کد خبر:410749
پ
میثم فدایی
مدیرعامل فرابورس ایران در گفتگوی اختصاصی با صنایع:

ساختار حاکمیت شرکتی و سهامداری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها، مهمترین مانع ورود این شرکت‌ها به بورس است/ ضرورت تسهیل قوانین ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به بورس

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه ساختار حاکمیت شرکتی و سهامداری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها، مهمترین مانع ورود این شرکت‌ها به بورس است، بر تسهیل قوانین ورود این شرکت‌ها به بورس، تاکید کرد.

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه ساختار حاکمیت شرکتی و سهامداری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها، مهمترین مانع ورود این شرکت‌ها به بورس است، بر تسهیل قوانین ورود این شرکت‌ها به بورس، تاکید کرد.

 

*** مشکلات ورود دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه

 

به گزارش صنایع، ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ به بازارهای مالی نظیر بازار سرمایه به دلیل ساختار متفاوتی که نسبت به سایر شرکت‌ها دارند همواره با مشکلات و موانع مختلفی همراه است.

یکی از چالش‌های این حوزه، ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ است.

سازمان بورس و فرابورس ایران طی سال‌های گذشته همواره ارزش‌گذاری شرکت‌ها را بر اساس دارایی‌های فیزیکی و مشهود نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و… محاسبه می‌کردند،

اما شرایط استارتاپ‌ها و دانش بنیان ها در این خصوص با سایر شرکت‌ها، متفاوت است.

لذا می‌طلبد که برای ارزش‌گذاری این شرکت‌ها شیوه متفاوت و جدیدی اتخاذ شود.

خبرنگار صنایع برای بررسی هرچه بیشتر ابعاد این موضوع و راهکارهای رفع این چالش‌، گفتگویی اختصاصی را با مدیرعامل فرابورس ایران انجام داده است که در ادامه، خلاصه آن را ملاحظه خواهید نمود.

 

بورس

 

*** مهمترین مانع ورود دانش‎بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه

 

میثم فدایی در ابتدای این گفتگو پیرامون مهم‌ترین مشکلات ورود دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه، اظهار داشت:

در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌ها که از سمت خود این شرکت‌ها وجود دارد، نحوه ساختار حاکمیت شرکتی و ساختار سهامداری است که برای ورود دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه چالش‌هایی را ایجاد کرده است.

چالشی که در خود بازار سرمایه درگیر آن هستیم بحث ضوابط استارت‌آپ‌ها است که بعضی از قوانین آن باید تسهیل شود.

 

*** ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها

 

وی در ادامه، پیرامون چالش‌های ارزش‌گذاری دارایی‌های غیر فیزیکی استارت‌آپ‌ها برای ورود به بازار سرمایه، بیان داشت:

در خصوص ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود چالشی که در بازار سرمایه با آن مواجه هستیم این است که اکثر شرکت‌ها دارایی مشهود داشتند و ما در سازمان بورس و شرکت فرابورس همواره ارزش‌گذاری دارایی‌های فیزیکی نظیر زمین و ساختمان را مدنظر قرار می‌دهیم.

لذا برای استارت‌آپ‌ها که اکثر دارایی‌های آنها نا مشهود است با چالش مواجه بودیم که بحمدالله بعد از عرضه تپ‌سی و استقلال و پرسپولیس که مبتی بر برند بودند، آشنایی اولیه‌ای نسبت به نحوه ارزش‌گذاری دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها به دست آوردیم.

 

 

بیشتر بخوانید:

فرایند ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بورس سخت، مبهم، طولانی و با این شرایط، مقرون به صرفه نیست

 

 

*** چشم انداز بازار سرمایه

 

به گزارش صنایع، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در پایان، تصریح کرد:

بنابراین بازار سرمایه بعد از مدتی که شاهد عرضه این شرکت‌ها بوده و تِرید شده است، یک تحلیل و درک مناسبی از نحوه ارزش‌گذاری دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها پیدا کرده است.
سازمان بورس و فرابورس باید ارزش‌گذاری را به متخصصانی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوز داده است، تفویض کند.

همچنین تِریدرها در ارزش‌گذاری دو نماد استقلال ۱ و پرسپولیس ۱، ارزشی را که اعلام می‌کنند مربوط به نماد دو باشگاه است که در خصوص تپ‌سی نیز به همین ترتیب خواهد بود‌.

بنابراین پس از شروع معاملات ثانویه تپ‌سی، طی یک الی دو ماه آینده، شاهد آن خواهیم بود که بازار سرمایه به سطحی رسیده است که می‌تواند این شرکت‌ها را ارزش‌گذاری کند.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه