کد خبر:479792
پ
پرسپولیس تامین اجتماعی پیشنهاد
صنایع گزارش می‌دهد:

چشم‌انداز مبهم واگذاری باشگاه زیان ده به سازمانی که خود، شرایط مطلوبی ندارد!/ واگذاری پرسپولیس به سازمان تامین اجتماعی برای هر دو شرکت بحران آفرین خواهد بود؟

در شرایطی واگذاری ۸۰ درصد سهام باشگاه پرسپولیس در قالب رد دین به سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته، که مشخصا واگذاری این باشگاه زیان ده به سازمانی که خودش در آینده‌ای نه چندان دور شرایط مطلوبی نخواهد داشت، می‌تواند برای هر دو شرکت بحران آفرین باشد.

در شرایطی واگذاری ۸۰ درصد سهام باشگاه پرسپولیس در قالب رد دین به سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته، که مشخصا واگذاری این باشگاه زیان ده به سازمانی که خودش در آینده‌ای نه چندان دور شرایط مطلوبی نخواهد داشت، می‌تواند برای هر دو شرکت بحران آفرین باشد.

 

*** واگذاری باشگاه زیان ده به تامین اجتماعی

 

به گزارش صنایع، اخیرا ماجرای واگذاری باشگاه پرسپولیس به بخش خصوصی سرانجام با مصوبه هیئت وزیران وارد فاز اجرایی شد.

بر اساس این مصوبه 80 درصد سهام شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس متعلق به وزارت ورزش و جوانان به صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر واگذارد می‌شود.

به دنبال انتشار این خبر انتقادها به این تصمیم دولت جهت واگذاری دو باشگاه سرخابی شدت گرفت.

کارشناسان معتقدند این نحوه ی واگذاری نه تنها مشکلی از مشکلات این دو تیم حل نخواهد کرد بلکه از طرفی بر مشکلات شرکت‌هایی که این تیم‌ها به آن‌ها واگذار شدند، خواهد افزود و این اقدام هیچ توجیه منطقی و اقتصادی ندارد.

 

*** واگذاری یا رد دیون دولت؟

 

اولین نکته‌ای که در این واگذاری مشخص است، این است که هرگز این واگذاری را نمی‌توان خصوصی سازی باشگاه پرسپولیس نامید بلکه اسم دقیق آن همانطور که در نامه معاون اول رئیس جمهور آمده است، صرفا رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی است.

در واقع در اینجا خصوصی سازی به شیوه‌ای برای رد دیون دولت تبدیل شده، که اساسا هدف خصوصی سازی چنین موضوعی نبوده و نیست.

همچنین گفتنی است هیچگاه این نحوه ی خصوصی نمی‌تواند منجر به مدیریت بهتر این باشگاه ورزشی شود و مشکلات و معضلات این باشگاه را که همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کرده، حل کند.

 

*** زیان روی زیان برای تامین اجتماعی؟

 

اما نکته مهم تری که باید به آن اشاره کرد این است که، چطور سازمان تامین اجتماعی که خودش وضعیت مطلوبی ندارد و در آینده‌ای نه چندان دور ممکن است با بحران مواجه شود، قرار است متولی باشگاهی شود که زیان ده است و حداقل تا چند سال آینده هیچ چشم اندازی برای درامد زا کردن آن وجود ندارد؟

براساس تجربه داخلی و جهانی، این یک قطعیت است که خصوصی سازی وقتی به نتیجه مطلوب می‌رسد که موجب رقابت بیشتر در عرصه اقتصاد شود.

حال این که واضح است اساسا محیط ورزشی ایران و به ویژه فوتبال، فضای رقابت اقتصادی نیست و فعلا نمی‌تواند باشد.

پس این انتقال مشکل مدیریتی و درآمدزایی آن را اصلا نمی‌تواند حل کند.

یعنی مشکل اصلی پرسپولیس نه مدیریت دولتی که نبود عرصه رقابتی و امکان درآمدزایی است.

 

*** واگذاری غیر منتظره و غافل گیرانه برای فرار از منتقدین؟

 

نکته دیگری که بر ابهامات این واگذاری عجیب از سوی وزارت اقتصاد به سازمان تامین اجتماعی می‌افزاید، غیر منتظره بودن آن است.

در شرایطی که در ماه‌های گذشته نام شرکت‌ها و هلدینگ‌های دیگری در صف خرید سهام باشگاه پرسپولیس دیده می‌شد، اما در حرکتی غافلگیرانه یکدفعه خبر واگذاری 80 درصد سهام باشگاه پرسپولیس به سازمان تامین اجتماعی تیتر یک رسانه‌ها شد.

به نظر می‌رسد این اقدام غیر منتظره وزارت اقتصاد برای کاهش انتقادات از این اقدام پرحاشیه بوده است، چرا که احتمالا مسئولان این وزارت خانه به خوبی می‌دانستند همچین اقدامی سر و صدای زیادی به پا خواهد کرد و مورد نقد بسیاری از کارشناسان قرار خواهد گرفت.

 

*** زمزمه‌های واگذاری استقلال به هلدینگ خلیج فارس

 

به گزارش صنایع، لازم به ذکر است که موازی با واگذاری باشگاه پرسپولیس، به نظر می‌رسد واگذاری باشگاه استقلال نیز در مراحل پایانی خود قرار دارد و هلدینگ بزرگ خلیج فارس خواستار این باشگاه تهرانی است.

این در حالی است که به اعتقاد برخی کارشناسان، مشخصا وضعیت هلدینگ خلیج فارس به لحاظ سود آوری بسیار مطلوب تر از وضعیت سازمان تامین اجتماعی است که طبیعتا این امر می‌تواند منجر به مدیریت مناسب تر باشگاه آبی پوش نسبت به باشگاه سرخ پوش شود.

بنابراین دیگر چالشی که این نحوه خصوصی سازی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به وجود بیاورد، اعتراض هوادارن و مدیریت باشگاه پرسپولیس در روزهای بحرانی است که مشخصا دود آن به چشم وزارت اقتصاد و وزارت ورزش خواهد رفت.

تسنیم

 

 

انتهای پیام///