفاوت بسیار زیادی دارد.

در واقع نزدیک به دو درصد مبلغی که باید رعایت شود را رعایت می‌کنیم و 98% دیگر از جیب معدن برداشته می‌شود، لذا طبیعی است که معدن رشد نمی‌کند.

 

وی در ادامه، با تاکید بر اینکه دولت اجازه ندارد این کار را انجام دهد، افزود:

سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگو باشد که در این سال‌ها چه اقدامی انجام داده است.

عجیب این است که مجلس نیز برای این مورد اصلاحاتی در نظر ندارد.

در واقع مجلس نیز اجازه می‌دهد و اتفاقا به دولت می‌گوید کسری بودجه‌اش را از جیب معادن بردارد، در صورتی که هر قدر از معادن حقوق دولتی بگیرد بایستی در خودش بریزید و قانون اجازه نمی‌دهد در جای دیگری خرج شود ولی خرج کردند و هیچ اتفاقی نیز نیفتاده است.

 

حقوق دولتی

 

 

بیشتر بخوانید:

وزارت صنعت و سازمان برنامه و بودجه، دو متخلف اصلی عدم تخصیص سهم استان‌ها از حقوق دولتی معادن

ابطال محاسبه حقوق دولتی معادن بر مبنای دلار توسط دیوان عدالت اداری

حمایت دستگاه قضا از فعالیت‌های قانونی معدن‌کاری/ حقوق دولتی معادن شفاف نیست/ خام‌فروشی؛ مشکل جدی بخش معدن

 

 

*** رویای معدن به جای نفت در هاله‌ای از ابهام

 

به گزارش صنایع، دبیر انجمن سنگ آهن در پایان این بخش از صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد:

در قانون بودجه 1401 تنها حدود دو تا پنج درصد از درآمدی که از بخش معدن کسب می‌کنند را برای این بخش هزینه می‌کنند و معلوم نیست مابقی آن را در کجا می‌خواهند هزینه کنند که این آفتی است که گرفتارش هستیم.

سال‌ها است فریاد می‌زنیم که موضوع اکتشاف موضوع مهمی است و در کشور اکتشاف نکردیم و این مایه نگرانی است.

برای مثال معدن «جانجا» با یک میلیارد تن ذخیره سنگ مس در سال 1400 کشف می‌شود.

این فاجعه است چرا که مگر می‌شود ندانیم معادنی با عظمت یک میلیارد تنی در کشور وجود دارد.

از این اتفاقات بسیار خواهد افتاد اگر موضوع اکتشاف در کشور جدی گرفته نشود.

ما 12 لایه اکتشافی برای اکتشاف محدوده‌ها داریم و در کشور برای بعضی از اینها هیچ اقدامی نشده و لذا نمی‌توانیم حتی ادعا کنیم در یک درصد از کشور اکتشاف انجام شده است.

در وزارتخانه می‌گویند هفت درصد سرزمین آمایش و اکتشاف شده که این نیز عدد درستی نیست چون برای برخی از لایه‌ها اطلاعات نداریم و کاری نکردیم.

با این ضعف عجیب و غریب و با این ظرفیت بسیار بزرگ در بخش معدن، ما را به سمت این سوال می‌برد که معدن چگونه می‌‎تواند جایگزین نفت شود؟؟؟

 

نکته:
در پایان می‌توانید ویدیوی گفتگوی اختصاصی صنایع با دبیر انجمن سنگ آهن ایران را ملاحظه نمایید:

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول