اخبار برگزیده

کد خبر:412295
پ
علیرضا سلیمی
عضو هیئت رئیسه مجلس:

هدف دولت از تشکیل وزارت بازرگانی مشخص نیست/ تشکیل وزارت بازرگانی عملاً تشکیل وزارت واردات است/ تکلیف احیاء وزارت بازرگانی مشخص است و نباید با فضاسازی به دنبال تشکیل این وزارتخانه باشیم

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی عملاً تشکیل وزارت واردات است، تاکید کرد تکلیف احیاء وزارت بازرگانی مشخص است و نباید با فضاسازی به دنبال تشکیل این وزارتخانه باشیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی عملاً تشکیل وزارت واردات است، تاکید کرد تکلیف احیاء وزارت بازرگانی مشخص است و نباید با فضاسازی به دنبال تشکیل این وزارتخانه باشیم.

 

*** احیای وزارت بازرگانی یا وزارت واردات؟

 

به گزارش صنایع، علیرضا سلیمی در مورد احیای وزارت بازرگانی، با اشاره به تأثیر این وزارتخانه بر تنظیم بازار و واردات محصولات اساسی، اظهار کرد:

واقعیت آن است که هنوز مشخص نیست آیا وزارت بازرگانی می‌خواهد بخش تجارت خارجی را بر عهده گیرد یا خیر؟ اما اگر قرار باشد بحث تجارت خارجی را وزارت بازرگانی بر عهده گیرد، عملاً تشکیل وزارت واردات است.

با تشکیل وزارت بازرگانی در بحث تجارت خارجی تولید دچار آسیب می‌شود که در نهایت این موضوع منجر به گسترش بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی یکی پس از دیگری خواهد شد.

 

*** هدف دولت از تشکیل وزارت بازرگانی مشخص نیست

 

وی با اشاره به اینکه هدف دولت از تشکیل وزارت بازرگانی مشخص نیست، بیان کرد:

هم اکنون وزارت بازرگانی بخش داخلی وزارت جهاد کشاورزی را بر عهده دارد و هنوز مشخص نیست که دولت همه ۲ بخش را به این وزارتخانه می‌خواهد انتقال بدهد یا خیر.

دولت به جای فضاسازی درباره تشکیل وزارت بازرگانی بهتر است به اقدامات لازم در حوزه تنظیم و کنترل بازار در این حوزه بپردازد. تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط فعلی کمکی به کنترل قیمت‌ها نخواهد کرد و واردات را افزایش خواهد داد.

تاکنون چندین بار درباره لزوم کنترل قیمت‌ها و وضعیت بازار انتقاداتی توسط نمایندگان مطرح شده و بنابراین باید دولت نظارت خود را تقویت کند.

 

 

بیشتر بخوانید:

چه خبر از تفکیک وزارت صمت؟/ سکوت معنادار متقاضیان استیضاح وزیر صنعت

در ادغام صنعت، تجارت و معدن به اهداف خود نرسیدیم/ طرح تفکیک در بلندمدت قابلیت اجرایی ندارد + فیلم

نگاه مدیران گذشته و حال ذوب آهن اصفهان به تفکیک وزارت صمت/ شروط تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت چیست؟ + فیلم

 

 

*** مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان و با اشاره به اینکه مجلس در دوره‌های مختلف چندین بار با تشکیل وزارت بازرگانی مخالفت کرده است، گفت:

تکلیف این موضوع کاملاً مشخص است بنابراین نباید با فضاسازی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی باشیم.

وزارت صمت بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۱ سال هنوز اساسنامه ندارد بنابراین با این وجود چطور می‌توان قضاوت کرد که مجموعه صمت موفق بوده یا خیر؟

تشکیل مجدد وزارت بازرگانی صرفاً منجر به بزرگ شدن بدنه دولت، ناهماهنگی در سیاست گذاری ها، ایجاد بستر فساد و رانت، هزینه تراشی‌های جدید و روان شدن فرایند واردات به کشور می‌شود.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه