کد خبر:464038
پ
اکبر شوکت
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور:

روزانه 3 نفر فوتی بین کارگران ساختمانی داریم/ متأسفانه بعید می‌دانیم با قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی کارگران به حقشان برسند/ آئین نامه اجرایی ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در وزارت کار خاک می‌خورد

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور با بیان اینکه روزانه 3 نفر فوتی بین کارگران ساختمانی داریم، تاکید کرد متأسفانه بعید می‌دانیم با قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی کارگران به حقشان برسند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور با بیان اینکه روزانه 3 نفر فوتی بین کارگران ساختمانی داریم، تاکید کرد متأسفانه بعید می‌دانیم با قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی کارگران به حقشان برسند.

 

*** مشکلات معیشتی کارگران ساختمانی

 

به گزارش صنایع، اکبر شوکت درباره مشکلات معیشتی کارگران ساختمانی، اظهار داشت:

در استان قم یک بررسی آمار انجام دادیم؛ از بین 25 هزار نفر کارگر ساختمانی که عضو انجمن بودند، حدود 85 درصدی از اعضا در ضعیف ترین نقاط شهری زندگی می‌کنند.

نزدیک به 40درصد کل اعضا مستأجر هستند.

یعنی حتی توان ساختن یک خانه برای خود در ضعیف ترین نقاط شهررا بسازند ندارند.

 

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه شرایط کاری کارگران ساختمانی بسیار دشوار است و هیچ ایمنی بهداشتی برای جلوگیری از حوادث شغلی در کارگاه‌ها وجود ندارد، ادامه داد:

تعداد حوادث شغلی در این شغل بسیار زیاد است.

روزانه 3 نفر فوتی بین کارگران ساختمانی داریم که آمار بسیار بالایی است، تعدادی بسیاری از کارگران روزانه قطع نخاع و قطع عضو می‌شوند.

بیمه حق اولیه هر فردی است، اما متأسفانه بعید می دانیم با این قانون تمام کارگران ساختمانی که چشم انتظار بیمه بودند به حقشان برسند.

اتباع بیگانه به دلیل اینکه نیروی کار ارزان هستند و در کشور خود تحت فشار هستند، در کشور ما جایگزین نیروی کار ایرانی شده اند.

پس از آن که بازار مسکن دچار رکود شد، این کارگران غیر ایرانی که از سایر صنایع وارد ساخت و ساز شدند، دیگر خارج نشدند.

در واقع بخش زیادی از بازار ساخت و ساز مسکن ها توسط نیروی کار غیر ایرانی اشغال شده بود.

اتباع بیگانه برای اینکه همچنان بازار کار ساخت و ساز را در اختیار داشته باشند، حتی دستمزد کمتر از قیمت واقعی می‌گیرند.

 

*** کارگران غیرایرانی و فاقد کارت مهارت 

 

وی یکی از دلایل پایین بودن کیفیت ساخت و ساز در کشور را وجود کارگران غیرایرانی و فاقد کارت مهارت و نبود نظارت از سوی دستگاه‌های متولی عنوان کرد و گفت:

این موضوع باعث شده تا نیروی کار ایرانی مورد بی مهری وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.

یک عزم جدی برای ساماندهی شغلی نیروی کار ایرانی در صنعت بزرگ ساخت و ساز نیاز است تا ضمن افزایش امنیت شغلی، حوادث ناشی از کار در این صنعت به شدت کاهش یابد که علاوه بر جلوگیری از آسیب جانی، از صدها میلیارد ضرر مالی تأمین اجتماعی جلوگیری می‌شد.

 

 

همچنین بخوانید:

اخبار و تحلیل‌های کارشناسی پیرامون انتخابات ایران و جهان

 

 

*** بلاتکلیفی آئین نامه اجرایی ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار

 

به گزارش صنایع، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور در پایان و با اشاره به ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، بیان داشت:

آئین نامه اجرایی این ماده قانونی چندین سال است در وزارت کار خاک می‌خورد.

در صورتی که اگر همین آئین نامه اجرایی شود، آموزش‌های مقررات ملی ساختمان، آموزش‌های ایمنی و آموزش‌های مهارتی به کارگران ایرانی داده می‌شد که علاوه بر ارتقای کیفیت ساخت و ساز، به اشتغال نیروی کار ایرانی در صنعت ساخت و ساز توجه می‌شد.

تسنیم

 

 

انتهای پیام///