اخبار برگزیده

کد خبر:406626
پ
معدن
صنایع گزارش می‌دهد:

کاهش هزینه‌های اکتشافی معدن با شیوه پیشرفته محققان دانشگاه امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ارایه طرح بررسی‌های اکتشافی پیشرفته تلفیقی منجر به کاهش ۸۰ درصدی هزینه‌های اکتشافی معادن شدند.

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ارایه طرح بررسی‌های اکتشافی پیشرفته تلفیقی منجر به کاهش ۸۰ درصدی هزینه‌های اکتشافی معادن شدند.

 

*** کاهش هزینه‌های اکتشافی معدن با روش جدید

 

به گزارش صنایع، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح پسا دکتری «بررسی های اکتشافی پیشرفته تلفیقی» با بیان اینکه کاهش هزینه‌های اکتشافی با استفاده از داده های پیشین و ارایه الگوریتم پیشرفته تلفیقی برای بالا بردن دقت اکتشاف مناطق فلزی از اهداف پیگیری این طرح به شمار می‌رود، اظهار کرد:

این طرح هزینه های اکتشافی را به طور چشمگیر کاهش داد و بسیاری از روش‌های سنتی را با استفاده از هوش مصنوعی به روز رسانی کرد.

همچنین الگوریتم جدیدی را برای اکتشاف پتانسیل‌های معدنی ارایه کرد که قابل تعمیم به سایر نقاط در سراسر دنیا است.

علاوه براین، نرم افزاری نیز از این طرح در زمینه ژئوفیزیک ارایه و مقاله آن نیز منتشر شد.

 

عادل شیرازی درباره روش کار خود گفت:

اجرای این طرح عملا می تواند ٨٠ درصد هزینه های اکتشافی در مقیاس بزرگ را کاهش و همچنین دقت را به طور چشمگیری افزایش دهد.

 

وی با بیان اینکه این طرح در قالب طرح پسادکتری انجام گرفته است، گفت:

این طرح علاوه بر اکتشاف صحیح و کاهش هزینه‌ها می تواند به تعریف پایان نامه‌های متعدد روی مناطق مختلف، تولید مقاله و خروجی علمی بیشتر منجر شود.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در ادامه، این الگوریتم می‌تواند در مناطق مختلف آزمایش شود و با تغییرات مختلف بهبود یابد.

 

*** ویژگی‌ها و مزیت‌های این طرح

 

به گزارش صنایع، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص ویژگی‌های طرح اظهار داشت:

افزایش دقت اکتشافی، به روزرسانی روش ها با هوش مصنوعی، ایجاد الگوریتم پیشرفته برای اکتشافات معدنی از جمله ویژگی های این طرح به شمار می رود.

به صورت قطعی نمی‌توان گفت نمونه خارجی این طرح وجود دارد، اما می‌توان اذعان کرد که پیش از اجرای این پروژه چنین طرحی پیاده سازی نشده است.

همچنین، با توجه به برداشت داده های مورد نیاز این الگوریتم در سال‌های اخیر، بدون نیاز به صرف بودجه های هنگفت می‌توان به اکتشافات معدنی با دقت بیشتر از قبل و بهینه شده دست یافت.

از نتایج این طرح می توان در اکتشاف ذخایر معدنی فلزی و غیره فلزی و همچنین شناسایی مناطق مستعد معدنی بهره برد.

خروجی های پژوهشی این طرح عبارت اند از ۶ مقاله isi، هفت مقاله معتبر بین المللی، یک مقاله کنفرانسی بین المللی و دو مقاله کنفرانسی داخلی.

همچنین انتشار کتابی به زبان انگلیسی تحت عنوان ” Advanced Integrated Methods in Mineral Exploration: Applied Geochemistry, Geophysics and Remote Sensing ” که علاوه بر زبان انگلیسی توسط انتشارات های اروپایی به ۶ زبان آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و روسی ترجمه و منتشر شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه