کد خبر:404689
پ
غضنفری
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در گفتگوی اختصاصی با صنایع:

رویکرد دولت‌ها برای ایجاد رفاه نسبی، غلط و موقتی است/ اجازه ندهید تجربه تلخ صندوق ذخیره ارزی تکرار شود/ کار ما در صندوق توسعه ملی تبدیل به حسابداری شده نه توسعه/ ضرورت اصلاح مسیر و اساسنامه صندوق + فیلم

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی با انتقاد از برداشت‌های نادرست از این صندوق و تقلیل کارکرد آن از توسعه به حسابداری، بر ضرورت اصلاح مسیر و اساسنامه صندوق توسعه و جلوگیری از تکرار تجربه تلخ صندوق ذخیره ارزی، تاکید کرد.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی با انتقاد از برداشت‌های نادرست از این صندوق و تقلیل کارکرد آن از توسعه به حسابداری، بر ضرورت اصلاح مسیر و اساسنامه صندوق توسعه و جلوگیری از تکرار تجربه تلخ صندوق ذخیره ارزی، تاکید کرد.

 

*** صندوق توسعه ملی و رسالتی فراموش شده

 

به گزارش صنایع، صندوق توسعه ملی بر اساس ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع انرژی تأسیس گردید.

اما یکی از مشکلات همیشگی صندوق طی سال‌های گذشته برداشت‌های بدون بازگشت توسط دولت‌ها از منابع آن بوده که انتقادات بسیاری را از سمت کارشناسان و مسئولین این صندوق به همراه داشته است در حدی که بر اساس اعلام رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ۱۰۵ میلیارد منابع تخصیص یافته صندوق ۶۵ درصد توسط دولت و حدود ۲۰ درصد در بخش غیر دولتی با حاکمیت دولتی و ۱۵ درصد به بخش خصوصی اختصاص یافته است.

نکته قابل تامل در این میان فراموش شدن رسالت صندوق توسعه ملی و اثر گذاری آن در توسعه کشور است که این برداشت‌های دولتی و غیر دولتی از منابع صندوق، دستیابی به این مهم را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

با توجه به اهمیت موضوع، خبرنگار صنایع در گفتگویی اختصاصی با رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، این موضوع را مورد بررسی قرار داده است که در ادامه خلاصه‌ آن را ملاحظه خواهید نمود.

 

*** رویکرد دولت‌ها برای ارتقای رفاه افراد جامعه

 

مهدی غضنفری در ابتدای این گفتگو پیرامون پرداخت یارانه جدید توسط دولت سیزدهم، اظهار داشت:

مسئولین جمهوری اسلامی ایران برای تبیین طرح‌ها و پژوه‌هایی که قرار است منجر به رفاه شود باید زمان بیشتری را در بین اقتصاددان‌ها صرف کنند.

چرا که در اکثر مواقع مقامات قوه مجریه و مقننه علاقمند هستند با استفاده از طرح‌های مقطعی نظیر توزیع یارانه‌ها و برخی پرداخت‌ها در جامعه، رفاهی نسبی را ایجاد کنند.

اما باید توجه داشت رفاهی که به این شکل ایجاد می‌شود موقت و پایدار نیست.

برای مثال یارانه 45000 تومانی که در دولت دهم داده شد در حال حاضر قدرت خرید بالایی ایجاد نمی‌کند.

 

صندوق توسعه ملی

 

*** در مسیر تجربه تلخ صندوق ذخیره ارزی

 

وی در ادامه با بیان اینکه راه بهتر و ریشه‌ای‌تر، قدم برداشتن در مسیر رشد است، افزود:

ظرفیت بالای صندوق توسعه ملی می‌تواند منجر به رشد هشت درصد شود اما با کمال تاسف با توجه به اینکه نگاه مسئولین به صندوق توسعه ملی به عنوان بخشی از بودجه در خلال سالیان مختلف بوده و قوه مجریه همواره در کنار بودجه‌ای که از مجلس دریافت می‌کند بودجه دیگری نیز از صندوق می‌گیرد.

گفتنی است، منابع مالی دریافت شده از صندوق توسط دولت مصرف و به همین دلیل جایگاه رشد و اثرمندی صندوق در رشد ملی کفایت نمی‌کند.

لذا ما با انجام این اقدامات صندوق توسعه ملی را از فلسفه آن خارج و اگر این مسیر را ادامه دهیم این صندوق را به حساب ذخیره ارزی تبدیل خواهیم کرد که تجربه تلخی است و یک شکست بزرگ اقتصادی برای اقتصاددانان و مقامات اقتصادی کشور بود.

 

*** ضرورت اصلاح ساختار و اساسنامه صندوق توسعه ملی

 

به گزارش صنایع، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در پایان این بخش از صحبت‌های خود، پیرامون راهکار عدم تکرار این شکست اقتصادی، تشریح کرد:

برای جلوگیری از این شکست بزرگ، صندوق توسعه ملی باید مسیر خود را اصلاح و برداشت منابع مالی صندوق توسط دولت و دولت‌ها جلوگیری شود.

گفتنی است، دولت‌ها می‌توانند سهم 20 یا 40 درصدی خود از منابع صندوق را دریافت کنند ولی اگر 10 یا 20 درصد به صندوق واریز می‌کنند، نباید بعدا آن را برداشت نکنند.
چرا که معنایی ندارد دولت‌ها در ابتدای سال مبلغی را به صندوق واریز و در اواسط سال آن را برداشت کنند.

با این شرایط فعالیت صندوق توسعه ملی بیشتر حسابداری است، نه توسعه و رشد، لذا تجربه 10 سال گذشته حاکی از آن است که صندوق توسعه ملی به اصلاحات جدی در مسیر صندوق، اساسنامه و جلوگیری از مداخلات بسیار زیاد مقامات در کار صندوق دارد و تا این تصمیمات حکمرانی که به شجاعت زیادی نیاز دارد اخذ نشود، نمی‌توانیم برای ایجاد رشدی که منجر به رفاه دائمی و ماندگار شود اثرگذار باشیم.

بنابراین تا کنون از صندوق توسعه ملی به عنوان یک مُسَکِن برای ایجاد رفاه موقت استفاده شده که با این ساختار حکمرانی و این مداخلات و برداشت‌های بی برگشت که برای صندوق پیش‌بینی شده، صندوق توسعه ملی نمی‌تواند نقش تاریخی خود را ایفا کند.
لذا انتظار مقامات از صندوق باید کمک به رشد هشت درصد باشد نه ایجاد رفاه موقت و تامین کسری بودجه دولت، بنابراین باید اجازه دهیم صندوق در رشد اقتصادی جامعه اثر گذار باشد.

 

نکته:
در پایان می‌توانید ویدیوی گفتگوی اختصاصی صنایع با رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی را ملاحظه نمایید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول