کد خبر:472046
پ
هادی ساداتی
عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی:

کوتاهی سازمان تامین اجتماعی برای بیمه کارگران ساختمانی/ هیچ کارگر جدیدی بیمه نشده است/ رکود بخش ساختمان باعث بیکاری 70 درصدی کارگران ساختمانی شده است

عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ اقدامی از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه کارگران ساختمانی صورت نگرفته است، اعلام کرد طبق آماری که داریم کارگر جدید در راستای این طرح جدید بیمه نشده است.

عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ اقدامی از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه کارگران ساختمانی صورت نگرفته است، اعلام کرد طبق آماری که داریم کارگر جدید در راستای این طرح جدید بیمه نشده است.

 

*** آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی

 

به گزارش صنایع، هادی ساداتی درباره آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی، اظهار داشت:

در حال حاضر هیچ اقدامی از سوی سازمان تأمین اجتماعی صورت نگرفته است.

طبق آماری که داریم کارگر جدید در راستای این طرح جدید بیمه نشده است.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

عدم اجرای بیمه کارگران ساختمانی به مرور موجب کاهش تعداد کارگران بیمه ای شده است.

در سال‌های اخیر افزایشی در بیمه کارگران ساختمانی نداشتیم ولی سازمان تامین اجتماعی همچنان از محل صدور پروانه‌های ساختمانی منابع خود را دریافت کرده است.

 

عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی همچنین، بیان داشت:

رکود بخش ساختمان باعث بیکاری 70 درصدی کارگران ساختمانی شده است.

مازندران قریب به 70 هزار کارگر ساختمانی شناسایی شده دارد که نزدیک به 20 هزار نفر در انتظار بیمه تامین اجتماعی هستند.

 

 

بیشتر بخوانید:

اخبار و تحلیل‌های انتخابات را اینجا بخوانید

 

 

*** بیمه کارگران ساختمانی

 

به گزارش صنایع، در اجرای مفاد بند (ح) قانون اصلاح ماده (5) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب 22‌‏/06‌‏/1402، مقرر شده است متناسب با درآمدهای این قانون، کارگران ساختمانی متقاضی پس از بررسی مدارک و احراز اشتغال به‌کار، تحت پوشش قرار گیرند.

سازمان تامین اجتماعی چندین سال است که تعهد خود را نسبت به بیمه‌ی کارگران ساختمانی کاهش داده؛ تعداد زیادی از کارگران در صف بیمه هستند و از سوی دیگر همزمان بیمه‌ی بسیاری دیگر قطع شده است.

قانون سال 93 در واقع بعد از مدتی ضمانت اجرای خود را از دست داد و قرار شد «طرح اصلاحیه ماده5 بیمه کارگران ساختمانی» و منابع موضوع ماده 5 آن اصلاح شود.

قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی در واقع قرار است کمبود منابع صندوق تأمین اجتماعی را جبران کند، کارکردی که نمی‌توان چندان به آن خوشبین بود.

این قانون، بر مبنای همان قانون سال93، پروانه‌ی ساخت و ساز را به عنوان سهم حق بیمه‌ی کارفرما در نظر گرفته در حالی که طرح پیشنهاد شده از سوی کارگران و کمیسیون اجتماعی، حداقل دستمزد کارگران را مبنای سهم حق بیمه کارفرما قرار داده بود؛ طرحی که به اعتقاد نمایندگان فعال کارگر ساختمانی با حمایت گروه کارفرمایی کنار گذاشته شد و امید کارگران را به حل مشکل کم‌تر کرد.

 

 

انتهای پیام///