کد خبر:411418
پ
منظور
رئیس سازمان امور مالیاتی:

قانون پایانه‌های فروشگاهی به صورت مرحله‌ای و با اولویت شرکت‌های بورسی اجرا می‌شود/ افزایش مالیات بر نقل و انتقال خودرو تا پایان سال به ۵ هزار میلیارد تومان

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی به صورت مرحله‌ای و با اولویت شرکت‌های بورسی اجرا می‌شود از افزایش مالیات بر نقل و انتقال خودرو تا پایان سال به ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی به صورت مرحله‌ای و با اولویت شرکت‌های بورسی اجرا می‌شود از افزایش مالیات بر نقل و انتقال خودرو تا پایان سال به ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.

 

*** مردم حساب‌های تجاری خود را اعلام کنند

 

به گزارش صنایع، داود منظور در همایش تبیین نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای شرکت‌های پذیرنده در بورس و فرابورس، اظهار داشت:

بانک مرکزی نظارت‌های خود گسترش داده است، از این رو اگر شخصی قصد استفاده تجاری از حسابی را دارد باید به سازمان مالیاتی اعلام کند.

کسی ممکن است از حساب شخصی برای کارهای تجاری استفاده کند دفعات کارت به کارت و مجموع مبلغ واریزی مورد رصد قرار می‌گیرد.

 

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه بر اساس رفتارهای فعالان اقتصادی ضوابط را پیگیری می‌کنیم گفت:

هدف ما عدالت مالیاتی است.

 

*** قانون پایانه‌های فروشگاهی

 

منظور با بیان اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی گسترده‌ترین نماد هوشمندسازی مالیاتی است، بیان داشت:

از روستا تا شهر از تولیدکننده تا فعالان اقتصادی تمام مراحل را در سامانه انجام می‌دهند که این امر منجر به شفافیت و عدالت مالیاتی می‌شود و هر فردی به میزان کسب درآمد مالیات پرداخت می‌کند.

اجرای این قانون بستر اجرای ارزش افزوده است که در قانون سال گذشته تصویب شد.

این قانون در بستر قانون پایانه‌های فروشگاهی بنا شده است.

از شورای‌ عالی هماهنگی سران سه قوه درخواست کردیم قانون ارزش افزوده را به صورت تدریجی آغاز کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی همه آحاد اقتصادی جامعه را در برمی‌گیرد، گفت:

برای جلوگیری از شوک و تنش، این قانون به صورت مرحله‌ای تا سال ۱۴۰۲ انجام می‌شود که گروه اول شرکت‌های بورسی هستند؛ زیرا بخش بزرگ اقتصاد و تولید ناخالص را به خود اختصاص می‌دهند.

 

*** اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی بعد از دو دهه

 

رییس سازمان امور مالیاتی در ادامه گفت:

شرکت‌های بورسی بسیار شفاف هستند. اطلاعات آنها از طریق کدال در اختیار مردم قرار می‌گیرد، از این رو پیوستن آنها به سامانه پایانه فروشگاهی آسان‌تر و سریع‌تر است.

این شروع مهم با همکاری بورسی‌ها مهم‌ترین گام در اجرای قانون خواهد بود، یکی از ارکان این قانون شرکت‌های معتمد هستند که ارتباط بین سازمان مالیاتی و فعالان اقتصادی را برقرار می‌کنند که اکنون دو شرکت معتبر مجوز دریافت کردند و ۹ شرکت دیگر در حال دریافت مجوز هستند.

 

منظور با اشاره به اینکه امروز با حضور شرکت‌های بورسی عملیات اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی را شروع می‌کنیم، بیان کرد:

این قانون از تکالیف به جا مانده از سال ۹۸ تا کنون بود که این باید بعد از ۱۵ ماه شروع می‌شد؛ ولی زیرساخت‌های آن آماده نبودو محتوای این قانون در دو دهه گذشته در قانون تصویب شده بود که شامل صندوق‌های مکانیزه بود.

 

*** قانون پایانه‌های فروشگاهی باعث شفافیت مالیاتی می‌شود

 

رییس سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه تاکید کرد:

در دولت سیزدهم افتخار بزرگی است که تکلیف قانونی را بعد از دو دهه اجرا کردیم.

 

وی با اهتمام به اینکه در بسیاری از کشورها منبع مالی دولت از مالیات است، بیان کرد:

ما نیز باید در کشور پیاده‌سازی می‌کردیم؛ از این رو قانون پایانه فروشگاهی فعالان اقتصادی را مکلف می‌کند تراکنش و عملیات خرید و فروش را در پایگاه اطلاعاتی مالیاتی ارسال کنند.

قانون پایانه‌های فروشگاهی موجب شفافیت مالیاتی است؛ زیرا دستگاه مالیاتی با اطلاع از کسب‌وکارها با فعالان و مودیان به زبان اعداد و اطلاعات مستند صحبت می‌کند.

این گلایه فعالان اقتصادی بوده که چرا مالیات بر اساس چانه‌زنی و مراجعه حضوری تعیین شود با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی زمانی که واحد تولیدی کالا و خدمات را می‌فروشد قیمت کالا و ارزش افزوده را ثبت می‌کند دیگر اختلاف نظری با این سازمان وجود ندارد و رسیدگی در مالیات سالانه را تصریح می‌کنیم و رسیدگی با دقت بیشتر انجام می‌شود.

 

*** مالیات بر نقل و انتقال خودرو تا پایان سال به ۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد

 

رییس سازمان امور مالیاتی در پایان با اشاره به اینکه درآمدهای مالیاتی کشور افزایش می‌یابد، گفت:

با همکاری پلیس سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو را به راه انداختیم که کاهش حضور مردم را به دنبال داشت.

درآمد مالیات بر نقل و انتقال خودرو در سال گذشته یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که امسال ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان وصول شد که تا پایان سال به پنج هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید