کد خبر:411991
پ
غرقی
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی تهران تشریح کرد

مراحل شکل‌گیری اکتشاف و مشکلات سد راه آن/ ضرورت تعیین ضوابط مشخص برای توسعه سرمایه گذای در اکتشاف

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی تهران ضمن تشریح مراحل شکل‌گیری اکتشاف و مشکلاتی که سد راه آن قرار دارد، بر ضرورت تعیین ضوابط مشخص برای توسعه سرمایه گذای در اکتشاف برای رفع این مشکلات تاکید کرد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی تهران ضمن تشریح مراحل شکل‌گیری اکتشاف و مشکلاتی که سد راه آن قرار دارد، بر ضرورت تعیین ضوابط مشخص برای توسعه سرمایه گذای در اکتشاف برای رفع این مشکلات تاکید کرد.

 

*** الزامات توسعه سرمایه گذای در اکتشاف

 

به گزارش صنایع، سجاد غرقی با بیان اینکه معمولا در همه کشورها، دولت عهده دار سرمایه گذاری در بخش اکتشافات معدن به خصوص اکتشافات پایه‌ای است، اظهار داشت:

توسعه سرمایه گذای در اکتشاف، نیازمند تعیین ضوابط مشخص از سوی سازمان انرژی اتمی، منابع طبیعی و محیط زیست است.

در ایران نیز سازمان زمین شناسی متولی این بخش از لحاظ نوع بودجه‌ای و امکانات است ضمن اینکه برای سایر اکتشافات، بنگاه‌هایی وجود دارد که برای تداوم فعالیت معدنی به اکتشافات تکمیلی می‌پردازند تا سود ترجیحی که برای سرمایه گذاری دارند به دست بیاورند، زیرا سرمایه گذاری در اکتشاف به شدت پر ریسک است.

 

*** مراحل شکل گیری اکتشاف

 

وی با اشاره به شکل گیری اکتشاف در چند مرحله ادامه داد:

مرحله نخست اکتشاف ذخایر، مربوط به آزاد سازی پهنه‌های جدید است که به دلیل وجود ناهماهنگی‌ها و اختلاف نظر میان سازمان انرژی اتمی، منابع طبیعی و محیط زیست امکان فعالیت اکتشافی در این مرحله را محدود می‌کند.

غرقی با اشاره به تامین مالی سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف که مسئله جدی در مرحله دوم است گفت:

در این مرحله تامین مالی برای ماشین آلات اکتشافی به معنای توانایی تامین تعداد ماشین آلات حفاری است که در آن دچار مشکل هستیم.

با حل مشکلات بین دستگاهی، تامین سرمایه باید به نحوی باشد که افزایش تولید در بخش معدن را به همراه داشته باشد و دولت بتواند از محل حقوق دولتی، بخشی را به عنوان مشوق در اختیار حوزه اکتشاف قرار دهد.

 

وی در ادامه، اضافه کرد:

مرحله سوم در حوزه اکتشاف، امکان واردات ماشین آلات در کنار تولید داخل است، اما فارغ از ماشین آلات و تامین مالی، وقتی محدوده‌ای از منابع طبیعی و محیط زیست شامل اکتشاف یا بهره برداری می‌شوند نیازمند مجوز و استعلام‌هایی است که طبق آمار ارائه شده از سوی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، این محدوده‌ها زیر یک درصد است، که این موانع محلی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

در مورد بهره برداری و اکتشاف، پیشنهاد معقول، اقتصادی و مشخص ما به منابع طبیعی و محیط زیست، تعیین ضوابط مشخص برای عملیات اکتشاف و بهره برداری است و مثل سایر کشور‌ها، اعلام کنند با چه ضوابطی می‌توان در محدوده‌ها فعالیت کنند.

 

 

بیشتر بخوانید:

دولت و مجلس توجه کافی به بخش معدن به ویژه اکتشاف و فرآوری مواد معدنی نداشته‌اند

۶ عامل بزرگ راکد ماندن بسیاری از واحد‌های صنعتی و معدنی در کشور

اگر واردات ماشین آلات معدنی آزاد و تسهیل نشود از برنامه‌های مصوب حوزه معدن عقب می‌مانیم + فیلم

 

 

*** مخالفت‌ها کمکی به توسعه اکتشاف نخواهد کرد

 

به گزارش صنایع، نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی تهران در پایان و با بیان اینکه مخالفت‌ها کمکی به توسعه اکتشاف نخواهد کرد گفت:

در سایر کشور‌ها با رعایت ضوابط مشخص و در نظر گرفتن بالاترین استاندارد‌ها برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست در جنگل‌ها، نزدیکی شهر‌ها و حتی داخل شهرها، عملیات معدن‌کاری را با حداقل آسیب انجام می‌دهند.

صدا و سیما

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه