کد خبر:412004
پ
سلاح ورزی
یادداشت

۴ فرصت استثنایی برای اقتصاد ایران با اجرایی شدن عضویت ایران در پیمان شانگهای/ چالش‌های داخلی و خارجی برای استفاده از این موقعیت‌ها

 جمهوری اسلامی ایران در حالی که تحریم‌های ظالمانه غربی علیه ملت لغو نشده، با پیوستن به معاهده شانگهای عملا مسیر جدیدی از فرصت‌های اقتصادی را هموار کرده است اما باز کردن دروازه این راه نیازمند گرفتن تصمیماتی دشوار است.

 جمهوری اسلامی ایران در حالی که تحریم‌های ظالمانه غربی علیه ملت لغو نشده، با پیوستن به معاهده شانگهای عملا مسیر جدیدی از فرصت‌های اقتصادی را هموار کرده است اما باز کردن دروازه این راه نیازمند گرفتن تصمیماتی دشوار است.

 

‌*** پیوستن به معاهده شانگهای؛ راهی دشوار اما امیدبخش

 

به گزارش صنایع، حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در یادداشت اختصاصی که برای این رسانه ارسال کرده است به موضوع پیوستن ایران به پیمان شانگهای و فرصت‌ها و چالش‌های آن پرداخته است.

 

نویسنده در یادداشت خود نوشته است:

پیوستن ایران به پیمان شانگهای و اجرایی شدن شرایط و مفاد این معاهده در تنظیم و توسعه روابط اقتصادی ایران با سایر کشورهای عضو پیمان می تواند زمینه‌ها و فرصت‌های بسیار ارزشمندی را پیش روی اقتصاد کشور قرار دهد.

پیش و بیش از هر چیز استفاده از ظرفیت‌ها موقعیت ژئوپلتیک کشور برای توسعه خدمات ترانزیت مصداق خلق چنین فرصت‌هایی است.

با اجرایی شدن عضویت ایران در پیمان شانگهای و افزایش نقش کشور در ترانزیت کریدورهای شرق به غرب و شمال به جنوب:

اولا: با افزایش درآمدهای ارزی عمومی و دولتی کشور موجب تقویت بنیان‌های مالیه عمومی و ثروت ملی می‌شود.

ثانیا: فرصت‌های ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساختهای لجستیکی کشور ایجاد می‌کند.

ثالثا: جایگاه راهبردی ایران در اقتصاد جهانی و منطقه ای را تقویت نموده و آسیب‌پذیری ما در برابر تنش‌های بیرونی را کاهش می‌دهد.

رابعا: فرصت‌هایی برای توسعه کسب و کارهای خدمات زنجیره ارزش صنعت لجستیک در اقتصاد کشور فراهم می‌کند.

بر بستر این فرصت توسعه فعالیت‌های ترانزیتی، امکانات ارزشمندی برای توسعه کسب و کارهای پردازش کالا صادرات مجدد نیز فراهم می‌شود.

این گروه از کسب و کارها تناسب زیادی با شرایط فعلی اقتصاد ایران (رقابتی بودن قیمت مزد) و نیاز مبرم کشور به افزایش تعداد شغل (با وجود محدودیت شدید منابع سرمایه ای) دارد.

همچنین توسعه عمودی زنجیره ارزش کسب و کارهای پردازش کالا و صادرات مجدد می‌تواند ایران را به یک هاب خدمات فنی در منطقه تبدیل نماید و علاوه بر خلق ارزش افزوده از محل کشور در دسترسی به نیروی جوان و متخصص، موجب ایجاد زمینه افزایش رقابت‌پذیری صنایع کشور از کانال بهبود دسترسی به زنجیره ارزش خدمات فنی و تخصصی می‌شود.

 

*** چالش‌های داخلی و خارجی

 

در کنار تمام این فرصت‌های ارزشمند البته چالش‌های بسیار بزرگی هم برای استفاده از این موقعیت‌ها وجود دارد که بخشی از آنها داخلی و بخشی دیگر بیرونی است.

در داخل کشور: ضعف رقابت پذیری بنگاه‌های ایرانی تحت تاثیر عواملی همچون:

عدم تمایل به سرمایه گذاری در اثر نااطمینانی ناشی از سیاست‌های مداخله جویانه دولتی، هزینه فرصت بسیار بالای نقدینگی و مشکلات مقیاس پذیری موانعی هستند که استفاده از فرصت پیوستن به پیمان شانگهای را با چالش مواجه می‌سازند.

در بعد بیرونی نیز نمی‌توان این واقعیت را از نظر دور داشت که حتی در شرایطی که دولت سایر کشورها، رابطه تجاری با فعالان اقتصادی ایران را برای افراد و بنگاه‌های تبعه خود تسهیل و یا تشویق نمایند؛ بنگاه ها و فعالان اقتصادی در کشورهای طرف معامله در ارزیابی ریسک و هزینه معاملات خود موضوع تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سوی قدرت‌های غربی را در نظر می‌گیرند.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در نظر بگیریم امروز در سراسر جهان، کسب و کارهای بزرگ و حتی متوسط (که عملا فعالیت فرامرزی برای آنها موضوعیت دارند) برنامه ریزی‌های استراتژیک توسعه کسب و کار خود را عموما بر اساس فرصت‌ها و تهدیدهای نقش آفرینی در زنجیره ارزش جهانی تولید و تجارت به انجام می‌رسانند.

در چنین شرایطی طبیعی است که وزن و مرکزیت ایالات متحده و کشورهای قدرتمند اروپایی در زنجیره ارزش جهانی تولید و تجار سبب می‌شود تا ریسک ناشی از معارضت با تنظیمات و مقررات اعمال شده از سوی این کشورها بر هر فعال اقتصادی از اهمیت مضاعفی برخوردار شود.

 

*** استفاده از فرصت‌ها نیازمند تصمیمات دشوار است

 

به گزارش صنایع، نویسنده در پایان، آورده است:

کوتاه سخن آنکه رسمیت یافتن پیوستن ایران به معاهده شانگهای و عملیاتی شدن تنظیمات این توافق در ارتباطات اقتصادی کشور فرصت‌های بسیار ارزشمندی را فراروی فعالان اقتصادی قرار داده و دستاورد ارزشمندی در حوزه دیپلماسی اقتصادی ایران محسوب می‌شود؛ اما استفاده از این فرصت‌ها نیازمند مجموعه از تصمیمات دشوار و اقدامات عاجل در سایر حوزه‌ها است.

 

نویسنده: حسین سلاح ورزی – نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه