کد خبر:411019
پ
InShot_۲۰۲۲۰۹۱۲_۰۹۵۴۴۷۰۴۵
صنایع گزارش می‌دهد:

امضاء قرارداد سرمایه‌گذاری و احداث مرکز داده هزار رکی شرکت آسیاتک در منطقه آزاد ماکو

آیین امضاء قرارداد سرمایه‌گذاری و احداث مرکز داده هزار رکی شرکت آسیاتک در منطقه آزاد ماکو با حضور قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل شرکت آسیاتک برگزار شد.

آیین امضاء قرارداد سرمایه‌گذاری و احداث مرکز داده هزار رکی شرکت آسیاتک در منطقه آزاد ماکو با حضور قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل شرکت آسیاتک برگزار شد.

 

*** مراسم امضای قرارداد دیتاسنتر بین‌المللی ماکو

 

به گزارش صنایع، آیین امضاء قرارداد سرمایه‌گذاری و احداث مرکز داده هزار رکی شرکت آسیاتک در منطقه آزاد ماکو با حضور قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد، مدیرعامل شرکت آسیاتک و اعضای هیئت مدیره و نماینده سازمان تنظیم مقررات با هدف استفاده از طرح توسعه مراکز داده در منطقه آزاد اقتصادی ماکو به عنوان قطب مراکز داده بین‌المللی کشور برای ارائه خدمات به اپراتورها و شرکت‌های بین‌المللی به صورت فروش ارزی در سازمان مناطق آزاد برگزار شد.

 

*** مدیرعامل شرکت آسیاتک

 

محمد علی یوسفی زاده در تشریح جزئیات احداث مرکز داده هزار رکی شرکت آسیاتک در منطقه آزاد ماکو، گفت:

اهمیت توسعه شبکه ملی ارتباط در استفاده از ارتباطات و زیرساخت‌های داخل کشور و همچنین داده‌ها است که باتوجه به تحریم‌ها و حملات سایبری به اطلاعات کشور این طرح کلان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

شرکت آسیاتک از سال ۹۲ با توجه به افزایش استفاده از اینترنت دو هدف توسعه زیرساخت‌های مراکز داده و همچنین مهاجرت کامل داده‌های ایرانی که در خارج از کشور است، را در دستور کار خور قرار داده است.

 

وی درخصوص معرفی پتانسیل‌های موجود در منطقه آزاد ماکو، اظهار داشت:

منطقه آزاد ماکو پتانسیل‌های شاخصی نظیر دروازه تجارت و ترانزیت به ترکیه و اروپا، مجاورت با مرزهای ارتباطی فیبر نوری بین‌الملل کشور، قرار گرفتن در شاهراه صادرات برق  و گاز، آب و هوای سرد و خسک و میانگین دمای پایین و مناسب برای مرکز داده و انتخاب منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از ۵ قطب مرکز داده در کشور دارد که بسیار می‌تواند به توسعه و دستیابی ما به اهداف خود در این منطقه کمک کند.

 

مدیرعامل شرکت آسیاتک در پایان صحبت‌های خود پیرامون پیش‌بینی اجرای طرح مرکز داده در منطقه آزاد ماکو و پیش‌بینی هزینه‌های طرح، اظهار داشت:

ظرفیت مرکزداده معادل ۱۰۰۰ رک در چهار فاز با استاندارد TIA942، سطح ۳ در طراحی مرکز داده، ظرفیت برق مورد نیاز معادل ۲۵ مگاوات، بالاترین ضریب دسترس پذیری با اتصال به نقاط فیبر بین‌الملل و داخل کشور و تبدیل منطقه آزاد ماکو به هاب اطلاعات کشور و بین‌الملل از جمله پیش‌بینی‌های ما برای اجرای طرح مذکور است.

همچنین در خصوص پیش‌بینی هزینه‌های این طرح نیز ۷,۴۰۰ میلیار ریال برای تجهیز زیرساخت فیزیکی، ۳۵۰ میلیارد ریال برای هزینه‌های عمرانی و ۴۲ میلیارد ریال نیز برای هزینه خرید زمین و تملک زمین در نظر گرفته شده است.

 

*** قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد

 

حمید برومند نیز در این مراسم ضمن اشاره به تغییر سیاست‌های دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اظهار داشت:

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طبق برنامه‌ریزی‌های خود قرار است با کمک معاونت اقتصادی دبیرخانه، یک حوزه مطمئن و مناسب برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند، تا بتوانیم سرمایه‌گذاران به نام کشور را برای توسعه زیرساخت‌ها گرد هم آوریم.

 

قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد در پایان، تاکید کرد:

امضاء قرارداد سرمایه‌گذاری و احداث مرکز داده هزار رکی شرکت آسیاتک در منطقه آزاد ماکو می‌تواند شروع مناسب و خوبی برای ورود سرمایه‌گذاران به مناطق آزاد باشد.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
صنايع
ارسال دیدگاه