کد خبر:404833
پ
سیمان بورس
­بورس کالای ايران اعلام کرد

فروش گواهی سپرده سیمان از ابتدای سال تاکنون به 272 میلیون گواهی رسید

­بورس کالای ايران مجموع فروش گواهی سپرده سیمان از ابتدای سال تا کنون را ٢٧٢ میلیون و ۵٣١ هزار گواهی اعلام کرد.

­بورس کالای ايران مجموع فروش گواهی سپرده سیمان از ابتدای سال تا کنون را ٢٧٢ میلیون و ۵٣١ هزار گواهی اعلام کرد.

 

*** آمار و ارقام فروش گواهی سپرده سیمان

 

به گزارش صنایع، با فروش اين ميزان گواهي سپرده ،معادل ٢٧٢ هزار و ۵٣١ تن سیمان به ارزش فروش بیش از 272 میلیون گواهی سپرده سیمان از ابتدای سال تاکنون١٩٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان دست به دست شد.

بررسی های آماری نشان می دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در ۹ آبان ۱۴۰۰ تا پایان اسفند سال گذشته، در مجموع ۱۵۵ میلیون و ۷۷۶ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۵۵ هزار و ۷۷۶ تن محصول به ارزش ۹۰ میلیارد و ۲۸۷ میلیون تومان دست به دست شده بود.

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است.

به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند.

هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمت در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۵ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

 

*** زمان فروش گواهی سپرده سیمان

 

به گزارش صنایع، معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنا که خریدار در دو هفته مهلت دارد، محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نیست و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند، حتما باید براي تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول