کد خبر:405787
پ
رئیسی
رئیس جمهور در جلسه شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری:

ضرورت انجام پژوهش‌های متناسب با اقتضائات روز کشور/ اهداف و برنامه‌های شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری در ارتقای نهاد علم در کشور

رئیس جمهور با بیان اینکه گاهی مشاهده می‌شود دانشگاه‌های ما گرفتار رشته‌ها یا پژوهش‌هایی هستند که بی‌ربط با فرهنگ، شرایط کشور ما است بر ضرورت انجام پژوهش‌های متناسب با اقتضائات روز کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه گاهی مشاهده می‌شود دانشگاه‌های ما گرفتار رشته‌ها یا پژوهش‌هایی هستند که بی‌ربط با فرهنگ، شرایط کشور ما است بر ضرورت انجام پژوهش‌های متناسب با اقتضائات روز کشور تاکید کرد.

 

*** حضور رئیس جمهور در جلسه شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری

 

به گزارش صنایع، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز چهارشنبه در جلسه شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دیدارهای مختلف با دانشگاهیان را گنجینه‌ای ارزشمند در پیشبرد اهداف نظام در حوزه علم و فناوری توصیف اظهار کرد:

بیانات ایشان نقشه راه مدونی برای ارتقای نقش‌آفرینی نظام آموزش عالی در کشور است و می‌تواند بسیاری از مشکلات امروز کشور را حل کند.

 

رئیس جمهور همچنین بر ضرورت انجام پژوهش‌های متناسب با اقتضائات روز کشور تاکید کرد و گفت:

گاهی مشاهده می‌شود دانشگاه‌های ما گرفتار رشته‌ها یا پژوهش‌هایی هستند که بی‌ربط با فرهنگ، شرایط و نیازهای کشور ماست که این وضعیت نیازمند اصلاح است.

 

رئیسی در ادامه ضمن تاکید بر پرهیز از انحصار پژوهش در هیئت‌های علمی تصریح کرد:

پژوهشگران مستقل که غالبا دارای نظراتی ارزشمند در حوزه‌های مختلف هستند نیز باید مورد حمایت باشند تا در این تکثر و تضارب آراء علمی، شاهد شکوفایی واقعی علم و فناوری در کشور باشیم.

 

*** ضرورت توجه بیشتر به حوزه علوم انسانی

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت توجه بیشتر به حوزه علوم انسانی را مورد تاکید قرار داد و گفت:

در طول تاریخ، دانشمندان ایرانی در بسیاری از عرصه‌های علوم انسانی سرآمد و پیشرو بوده‌اند اما با وجود این مزیت‌های تاریخی، در دوره معاصر پیشرفت‌ لازم را در عرصه علوم انسانی نداشته‌ایم که رفع این عقب‌ماندگی‌ها نیازمند توجه ویژه در سیاستگذاری و اجراست.

 

رئیسی با تاکید به جایگاه خطیر این شورا در ارتقای نهاد علم در کشور، به حقوق و تکالیف آن در قانون اشاره کرد و گفت:

قانون برنامه سوم توسعه، اهداف مهمی برای این شورای‌ عالی تعیین کرده، اما در کنار آن تکالیف مهمی را نیز متوجه آن کرده که نیازمند توجه ویژه و فعال کردن ظرفیت این شورای عالی است.

مراکز علمی و دانشگاهی باید به افزایش بهره‌وری در کشور کمک کنند.

اساسا این وظایف نهاد علم است که با شاخصه‌های معین میزان بهره‌وری و پیشرفت کشور را به صورت مستمر پایش کند.

 

*** حمایت از نخبگان 

 

به گزارش صنایع، رئیس جمهور در پایان این جلسه، موضوع مهاجرت نخبگان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد:

نهادها و دستگاه‌های مسئول موظفند زمینه را برای اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آنها فراهم کنند تا زمینه استفاده از دانش و ظرفیت آنان در ارتقای علم و فناوری در کشور، فراهم شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید