اخبار برگزیده

کد خبر:405833
پ
جلال رشیدی کوچی
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس:

تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات خودرو منجر به رانت و فساد خواهد شد/ الزامی در تخصیص ارز دولتی برای واردات وجود ندارد

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات خودرو منجر به رانت و فساد خواهد شد، تاکید کرد الزامی در تخصیص ارز دولتی برای واردات وجود ندارد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات خودرو منجر به رانت و فساد خواهد شد، تاکید کرد الزامی در تخصیص ارز دولتی برای واردات وجود ندارد.

 

*** بند فسادزا آئین نامه واردات خودرو 

 

به گزارش صنایع، جلال رشیدی کوچی با بیان اینکه آئین نامه واردات خودرو در ۱۰ بند در وزارت صنایع تصویب شده است، اظهار داشت:

یکی از بند‌های این آئین نامه به تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی (یعنی ارزی که از طرف دولت و بانک مرکزی به واردات تخصیص پیدا می‌کند) اختصاص یافت.

اکنون اگر آئین نامه واردات خودرو با تاخیر اجرا می‌شود دلیل این است که بانک مرکزی روی این بند و تخصیص این مبلغ صحبت دارد، نکته مهم این است که لازم نیست دولت برای واردات، ارز تخصیص دهد چرا که باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود.

 

وی در ادامه گفت:

این سقفی که در نظر گرفته شده یعنی یک میلیارد دلار، اگر تقسیم بر ۲۰ هزار دلار شود تقریبا ۵۰ هزار خودرو می‌شود که این میزان تاثیری در بازار ندارد، اعتقاد بر این است که لزوما اجبار و الزامی در تخصیص ارز دولتی برای واردات نیست.

 

*** استفاده از ظرفیت سرمایه‌داران ایرانی

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس در پایان، افزود:

سرمایه داران بزرگی در خارج داریم که ایرانی هستند و تمایل دارند سرمایه خود را در ایران به کار ببندند، چرا که هم یک بازار پرکشش است هم اینکه وقتی سرمایه تبدیل به خودرو شود، در سود حاصل از خودرو‌ها می‌توان با مدیریت در چرخه تولید حفظ شود و به عنوان خدمات پس از فروش چرخش و گردش مالی را حفظ کنیم.

باید از ظرفیت ارز با منشا خارجی استفاده کنیم که کم نداریم و در کنار آن باید این سقف‌های اختصاص یافته برداشته شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنايع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید