کد خبر:404528
پ
oto14011
صنایع گزارش می‌دهد:

بومی سازی یکی از قطعات مهم تولید ریل در ذوب آهن اصفهان

به همت تلاشگران مدیریت های اتوماسیون و ارتباطات و مهندسی نورد در راستای خنثی سازی تحریم ها،بومی سازی مالتی پلکسر الکترونیکی دستگاه ادی کارنت در واحد تست سنتر خط تولید ریل نورد ۶۵۰ ، انجام شد.      

به همت تلاشگران مدیریت های اتوماسیون و ارتباطات و مهندسی نورد در راستای خنثی سازی تحریم ها،بومی سازی مالتی پلکسر الکترونیکی دستگاه ادی کارنت در واحد تست سنتر خط تولید ریل نورد ۶۵۰ ، انجام شد.      

 

*** بومی سازی یکی از قطعات مهم تولید ریل در ذوب آهن اصفهان

 

به گزارش صنایع، مسعود اتحاد توکل  در مورد بومی سازی یکی از قطعات مهم تولید ریل در ذوب آهن اصفهان، گفت:

با توجه به اهمیت ادی کارنت در واحد تولید ریل نورد۶۵۰ و همچنین نبود مشابه داخلی و خارجی آن،برنامه ریزی شد با استفاده از دانش و امکانات موجود در ذوب آهن اصفهان مراحل طراحی، ساخت، شبیه سازی و تست برد الکترونیکی (سخت افزاری و نرم افزاری) آن انجام شود تا از این طریق سیستم تولید ریل با قابلیت اطمینان و بدون وقفه فعال باشد. 

در این راستا کارشناسان آزمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر مجموعه خدمات فنی اتوماسیون با همکاری پرسنل برق نورد ۶۵۰ ،دستورالعمل های مختلف را جهت ایجاد ارتباط دقیق بین قسمت ها به وسیله سخت افزار مناسب طراحی کردند.

 عدم رفع اشکال از برد الکترونیکی ادی کارنت، پتانسیل توقف را در پی داشت که با تلاش و همت پرسنل مدیریت های اتوماسیون و ارتباطات و مهندسی نورد این محدودیت مرتفع شد. 

 

وی در ادامه، اظهار داشت:

با توجه به اینکه شرح عملکرد،اطلاعات فنی و کاتالوگ از دستگاهها در دسترس نبود، با استفاده از دانش و توانمندی کارشناسان آزمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر،مراحل طراحی،ساخت،شبیه سازی وتست برد الکترونیکی طی ۱۰ روز انجام شد. 

اتحاد توکل در پاسخ به این سوال که بومی سازی دستگاه چه ویژگی های منحصربفردی داشته است،چنین گفت:

از آنجا که تمام مراحل طراحی و ساخت برد الکترونیکی ادی کارنت در آزمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر انجام پذیرفت، در نهایت تعمیر، عیب یابی و افزایش توانمندی های دیگر از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری، جهت بهبود عملکرد سیستم به صورت کامل در اختیار مجموعه خدمات فنی اتوماسیون و برق نورد ۶۵۰ می باشد و در صورت بروز مشکل در کوتاه ترین زمان و با صرف کمترین هزینه موانع برطرف می شود. 

 

جلال کریمی معاون برق نورد ۶۵۰  نیز در ادامه، گفت:

جهت اندازه گیری متراژ ریل در واحد تست سنتر از سه عدد انکدر استفاده شده است که با توجه به موقعیت ریل توسط سیستم plc نزدیک ترین انکدر انتخاب شده و خروجی آن به کلیه دستگاه های واقع در تست سنتر ارسال می گردد.   

 بعد از پردازش، سیگنال خروجی به تک تک دستگاه های واقع در تست ارسال شده و هر دستگاه با توجه به برنامه و وظیفه کاری خود از این سیگنال استفاده می نماید و نتیجه تست های صورت گرفته در سطوح مختلف اتوماسیون صنعتی ارسال و جهت تایید محصول خروجی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 معاون برق نورد ۶۵۰ تصریح کرد:

با توجه به آسیب دیدن کارت مالتی پلکسر این دستگاه امکان تست ریل و استفاده از نتایج آن وجود نداشت و به علت تحریم‌های ظالمانه نیز امکان تهیه برد الکترونیکی فوق از تنها شرکت سازنده آن دستگاه که یک شرکت اروپایی می باشد، امکان پذیر نبود و لذا طراحی و ساخت آن در دستور کار قرار گرفت.

 

کریمی در ادامه، بیان کرد:

با توجه به استفاده از میکروکنترلر های برنامه پذیر در برد اصلی، امکان انجام مهندسی معکوس عملا” غیر ممکن بود و می بایست از ابتدا طراحی صورت می پذیرفت، در فاز اول با توجه به اطلاعات پروژه خط تولید و استخراج فانکشن عملکرد و نقشه شماتیک کارت اصلی توسط کارشناسان برق نورد ۶۵۰ ، طرح اولیه تهیه و ساخته شد که هر چند امیدبخش اما با مشکلات فراوانی روبرو بود. 

 در چندین مرحله کارت طراحی شده بر روی دستگاه نصب و عملکرد آن توسط کارشناسان برق نورد۶۵۰ مورد آنالیز قرار گرفت و بازخوردهای لازم جهت اصلاح طرح به آزمایشگاه الکترونیک مدیریت اتوماسیون ارائه گردید و اقدامات لازم جهت بازنویسی برنامه ها و تغییرات سخت افزار برد الکترونیکی صورت پذیرفت و در نهایت بعد از گذشت بیش از سی روز کار مداوم، موفق به ساخت برد نهایی و راه اندازی موفقیت شدیم. 

 

به گزارش صنایع، معاون برق نورد ۶۵۰ در پایان، تصریح کرد:

 با توجه به دستیابی به تکنولوژی ساخت و دستورالعمل های مورد نیاز این کارت، عملاً وابستگی به شرکت سازنده از بین رفته و از طرف دیگر توقفات ناشی از مشکل فوق به حداقل می رسد.

 

 

انتهای پیام ///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید