کد خبر:400548
پ
فاطمی
صنایع گزارش می‌دهد:

سفر وزیر صمت به استان کردستان/ سهم حقوق معادن به کردستان اختصاص می‌یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جهت بازدید و بررسی مشکلات واحدهای تولید و صنعتی به استان کردستان سفر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جهت بازدید و بررسی مشکلات واحدهای تولید و صنعتی به استان کردستان سفر کرد.

 

*** سفر وزیر صمت به کردستان

 

به گزارش صنایع، سیدرضا فاطمی صبح امروز به همراه هیئت دولت به جهت بازدید و بررسی مشکلات واحدهای تولید و صنعتی استان کردستان به این سفر کرد.

 

 

وزیر صمت

 

*** حضور وزیر صمت جلسه شورای اداری شهرستان قروه/ 15:05

 

فاطمی امین با حضور در جلسه شورای اداری شهرستان قروه گفت:

پروژه فولاد کردستان با سرمایه‌گذاری 34 هزار میلیارد تومانی در دست اجرا بوده که می‌تواند تحول بزرگی در حوزه اشتغال در منطقه ایجاد کند.

چند پروژه بزرگ در کردستان در حال اجرا است که نمونه بارز آن فولاد کردستان است که با سرمایه‌گذاری 34 هزار میلیارد تومانی و ایجاد فرصت اشتغال 4 هزار و 200 نفری می‌تواند اقتصاد منطقه را متحول کند.

 

وی در ادامه، افزود:

لاستیک بارز کردستان نیز سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده که باید توسعه داده‌شده و مشکلاتی که در حوزه ارزی برای ورود مواد اولیه دارد را رفع کرد.

در حوزه معادن نیز استان کردستان ظرفیت‌های بسیاری داشته است و سال گذشته باید 100 میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن به کردستان برگشت داده می‌شد که متأسفانه تنها 15 میلیارد تومان بازگردانده شد.

 

وزیر صمت در پایان، تصریح کرد:

با توجه به اصلاح لایحه بودجه امسال، انتظار می‌رود این رقم به 150 میلیارد تومان برسد که می‌تواند در توسعه زیرساخت‌های شهرستان قروه تأثیرگذار باشد.

 

وزیر صمت

 

*** بازدید وزیر صمت از زنجیره فولاد قروه/ 14:20

 

فاطمی امین در ادامه سفر یک روزه امروز خود به کردستان از زنجیره فولاد قروه بازدید کرد و در جمع خبرنگاران گفت:

اکنون در کنار بسیاری از معادن باارزش سطح کشور مانند معادن طلا، آهن، سنگ تزئینی و … واحدهای فرآوری ایجادشده به‌طوری‌که تنها کمتر از یک درصد ذخایر این معادن ارزشمند به‌صورت خام فروشی از کشور خارج می‌شود.

نزدیک به ١٠ هزار معدن در سطح کشور داریم که حدود ٥٠ درصد آن‌ها غیرفعال بوده و بیشتر معادن غیرفعال نیز معادن مصالح ساختمانی هستند.

 

وی بابیان این‌که اکنون تمام معادن بزرگ فعال هستند، عنوان کرد:

سال گذشته بیش از ٨٠٠ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن در کردستان به خزانه واریز شد که باید ١٥ درصد آن‌که رقمی بیش از ١٠٠ میلیارد تومان بود به استان برمی‌گشت که این‌گونه نشد.

 

وزیر صمت در پایان، یادآور شد:

از محل حقوق دولتی معادن بابت مناطق معدن‌خیز، تنها ١٥ میلیارد تومان آن به استان کردستان برگشت داده شد که مبلغ بسیار اندکی است.

بر اساس لایحه دولت که تقدیم مجلس شد و در بودجه سال ١٤٠١ نیز تصویب‌شده، قرار است مبلغ ٦٥٠ میلیارد تومان به معدن دارها تخصیص داده شود تا در جاده‌سازی این معادن هزینه شده و بتوان بخشی از مشکلات را برطرف کرد و انتظار می‌رود با ١٠ برابر شدن اعتبارات در یک بازه زمانی مشخص، شاهد رونق هر چه بیشتر معادن باشیم.

 

وزیر صمت

 

*** افتتاح 10 کیلومتر راه دسترسی معادن در قروه با حضور وزیر صمت/ 13:20

 

سیدرضا فاطمی امین روز جمعه در حاشیه افتتاح‌ جاده اوریه در قروه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:

طبق قانون باید ۱۵ درصد از حقوق معادن که به دولت تعلق می گیرد در همان منطقه هزینه شود،

 

وی با اشاره به اینکه بهسازی جاده‌ اوریه از توابع شهرستان قروه از محل حقوق دولتی معادن احداث شده که نقش موثری در بهبود وضعیت تردد مردم این منطقه دارد، اضافه کرد:

تا سال گذشته درصد تعیین شده ناشی از حقوق معادن به این استان برگشت داده نشده بود.

سال گذشته بیش از هشت هزار میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن کردستان دریافت شده که ۱۵ درصد برابر با حدود یک هزار میلیارد ریال آن می بایست در این استان هزینه می شد ولی ۱۵۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته و هزینه شده است.

در مناطقی که معدن دارد باید احداث جاده یا امکانات رفاهی برای مردم همان منطقه فراهم شود تا بخشی از مشکلاتی که از طریق بهره وری معادن به وجود می آید رفع شود.

 

وزیر صمت در پایان و با اشاره به اینکه ۲ نوع خام فروشی در کشور وجود دارد، گفت:

گاهی اوقات میزان خام فروشی که از کشور خارج می شود کمتر از یک درصد است اما در سطح استان باید توجه داشت همان‌ جایی که معدن وجود دارد در همان جا متناسب با مقیاس آن صنایع فرآوری تولید ایجاد شود.

فرآوری ماده معدنی در بعضی از معادن کوچک مقیاس از لحاظ اقتصادی صرفه اقتصادی ندارد لذا باید به این مهم توجه اساسی شود و فرآوری در معادنی که توجیه لازم دارد انجام شود.

 

وزیر صمت

 

*** بازدید وزیر صمت از شرکت لاستیک بارز/ 11:30

 

فاطمی امین در دومین برنامه سفر خود به کردستان از شرکت لاستیک بارز بازدید کرد و گفت:

حمایت از کارخانه‌ها و تولیدی‌های فعال از اولویت‌های جدی این وزارتخانه است.

 

وی در ادامه، افزود:

در حوزه صنعت، معدن و تجارت شاهد مشکلات و مسائل عدیده ای مانند بی‌ثباتی قوانین و مقررات، تورم بالا و وابستگی قیمت‌ها به نرخ ارز هستیم و ثبات نرخ ارز سبب کنترل‌گرانی و تورم می‌شود.

 

وزیر صمت در پایان، تصریح کرد:

وام ارزی و تعهد ریالی بانک‌ها در شرایط کنونی می‌تواند در کنترل گرانی‌ها مؤثر باشد و به دنبال انجام این کار هستیم.

 

وزیر صمت

 

*** بازدید وزیر صمت از کارخانه کاشی کسری سنندج/ 10:45

 

به گزارش صنایع، فاطمی امین در اولین برنامه سفر امروز خود به کردستان از کارخانه کاشی کسری سنندج بازدید کرد و گفت:

برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی کردستان، هزار میلیارد تومان مصوب شده است و سعی داریم از این محل، تسهیلات موردنیاز واحدهای استان تأمین شود.

 

وی در ادامه، افزود:

با توجه به این‌که حمایت از تولید رویکرد جدی دولت سیزدهم است، بانک‌ها نیز موظف به همراهی در تأمین اعتبار موردنیاز واحدهای تولیدی هستند.

 

وزیر صمت در پایان و در خصوص کارخانه کاشی کسری سنندج نیز تصریح کرد:

با توجه به این‌که این واحد تولیدی تاکنون از تسهیلات بانکی استفاده نکرده است، بانک‌ها موظف هستند که اعتبار موردنیاز آن را تأمین کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید