کد خبر:411966
پ
منظور
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور:

فرار مالیاتی با استفاده از حساب دیگران/ به اندازه مالیاتی که وصول می‌شود معافیت مالیاتی وجود دارد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اینکه برخی افراد جهت فرار مالیاتی از حساب‌های دیگران استفاده می‌کنند اعلام کرد، مواردی که در صدد کتمان درآمد واقعی خود از این روش می‌باشند جریمه خواهند شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اینکه برخی افراد جهت فرار مالیاتی از حساب‌های دیگران استفاده می‌کنند اعلام کرد، مواردی که در صدد کتمان درآمد واقعی خود از این روش می‌باشند جریمه خواهند شد.

 

*** لزوم ایجاد مفاهمه بین دولت با بخش خصوصی

 

به گزارش صنایع، داوود منظور با اشاره به لزوم ایجاد مفاهمه بین دولت با بخش خصوصی، اظهار کرد:

شورای گفت‌وگو، نهاد مردم سالارانه مهمی است که تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که نقش رو به رشدی داشته است که یکی از کارویژه‌های مهم و موفق آن ایجاد مفاهمه بین دولت با بخش خصوصی می‌‍باشد.

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به رویکرد تحول آفرینی دولت مردمی نیز افزود:

برهمین اساس چندین چرخش تحول آفرین در نظام مالیاتی در حال اقدام و پیگیری است.

یکی از این چرخش‌ها مربوط به تامین مالیات از طریق جلوگیری فشار مضاعف به بخش رسمی از طریق شناسایی لایه‌های پنهان و خاکستری و غیر رسمی می باشد به طوری که با وارد کردن بخش‌های نامنظم و مالیات گریز بتوان درآمدهای مالیاتی را تحقق بخشید.

 

*** فعالان اقتصادی مناسبات خوبی با سازمان مالیاتی دارند

 

منظور با بیان اینکه اکثر فعالان اقتصادی حاضر در جلسه سوابق و مناسبات خوبی با سازمان مالیاتی دارند جزء مودیان خوش حساب هستند، افزود:

طبیعتاً هرچه بخش‌های خاکستری و نامنظم به چرخه مالیات اضافه شوند، نظام مالیاتی به عدالت مالیاتی نزدیکتر خواهد شد و بنگاه‌ها، شرکت‌ها و فعالان اقتصادی منضبط از فشار کمتری برخوردار می‌شوند.

 

وی در ادامه تاکید کرد:

در این راستا یکی از برنامه ریزی‌ها، به گونه ای است که مالیات بر اشخاص به‌جای مالیات بر منابع صورت گیرد چرا که هر چقدر مالیات از شرکت‌ها کمتر شود منجر به تولید سرمایه بیشتر شده و ذخایر داخلی بنگاه‌ها افزایش می‌یابد و نهایتاً تولید و سرمایه رونق بیشتری می‌یابد و این اقدام یک چرخش مهم در حوزه اقتصادی محسوب می‌شود.

 

*** تاکید بر توجه بیشتر به مالیات بر سوداگری

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور چرخش تحول آفرین دیگر نظام مالیاتی در دولت مردمی را توجه بیشتر به مالیات بر سوداگری دانست و افزود:

این طرحی که در مجلس شورای اسلامی مراحل نهایی را می گذراند در واقع مالیات بر سوداگری می باشد که با تمرکز بر درآمدزایی چند حوزه خودرو، ارز و طلا باعث می شود تا با ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید بخش‌های مولد در برابر فعالیت‌های غیر مولد تقویت شوند.

مالیات بر خانه‌های لوکس یکی از مواردی است که در این راستا در حال اجرا است.

 

*** اتکا به داده‌های مستند در مالیات ستانی

 

منظور، یکی دیگر از چرخش‌های اساسی نظام مالیاتی را مربوط به اتکا به داده‌های مستند در مالیات ستانی دانست و بیان کرد:

تمرکز بر داده‌های مستند علاوه بر اینکه موجب تحقق عدالت مالیاتی می‌شود موجب کاهش نقش ماموران مالیاتی در چارچوب تشخیص متکی به داده‌ها بدون نقش ممیزین می‌شود و همچنین تسهیل گری در مالیات ستانی و کاهش حضور مودیان به ادارات مالیاتی را در پی دارد.

 

وی همچنین ادامه داد:

داده محوری باعث شد تا موضوعاتی مانند تعداد مودیان، اظهارنامه ها رشد قابل توجهی یابد و زمینه ای فراهم شود که با برنامه ریزی هایی که در خصوص تعدیل اظهارنامه در خصوص اصناف خرد و درآمد پایین انجام شد عدالت اجتماعی بیشتری صورت گیرد و با تعامل با اصناف که بعضاً با روش داده محوری بیگانه بودند در چارچوب تعاملات مستمر و اعتماد به مودیان اقدامات و توافقات خوبی صورت یابد.

یک حرکت بسیار مهم در چارچوب داده محوری و تحقق عدالت مالیاتی ایجاد کارپوشه برای همه فعالان اقتصادی می باشد.

در این کارپوشه تولید شده همه اطلاعات اقتصادی مشتمل بر اینکه چه کسی صورتحساب صادر کرده، میزان هزینه ها، درآمدها و… قابل مشاهده می باشد و همین موضوع باعث شده تا این مشکل که در گذشته ممکن بود به نام یک نفر شخص دیگری اعلامیه دهد از بین رفته و امکان تایید یا رد اعلامیه بوجود آید.

 

*** مقاومت‌ جدی بخش‌های پنهان اقتصاد از ایجاد شفافیت در نظام مالیاتی

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه، طبیعتاً بخش های پنهان اقتصاد از ایجاد شفافیت در نظام مالیاتی راضی نبوده و مقاومت‌های جدی می‌کنند، تصریح کرد:

اجرای قانون پایانه های فروشگاهی گام بسیار مهم و نقطه عطفی در حوزه کلان اقتصادی می باشد و مطابق قانون در حال عملیاتی شدن است به طوری که اولین گروه یعنی شرکتهای بورسی و فرابورسی از ابتدای آبان‌ماه وارد این چرخه می شوند.

 

منظور با بیان اینکه، هم اکنون فضای اجرا و بسترهای زیرساختی فراهم شده است و در فراخوان بعدی طبق برنامه، شرکتهای دولتی و سایر گروه ها طبق برنامه و تناوب زمانی مشخص وارد این فرایند می‌شوند، گفت:

این اقدام موجب می‌شود تحقق شعار شفافیت در عمل اتفاق بیافتد به علاوه موضوعاتی مانند مالیات بر ارزش افزوده، تسریع در استرداد از نتایج تحول در نظام مالیاتی مبتنی بر داده محوری به جای چانه زنی است.

 

*** مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص حساب‌های تجاری و غیر تجاری

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه به آمار ساماندهی پذیرنده های بانکی اشاره نمود و مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص حساب‌های تجاری و غیر تجاری را مبنی بر ۱۰۰ تراکنش و جمع مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال را توضیح داد و تاکید کرد:

حساب‌هایی که این دو شرط را داشته باشند مشکوک به حساب تجاری هستند و هدف از این اقدام تقویت رفتارهای صادقانه متقابل میان سازمان امور مالیاتی و مودیان محترم می باشد.

 

منظور با بیان اینکه مردم عادی و اشخاصی که فعالیت تجاری ندارند نگران اجرای این مصوبه نباشند، خاطرنشان کرد:

اگر شخصی در ماه مجموعا دارای ۱۰۰ بار و بیشتر واریزی به حساب‌های غیر تجاری انجام شود و مجوع واریزی ها ۳۵۰ میلیون ریال و بیشتر باشد (لزوما هر دو شرط) ابتدا پیامکی برای او ارسال می‌شود که حساب آنان به علت تراکنش بالا تجاری محسوب شده و مبنای محاسبه مالیات است، البته اگر چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و می‌تواند مدارک مربوطه را به روشی که در پیامک ذکر می شود به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کند و مساله حل می‌شود.

 

*** فرار مالیاتی با استفاده از حساب دیگران

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به این موضوع که برخی افراد جهت فرار مالیاتی از حساب‌های دیگران استفاده می کنند اظهار کرد:

مواردی که در صدد کتمان درآمد واقعی خود از این روش می باشند، از طریق ساز و کارهای مختلف حساب‌های تجاری قابل شناسایی می‌باشند، که پس از شناسایی با جرایم قانونی مواجه خواهند شد.

 

وی در ادامه با برشمردن برخی مشوق‌های مالیاتی که در راستای اهداف مختلف قانونی مانند حمایت از تولید و شرکت‌های دانش بنیان تصویب شده‌اند، افزود:

سازمان امور مالیاتی از تمام ابزارها برای تعامل بهتر با بخش فعال و منطبق اقتصادی مانند معافیت ها، مشوق ها، بخشودگی‌ها و… بهره می‌گیرد.

 

*** به اندازه مالیاتی که وصول می‌شود معافیت مالیاتی وجود دارد

 

منظور همچنین تاکید کرد:

برای تقویت درآمدهی بودجه برای عمران و آبادانی، لازم است معافیت های مالیاتی هدفمند شوند. برخی از معافیت ها در شرایط جدید اقتصادی توجیح چندانی ندارد.

طبق برخی برآوردها به اندازه مالیاتی که در سال وصول می‌شود معافیت مالیاتی وجود دارد.

 

 

بیشتر بخوانید:

ابلاغ معافیت واردات طلا، پلاتین و نقره خام از مالیات و عوارض

اطلاعات سازمان امور مالیاتی درباره خانه‌های خالی ناقص است

چگونه از تجاری بودن حساب خود مطلع شویم؟

 

 

*** امکان برخط تسویه و دریافت گواهی بدهکاران مالیاتی

 

به گزارش صنایع، رئیس کل سازمان امور مالیاتی حرکت پرشتاب به سمت هوشمند سازی و الکترونیکی شدن فرایندها را یکی دیگر از چرخش های تحول آفرین نظام مالیاتی از جمله بحث صدور برخط گواهی ۱۸۶ دانست و در پایان خاطرنشان کرد:

هم اکنون برای افرادی که بدهی مالیاتی نداشته باشند به صورت برخط گواهی ۱۸۶ صادر می شود اما در یکماه آینده به گونه ای طراحی شده که افرادی که بدهی مالیاتی هم داشته باشند بدهی آنها در سیستم قابل رویت بوده و امکان تسویه و دریافت گواهی فراهم شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه