کد خبر:411060
پ
یحیی آل اسحاق
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق:

دستیابی به تجارت ۱۰ میلیارد دلاری ایران و عراق تا پایان سال/ در ایران به دیپلماسی اقتصادی توجه کافی نمی‌شود

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از دستیابی به تجارت ۱۰ میلیارد دلاری ایران و عراق تا پایان امسال خبر داد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از دستیابی به تجارت ۱۰ میلیارد دلاری ایران و عراق تا پایان امسال خبر داد.

 

*** در ایران به دیپلماسی اقتصادی توجه کافی نمی‌شود

 

به گزارش صنایع، یحیی آل اسحاق در نشست شورای سیاست‌گذاری همکاری دو جانبه ایران و عراق با بیان اینکه تعامل بخش‌های اقتصادی با یکدیگر می‌تواند آثار خوبی را به دنبال داشته باشد، اظهار داشت:

با پیشبرد دیپلماسی اقتصادی در روابط ایران و عراق، پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال بتوانیم به تجارت ۱۰ میلیارد دلاری دست یابیم و حتی ۱۴ میلیارد دلار دور از انتظار نیست.

دیپلماسی اقتصادی در ایران بر خلاف بیان‌ها الزامات مورد نیاز را ندارد تا لازم اجرا باشد، در حالی که آیت شاخه از روابط میان کشورها در همه حوزه‌های حاکمیتی نقش محوری دارد.

دیپلماسی اقتصادی در فرهنگ، روابط، سیاست، روابط بین‌الملل، تهدیدها و فرصت‌ها نقش اول و اساسی را دارد؛ اما در ایران توجه کافی به آن نمی‌شود، در حالی که یکی از مسائلی عمده در جهان، هماهنگی و هم جهتی با قوانین و راهبردهای دیپلماسی اقتصادی است.

 

وی با تاکید بر اینکه در جهان تصویب قوانین دیپلماسی اقتصادی از تشتت جلوگیری می‌کند، تصریح کرد:

در ایران می‌توانیم با تجمیع راهبردهای این حوزه مانع آسیب‌های تعدد در آرا و نظرات خواهیم شد.

 

*** استراتژیک بودن روابط ایران و عراق

 

به گزارش صنایع، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در پایان با اشاره به استراتژیک بودن روابط ایران و عراق در همه حوزه‌ها، تصریح کرد:

دیپلماسی اقتصادی رشته اصلی در یکپارچگی روابط همه جانبه دو کشور است، زیرا مخالفان ایران در تلاش هستند از حضور فعال کشور در عراق جلوگیری کنند و نفوذ خود را افزایش دهند اما با توجه به روابط عمیق و تاریخی دو کشور می‌توانیم توسعه تجاری و اقتصادی را در دستور کار قرار دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه