کد خبر:402023
پ
پوشاک
مدیرکل دفتر هماهنگی مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

قاچاق پوشاک در کشور ۲.۵ میلیارد دلار کاهش یافته است/ مراحل مبارزه با قاچاق پوشاک

مدیرکل دفتر هماهنگی مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کاهش دو و نیم میلیارد دلاری قاچاق پوشاک درکشور خبر داد.

مدیرکل دفتر هماهنگی مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کاهش دو و نیم میلیارد دلاری قاچاق پوشاک درکشور خبر داد.

 

*** کاهش دو و نیم میلیارد دلاری قاچاق پوشاک

 

به گزارش صنایع، یاسر سوادکوهی با بیان اینکه طبق قانون قاچاق کالا و ارز، ستاد مبارزه با قاچاق، مرجع اعلام کننده آمار قاچاق در سراسر کشور است، اظهار داشت:

با اقداماتی که ابتدا در خصوص مبارزه با قاچاق کالا در برند‌های محرز شروع شد و سپس به کلیه کالا‌های وارداتی غیر مجاز تسری پیدا کرد شاهد روند کاهشی قاچاق پوشاک از سال ۱۳۹۵ به این طرف هستیم.

به طوریکه در سال ۱۳۹۵،۳و دو دهم میلیارد دلار، در سال ۹۶، ۲.۶ میلیارد دلار، در سال ۱۳۹۷، ۱.۸ میلیارد دلار و سال آخری که برآورد حجم انجام شد ما ۶۷۰ میلیون دلار قاچاق پوشاک داشتیم.

 

وی در ادامه، افزود:

در سال ۹۷ نام‌های تجاری معروف که قاچاق بودند شناسایی شدند و طرح مبارزه با قاچاق پوشاک در سطح عرضه آغازشد.

با فروشگاه‌ها و محل‌های عرضه برند‌های خارجی برخورد شد که الحمدلله ثمره این کار نشان می‌دهد که روند پوشاک از سال ۹۷ به بعد کاملاً کاهشی و روبه پایین بوده است.

 

سوادکوهی در خصوص جمع آوری تابلو‌های با برند خارجی با بیان اینکه اینکار به عهده وزارت ارشاد است، تصریح کرد:

ما با کالا‌های قاچاقی که عرضه می‌شود برخورد می‌کنیم و برخورد با تابلو‌های خارجی به حوزه وزارت ارشاد و مجوز‌هایی که صادر کرده است برمی‌گردد.

البته ما تاکنون در دو نوبت، اخطار برای جمع آوری این تابلو‌ها به اتاق اصناف ایران ابلاغ کرده و پیگیر هستیم و امیدواریم تبلیغات برند‌های خارجی را هم از این به بعد نداشته باشیم.

 

*** مراحل مبارزه با قاچاق پوشاک

 

وی درباره روند مبارزه با قاچاق پوشاک گفت:

در پوشاک ۵ مرحله اجرا شامل مبادی ورودی، حمل و نقل، محل‌های دپو و انبار، فضای مجازی و سطح عرضه را داریم.

در مبادی ورودی مرزبانی فرماندهی کل نیروی انتظامی طرحی به نام طرح رعد را اجرا می‌کند که این طرح کلی کشفیات پوشاک داشته است و گزارشات آن برای ما ارسال شده است.

 

سوادکوهی درباره گلایه برخی تولیدکننده‌های پوشاک داخلی با بیان اینکه طبق ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمام اصناف موظف به درج شناسه کالا و کد رهگیری روی محصولات خود هستند، تصریح کرد:

مشاهده شده پوشاک با نشان تجاری خارجی کشف و ضبط شده و پس از تشکیل پرونده تعزیراتی، کارشناس تخصصی وزارت صنعت گفته این کالای ایرانی است و برند خارجی به آن الحاق شده است!

 

*** برخورد با وب‌گاه‌های متخلف

 

به گزارش صنایع، مدیرکل دفتر هماهنگی مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان، بیان کرد:

موضوع اصلی قاچاق نیست بلکه تقلب است.

در حوزه مسیر وارئات قاچاق پوشاک هم برخورد داشتیم و گزارشات آن موجود است.

با توجه به فروکش بیماری کرونا در کشور، شاهد واردات کالای پوشاک از طریق مسافری هستیم که حساسیت‌های لازم برای فرودگاه‌ها و مبادی ورودی کشور از طریق هوایی اعلام شده و حتی مرز‌های زمینی ما که مسافران بدون ویزا مخصوصاً در غرب کشور می‌روند این ابلاغیه‌ها صادر شده است.

در حوزه فضای مجازی هم رصد دقیق و کامل در حال انجام است و حدود ۳۰۰ برخورد با وب‌گاه‌های متخلف شده است؛ و با استمرار لازم برای اجرای طرح هایمان، برخورد‌ها به شکل بسیار جدی دنبال خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع