اخبار برگزیده

کد خبر:406915
پ
پیمان-پاک
رئیس سازمان توسعه تجارت:

تصمیمات ارزی خاص برای چند گروه کالای صادراتی به قطر اتخاذ شد/ فعال شدن پلتفرم های B۲B و B۲C برای فروش محصولات و بازاریابی در بازارهای بین‌الملل

رئیس سازمان توسعه تجارت از اتخاذ تصمیمات ارزی خاص برای چند گروه کالای صادراتی به قطر خبر داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت از اتخاذ تصمیمات ارزی خاص برای چند گروه کالای صادراتی به قطر خبر داد.

 

*** حل مشکلات صادرات پسته

 

به گزارش صنایع، علیرضا پیمان پاک در دیدار با اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار و صادرکنندگان صنعت پسته از پیگیری این سازمان برای حل مشکلات بر سر راه صادرات پسته خبر داد و تصریح کرد:

هر کاری از دستمان بر بیاید برای حل مشکلات انجام می دهیم، نه فقط پسته که ۸۰ درصد کالاهای صادراتی ما همین مشکلات را دارند.

ایران کشوری نیست که تولید محصولش به قصد صادرات انجام شود و این موضوع در کنار بخشنامه های متعددی که دستگاه های مختلف صادر می کنند، از جمله مشکلات اصلی بر سر راه صادرات محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه این سازمان تلاش خود را برای تنقیح قوانین و بخشنامه های موجود انجام می دهد، گفت:

به‌جد پیگیر حل مشکلات ارزی و ایجاد یک راهکار هستیم، اما این راهکار برای اجرایی شدن بیشتر از ۲ ماه زمان لازم دارد.

موضوع واردات در برابر صادرات را برای گروه‌های کالایی بیشتری در حال برنامه ریزی هستیم تا کالاهای مصرفی دیگر ارز نیمایی نگیرند و ارز خود را از کالاهای خاص صادراتی تامین کنند.

همچنین در حال تهیه مشوق‌های صادراتی و بازاریابی هستیم تا در نقاط مقصد، برای صادرکنندگان سازو کارهای ویژه ایجاد کند.

 

*** خبر خوش رئیس سازمان توسعه تجارت

 

معاون وزیر صمت در خبری خوش خطاب به اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، گفت:

مصوب شده تا از اول شهریور تا آخر آبان (پایان جام جهانی) چهار گروه کالایی صادراتی به قطر که یکی از آنها خشکبار است، تنها ۷۰ درصد تعهد ارزی داشته و ۳۰ درصد تعهد ارزی نداشته باشند و مدت بازگشت ارز نیز ۶ ماه باشد.

 

وی درباره صادرات به اوراسیا اظهار داشت:

مصوب شده تا امکان رفع تعهد ارزی همه کالاهای صادراتی به کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقزستان، قرقیزستان و ارمنستان از طریق کوتاژ به واردکنندگان کالا از روسیه فراهم شود.

 

*** فعال شدن پلتفرم‌های B۲B و B۲C

 

پیمان پاک با اشاره به فعال شدن پلتفرم های B۲B و B۲C برای فروش محصولات و بازاریابی و برقراری ارتباط تجار ایرانی با کشورهای دیگر، تصریح‌کرد:

این پلتفرم ها روی سایت «آمازون» دیده شده و کار مشترکی نیز با چین، روسیه، برخی کشورهای اروپا و دوبی انجام شده است تا محصولات از جمله خشکبار با ارزش افزوده بیشتر عرضه شود.

در موضوع خشکبار و به‌طور مشخص پسته، همه موضوعات مرتبط با صادرات احصا و در یک جلسه با معاونت اقتصادی رئیس جمهور مطرح شود و با توجه به خروجی جلسه مصوباتی را از ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور رئیس جمهور بگیریم.

این موضوع درباره گروه های کالایی دیگر نیز در حال اجراست و نخستین گروه را محصولات دانش بنیان قرار دادیم که مشکلاتی مشابه دارد.

 

*** توسعه صادرات در دولت سیزدهم

 

به گزارش صنایع، رییس سازمان توسعه تجارت در پایان و با اشاره به اینکه دولت هم از توسعه صادرات نفع می برد و دنبال چوب لای چرخ صادرکننده گذاشتن نیست، افزود:

باید به عنوان یک تیم کار گروهی داشته باشیم.

امروز یکی از مشکلات ما در دولت و سازمان توسعه تجارت این است که نمی‌توانیم به علت فقدان دسترسی به همه صادرکنندگان، مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده را به آنان اطلاع دهیم.

با کمک اتحادیه ها باید سازوکاری طراحی شود که این مشکل برطرف شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید