اخبار برگزیده

کد خبر:412438
پ
آرمان خالقی
قائم مقام دبیرکل خانه صمت ایران:

لزوم ایجاد رابطه تجاری دوسویه با اعضای پیمان شانگهای/ دولت موانع موجود را از سر راه بخش‌های خصوصی ایران و دیگر کشورهای عضو بردارد

قائم مقام دبیرکل خانه صمت ایران با تاکید بر لزوم ایجاد رابطه تجاری دوسویه با اعضای پیمان شانگهای، اعلام کرد دولت موانع موجود را از سر راه بخش‌های خصوصی ایران و دیگر کشورهای عضو بردارد.

قائم مقام دبیرکل خانه صمت ایران با تاکید بر لزوم ایجاد رابطه تجاری دوسویه با اعضای پیمان شانگهای، اعلام کرد دولت موانع موجود را از سر راه بخش‌های خصوصی ایران و دیگر کشورهای عضو بردارد.

 

*** موافقت‌نامه‌های تعرفه ترجیحی

 

به گزارش صنایع، آرمان خالقی با بیان وجود موافقت‌نامه‌های تعرفه ترجیحی بین کشورهای عضو این پیمان اظهار کرد:

کشورهای عضو سازمان شانگهای به منظور تسهیل تجارت، موافقت‌نامه‌های تعرفه ترجیحی بین خودشان تعریف کرده‌اند.

حال که ایران پس از سپری کردن دوران عضویت ناظر، به عنوان عضو رسمی این سازمان پذیرفته شده، باید بتوانیم یک رابطه تجاری دوسویه با اعضای این پیمان منطقه‌ای ایجاد کنیم.

 

وی در ادامه یادآور شد:

هرچند حضور در این سازمان به معنای بازار جدیدی برای کشورمان نیست، اما باید بتوانیم خطوط جدید فی‌مابین خود و دیگر کشورها ایجاد و به‌ویژه با کاهش تعرفه‌های گمرکی بتوانیم امکان رقابت‌پذیری کالاها و محصولات ایرانی را بیش از پیش فراهم کنیم.

آنچه مایه امیدواری است، با عضویت رسمی ایران در این سازمان منطقه‌ای، می‌توانیم از تعرفه‌های ترجیحی، کمک‌های تجاری، ارائه خدمات و فناوری‌های موجود در اختیار دیگر کشورهای عضو استفاده کنیم.

 

قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اسنادی که با عضویت ایران در این پیمان منطقه‌ای به امضا رسیده، بیان داشت:

دولت باید پیگیر اجرایی شدن این اسناد باشد و به‌ویژه بخش خصوصی را به‌کارگیری کرده و فعالان اقتصادی، تجاری و تولیدکنندگان را به هم معرفی کند تا از قابلیت‌های یکدیگر استفاده کنند.

 

*** باید بخش خصوصی را از امکانات فراهم شده مطلع کرد

 

وی همچنین، خاطرنشان کرد:

دولت زمینه‌ساز بستر مناسبات اقتصادی فی‌مابین است و اگر قرار است از مواهب چنین پیمانی بهره‌مند شویم، باید بخش خصوصی را از امکانات فراهم شده مطلع و آنها را به‌کارگیری و همچنین باید از تجارب همکاری‌های موجود که از قبل وجود داشته به خوبی استفاده کنیم.

 

 

بیشتر بخوانید:

۶ عامل بزرگ راکد ماندن بسیاری از واحد‌های صنعتی و معدنی در کشور

برنامه ویژه وزارت صمت برای ورود دانش‌‎بنیان‌ها به حوزه معدن

با تفکیک وزارت صمت مشکلی حل نمی‌شود

 

 

*** دولت موانع موجود را از سر راه بردارد

 

به گزارش صنایع، قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در پایان افزود:

با حضور رسمی ایران در این سازمان، دولت در ادامه باید موانع موجود را از سر راه بردارد تا بخش‌های خصوصی ایران و دیگر کشورهای عضو بتوانند بهتر و راحت‌تر باید یکدیگر ارتباط داشته باشند.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه