کد خبر:406512
پ
رسولین هاشمی
صنایع گزارش می‌دهد:

تقابل و تناقض میان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و فعالان صنایع کوچک

در حالی که مدیرعامل سازمان صنایع کوچک مدعی حمایت از فعالان اقتصادی در شهرک‌های صنعتی می‌باشد، فعالان صنایع کوچک از کمبودها و مشکلات در این شهرک‌ها گلایه دارند.

در حالی که مدیرعامل سازمان صنایع کوچک مدعی حمایت از فعالان اقتصادی در شهرک‌های صنعتی می‌باشد، فعالان صنایع کوچک از کمبودها و مشکلات در این شهرک‌ها گلایه دارند.

 

*** آخرین وضعیت شهرک‌های صنعتی کشور

 

به گزارش صنایع، شب گذشته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و مدیرعامل شهرک صنعتی عباس آباد در گفتگوی ویژه خبری رسانه ملی حضور پیدا کردند تا درباره مسائل و چالش‌های شهرک‌های صنعتی و فعالان اقتصادی به گفتگو بشینند.

 

رسولیان پیرامون وضعیت شهرک‌های صنعتی، اظهار داشت:

براساس آخرین آمار ارائه شده بیش از ۸۴۷ شهرک و ناحیه صنعتی به بهره برداری رسیده که در این زمینه رشد بسیار خوبی داشته ایم.

بعد از فرمایش رهبرمعظم انقلاب و تاکید بر تولید داخلی و ممنوعیتی که در ۲۵۰۰ قلم کالا ایجاد شد، رشد خوبی را در شهرک‌ها و ناحیه صنعتی داشته ایم.

در ۸۴۷ شهرک صنعتی و ناحیه صنعتی ۴۹ هزار و ۵۰۰ واحد بهره بردار وجود دارد و بهره برداری از شهرک‌ها رشد خوبی را در طول یکی دو سال گذشته داشته است و به خصوص در سال ۱۴۰۰ نزدیک به یک میلیون نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

 

وی در ادامه، افزود:

محدودیت‌های مربوط به شعاع ۱۲۰ کیلومتر، محیط زیست و آمایش سرزمین وجود دارد که ما نمی‌توانیم به هر میزانی که تقاضا برای تهران یا شهر‌های بزرگ وجود داشته باشد، زمین اختصاص دهیم.

در سطح کشور در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار هکتار زمین آماده واگذاری داریم یعنی برای این زمین‌ها آب، برق، گاز و زیرساخت‌های لازم در نظر گرفته شده است.

 

*** واکنش مدیرعامل شهرک صنعتی عباس آباد به صحبت‌های مدیرعامل سازمان صنایع کوچک

 

اما سیدسجاد هاشمی در واکنش به صحبت‌ها مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و درباره چالش توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی گفت:

شهرک‌های صنعتی پیشران تولید و صنعت کشور هستند، قرار بر این بود که در شهرک‌های صنعتی تولید کننده و صنعتگر با یک آرامش مضاعفی به فعالیت خودشان ادامه دهند.

متأسفانه برخی شهرک‌های صنعتی زیرساخت لازم را ندارند، مثلاً در شهرک عباس آباد که سال ۷۲ آغاز به کار کرده، هنوز تصفیه خانه، راه‌های دسترسی، ظرفیت برق، آب و نیاز‌های اصلی در آن ایجاد نشده است.

قرار بر این بود که وقتی به شهرک صنعتی می‌رویم دیگر مشکلاتی از این قبیل را نداشته باشیم، اما متأسفانه امروز با این مشکل مواجه هستیم.

در هیچ جای دنیا با تولید کننده و صنعتگر این طور رفتار نمی‌کنند که در هفته یک روز از ۱۱ صبح تا ۱۱ شب، ۱۲ ساعت برق شهرک صنعتی را قطع کنند.

وقتی برق قطع می‌شود شهرک‌های صنعتی، چون تأمین آب آن‌ها از چاه‌ها است، به مشکل برمی خورند.

یک زمانی وعده می‌دادند که اگر در شهرک‌های صنعتی مستقر شوید تا پنج سال از مالیات معاف هستید که متأسفانه آن هم لحاظ نشد.

 

وی در ادامه، افزود: 

امروز شهرک صنعتی را ما خودمان باید اداره کنیم و این در توان ما نیست، مگر تولید کننده چقدر درآمد دارد که بخواهد همه این هزینه‌ها را تقبل کند.

متأسفانه مجلس کم لطفی کرد، در بحث بازسازی و نوسازی شهرک‌های صنعتی از بودجه‌ای که اختصاص داده بودند درباره مالیات بر ارزش افزوده، بیشترین مالیات را چه در بخش عملکرد و چه ارزش افزوده، شهرک‌های صنعتی خودشان پرداخت می‌کنند.

این مالیات برارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تخصیص داده شده اند، ولی به شهرک‌های صنعتی که خودگردانند و هیچ خدماتی از شهرداری‌ها نمی‌گیرند، آیا نباید بخشی از این مالیات برارزش افزوده در خصوص بازسازی و نوسازی تخصیص داده شود؟

اگر ردیف بودجه‌ای در خصوص اداره و بازسازی و نوسازی پروژه‌های شهرک‌های صنعتی تخصیص داده نشود عملاً در آینده نه چندان دور شاهد این هستیم که این شهرک‌ها به مخروبه‌ای تبدیل شوند.

شهرک صنعتی هیچ مزیتی به ما نداده و حتی از معایب آن این است که برق شهرک ۲۵ آمپر است و مالیات برارزش افزوده شامل آن می‌شود، همین تولید کننده با همین فعالیت در خارج از شهرک صنعتی هیچ مالیاتی شامل آن نمی‌شود.

 

*** پاسخ مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شرکت‌های صنعتی چه بود؟

 

رسولیان در ارتباط با همین بحث، گفت:

برابر قانون وقتی ما شهرک را واگذار و زیرساخت‌های اولیه را تأمین می‌کنیم، اداره شهرک بر عهده بخش خصوصی است، زیرا قانون به ما اجازه نمی‌دهد که برایش هزینه کنیم ضمن این که منابعی هم وجود ندارد، عمده منابع ما از محل ارائه خدماتی است که در شهرک‌ها انجام می‌دهیم.

برابر قانون برنامه، قوانین مصوب و ارائه خدمات توسط تمام شرکت‌های خدماتی آب، برق، گاز و حتی درب واحد و درب شهرک بر عهده آن شهرک صنعتی است.

در بحث تأمین آب مشکلات زیادی وجود دارد و در برخی از شهرک‌ها میزان آب دهی چاه‌ها کم شد و آب مورد نیاز صنعت تأمین نمی‌شد.

قطعی برق موضوعی جدا از زیرساخت و ناشی از کمبود برق در کشور است و ربطی به زیرساخت داخل شهرک ندارد.

سال گذشته این کمبود برق خیلی جدی بود و به شدت به صورت غیر برنامه ریزی شده قطعی برق داشتیم که مشکلات جدی در این زمینه ایجاد شد و امسال هنوز برطرف نشده است.

 امسال قطعی برق بدون برنامه به شدت کاهش پیدا کرده است.

از سال گذشته ۹۱ پست را مشارکت کردیم که هر پستی حداقل ۸۰ میلیارد تومان هزینه دارد، تقریباً ۳۵ درصد این سهم مشارکت را ما پرداخت کرده ایم.

 

*** مدیرعامل شهرک صنعتی عباس آباد 

 

به گزارش صنایع، هاشمی در ادامه و در واکنش به صحبت‌های رسولیان، گفت:

یک بحث تولید انرژی داریم و یک بحث توزیع، ما در تولید در سطح کلان کمبود داریم، اما قانونگذار گفته زمانی که کشور با کمبود انرژی مخصوصاً برق مواجه می‌شود، آخرین ایستگاه و آخرین جایی که باید مدیریت مصرف شود تولید و صنعت است، ولی امروز، اول تولید و صنعت را قطع کردند.

تولید کننده در شهرک صنعتی قبل از گرفتن زمین مبلغی بابت حق انتفاع برای ایجاد زیرساخت‌هایی که باید تأمین شود، پرداخت می‌کند.

چالش دیگر ما در شهرک‌های صنعتی بحث تحویل زیرساخت هاست که قبل از تحویل باید استاندارد و سالم باشد در حالی که این شهرک‌ها با کاستی‌های زیادی تحویل ما می‌شود تا ما خودمان نقایص آن‌ها را گزارش کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید