کد خبر:402354
پ
زاوه
کارشناس صنعت خودرو در گفتگوی اختصاصی با صنایع:

عرضه خودرو در بورس کالا اقدامی عقلایی نیست اما در مقابل قیمت‌گذاری دستوری، انتخاب بد از بدتر است/ با این اقدام، شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان نابود خواهد شد/ وزیر صنعت به دنبال خنثی کردن تورم پولی در بازار خودرو به روش ایذایی است + فیلم

کارشناس صنعت خودرو با انتقاد و عقلایی ندانستن عرضه خودرو در بورس کالا، این اقدام را در مقابل قیمت‌گذاری دستوری، انتخاب بد از بدتر دانست که می‌تواند باعث نابودی شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان شود.

کارشناس صنعت خودرو با انتقاد و عقلایی ندانستن عرضه خودرو در بورس کالا، این اقدام را در مقابل قیمت‌گذاری دستوری، انتخاب بد از بدتر دانست که می‌تواند باعث نابودی شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان شود.

 

*** عرضه خودرو در بورس کالا

 

به گزارش صنایع، چندی پیش عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس تصویب شد.

عرضه خودرو از طریق بورس کالا که قرار است برای اولین بار در جهان در کشور ما اجرا شود، واکنش‌های مختلفی به همراه داشته است.

موافقان این طرح معتقدند، عرضه خودرو در بورس کالا ضمن افزایش شفافیت، منجر به کاهش اختلاف قیمت کارخانه و بازار می‌‍شود و حتی می‌تواند سفته‌بازی و دلالی در بازار آزاد محصولات خودروسازان را از بین ببرد.

از طرف دیگر مخالفان معتقدند، عرضه محصولات خودروسازان در بورس کالا نه تنها اقدامی درست نیست بلکه تأثیر خاصی نیز بر قیمت‌ها نخواهد داشت.

در کل از زمانی که موضوع عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شده است، همواره سوالات زیادی را پیش روی مردم قرار داده است.

آیا عرضه خودرو در بورس کالا اقدامی درست است و به بهتر شدن شرایط کمک می‌کند؟

و مهمتر از همه اینکه، آیا این اقدام می‌تواند به کاهش و منطقی شدن قیمت‌ها کمک کند؟

خبرنگار صنایع با توجه به اهمیت موضوع و برای دریافت پاسخ سوالات فوق، گفتگویی اختصاصی را با یکی از کارشناسان صنعت خودرو انجام داده است که در ادامه، خلاصه آن را ملاحظه خواهید نمود.

 

بورس کالا

 

*** عرضه خودرو در بورس و نابودی خدمات پس از فروش خودروسازان

 

فربد زاوه در ابتدای این گفتگو با اشاره مستقیم به عرضه خودرو در بورس کالا، بیان داشت:

عرضه خودرو در بورس کالا یک اقدام عقلایی نیست و در هیچ جای دنیا انجام نمی‌شود.

بورس کالا با ماهیت خرده فروشی، محلی برای اتصال بین مواد اولیه که تعداد تولیدکنندگان و تعداد مصرف‌کنندگان آن زیاد است، می‌باشد.

اما با توجه به اینکه در چاه قیمت‌گذاری دستوری گیر کردیم و از آنجا که لجاجت و غرورمان آن قدر زیاد است که نمی‌توانیم بپذیریم این سیاست‌ها و شعارها غلط بوده؛ لذا می‌شود گفت در قیاس با تصمیم بسیار اشتباه و غلط قیمت‌گذاری دستوری، راه‌حل برون رفت از این شرایط عرضه خودرو در بورس کالا است، بدون اینکه کسانی که مدعی و مبلغان قیمت‌گذاری دستوری بودند بتوانند جلوی آن را بگیرند.

در واقع این اقدام در قیاس با روال عادی دنیا غلط است ولی در قیاس با رفتار غلط‌‌تر قیمت‌گذاری دستوری، رفتار کمتر غلط است.

 

وی در ادامه، با تاکید بر اینکه ورود خودرو به بورس نه مضر و نه مفید است، افزود:

تنها حسن این اقدام این است که قیمت بازار به رسمیت شناخته می‌شود و هیچ اتفاق دیگری نمی‌افتد.

اما نگرانی که وجود دارد این است که اصولا عرضه خودرو خارج از شبکه خودروسازی و به این شکلی که الان وجود دارد، موجب از بین رفتن شبکه فروش خدمات در کشور می‌شود و شبکه خدمات پس از فروش چون بخش زیادی از درآمد خود را از محل خرید و فروش خودرو و فروش قطعه به دست می‌آوردند، از بین خواهد رفت.

حتی اگر با اجرای این سیاست جدید، اعلام شود، تحویل خودرو با مثلا نیم یا یک درصد به آنها واگذار می‌شود، کماکان این شبکه را حفظ نمی‌کند.

 

*** الزامات عرضه خودرو در بورس کالا

 

زاوه در ادامه صحبت‌های خود، پیرامون الزامات عرضه خودرو در بورس کالا، تشریح کرد:

با توجه به موارد مذکور الزاماتی که باید در نظر گرفته شود صرفا این است که به صورت موقت یا کوتاه مدت، اجازه دهیم کشف قیمت در بورس کالا اتفاق بیفتد و بعد به روال عادی که منطقی، عقلایی و درست باشد، برگردیم.

گفتنی است، برای قیمت‌گذاری اصولی و درست باید اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها و مدیران عامل قیمت‌گذاری کنند و برای رفع انحصار مثل همه دنیا عرضه و واردات را آزاد کنند نه اینکه راه‌‌حل‌های ایذایی برای حل مشکلات بگذاریم.

گفتنی است، مجموعه وزارت صمت خصوصا شخص وزیر دنبال خنثی کردن تورم پولی در بازار خودرو با روش‌های ایذایی است و آقای فاطمی امین اصلا توانایی لازم را ندارد و نمی‌دانم چرا متوجه این موضوع نمی‌شوند؟

اگر می‌خواهد مسئله تورم بازار خودرو را حل کند باید به وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک مرکزی برود و به اینها گوشزد کند که روش‌هایشان در گرداندن اقتصاد ایران کاملا غلط است و کشور با تورم مواجه است و اگر آنها مسائلشان را حل نکنند ایشان هر اقدامی انجام دهد، مسئله یا مشکل حل نمی‌شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

تصویب عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس

 

 

*** آیا عرضه خودرو در بورس باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود؟

 

به گزارش صنایع، کارشناس صنعت خودرو در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا عرضه خودرو در بورس می‌تواند باعث کاهش قیمت‌ها ‌شود یا خیر، بیان داشت:
بورس کالا صرفا یک روش فروش است و هیچ تاثیری بر قیمت‌ نهایی محصولات ندارد و اگر موثر شود یعنی بورس را دستکاری کردند و بورس را از حیز انتفاع انداختند.
باید به این نکته مهم توجه داشت که محصولات در بورس کالا قاعدتا باید به قیمت بازار برسند نه به قیمت دیگری.

 

نکته:
در پایان می‌توانید ویدیوی گفتگوی اختصاصی صنایع با کارشناس صنعت خودرو را ملاحظه نمایید:

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول