کد خبر:399202
پ
رئیسی خاندوزی فاطمی امین
صنایع گزارش می‌دهد:

در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن چه گذشت؟

مراسم گرامیداشت «دهم تیرماه، روز صنعت و معدن» با حضور رئیس جمهور و وزرای صمت و اقتصاد در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

مراسم گرامیداشت «دهم تیرماه، روز صنعت و معدن» با حضور رئیس جمهور و وزرای صمت و اقتصاد در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

 

*** مراسم گرامیداشت «دهم تیرماه، روز صنعت و معدن» 

 

به گزارش صنایع، مراسم گرامیداشت «دهم تیرماه، روز صنعت و معدن» با حضور حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، سید رضا فاطمی امین، سید احسان خاندوزی و جمعی از فعالان صنعتی و معدنی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

 

روز ملی صنعت و معدن

 

 

*** افتتاح همزمان 8 واحد صنعتی بزرگ با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری

 

به مناسبت روز ملی صنعت و معدن با دستور ویدئوکنفرانسی حجت الاسلام ابراهیم رئیسی کشورمان، ۸ طرح بزرگ صنعتی باارزش ریالی ۱۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان افتتاح شد که زمینه اشتغال‌زایی مستقیم برای حدود 7 هزار نفر را فراهم خواهد کرد.

طرح‌های قابل‌افتتاح در دهه تولید و تجارت ۱۴۰۱، شامل شرکت‌های صنعتی و پژوهشی زرکام استان البرز شهرستان ساوجبلاغ، تولیدکننده انواع محصولات غذایی و شیرینی و شکلات با ظرفیت ۱۳۰ هزار تن و مجموع سرمایه‌گذاری 10 هزار و 670 میلیارد تومانی است که از این طریق برای ۵ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

واحد آتیلا همراه آیهان استان مرکزی شهرستان زرندیه درزمینه تولید تلفن همراه و تبلت و با ظرفیت ۷ میلیون عدد و ارزش ریالی ۴۸۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود و ۱۵۰ نفر می‌توانند مشغول به فعالیت شوند.

دی آریا پلیمر خمین استان مرکزی یکی از دیگر واحدهای افتتاح‌شده با دستور رئیس‌جمهور است که پلیمرهای پروپیلن به اشکال ابتدایی با ظرفیت ۱۷۵ هزار تن تولید می‌کند و قرار است برای ۳۳۷ نفر اشتغال ایجاد کند، سرمایه‌گذاری ثابت برای این طرح ۱۹۹۴ میلیارد تومان است.

واحد غذا فرآور پنگوئن شهرستان زرندیه استان مرکزی پریفرم، ظروف پلاستیکی و یک‌بار مصرف را با ظرفیت ۳۴۶ هزار تن تولید می‌کند که سرمایه‌گذاری ثابت برای این واحد هزار و 717 میلیارد تومان است و از این طریق ۵۰۰ نفر مشغول فعالیت می‌شوند.

پایافولاد اردکان یزد با تولید کنسانتره آهن و ظرفیت یک‌میلیون تن و باارزش ریالی هزار و 500 میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ نفر یکی از دیگر از واحدهای مورد افتتاح در روز ملی صنعت و معدن است.

کلر پارس شهرستان بستان‌آباد آذربایجان شرقی محصولاتی مانند پارافین کلره، هیدروژن، کلر، سود سوزآور جامد و… را با ظرفیت ۱۱۰ هزار تن تولید می‌کند که مجموع ارزی ریالی این واحد ۹۰۰ میلیارد تومان است و پیش‌بینی‌شده برای ۳۹۵ نفر اشتغال ایجاد شود.

واحد ایلیا نوین سازه میبد یزد بلوک و پنل اتوکلاو را با ظرفیت ۹۵ هزار تن تولید می‌کند که ارزش ریالی آن ۸۰۰ میلیارد تومان است و از این طریق ۱۰۰ نفر مشغول فعالیت می‌شوند.

مجتمع شیمیایی آبنوس شیراز تولیدکننده فرمالین، دواتیل هگزانوپیک اسید، رزین‌های آلکید به اشکال ابتدایی، رزین کوپلیمراکریلیک، پودر گلیزر با ظرفیت ۳۲ هزار تن تولید می‌کند که ارزش ریالی آن ۲۷۳ میلیارد تومان است و از این طریق برای ۱۲۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

 

صنعت

 

*** وزیر صمت در مراسم گرامیداشت «دهم تیرماه، روز صنعت و معدن»

 

سید رضا فاطمی امین در همایش روز ملی صنعت و معدن که صبح امروز با حضور رئیس‌جمهوری در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت:

در صنایع متعدد توازن لازم در کشور وجود ندارد، برای مثال در صنعت خودرو ظرفیت‌های متفاوت تولید بدنه، رنگ، موتور و غیره متناسب با یکدیگر ایجاد نشده‌اند.

ازنظر سرمایه‌گذاری نیز این نبود توازن مشهود است و در حوزه جغرافیایی نیز به‌عنوان نمونه در شهرک صنعتی اشتهارد در استان البرز، حدود ۴۰ هزار فرصت شغلی از سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعتی ایجادشده است، درحالی که تنها ۱۰ هزار ظرفیت نیروی انسانی موجود در خود شهرستان اشتهارد وجود دارد و بیش از۳۰ هزار نیروی انسانی موردنیاز باید از مناطق دیگر تأمین شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت دبا بیان اینکه بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، باید تا چهار سال آینده در همه شاخص‌های علمی اقتصادی وغیره جایگاه نخست منطقه را کسب کنیم، افزود:

به همین سبب باید از خود بپرسیم که آیا به این چشم‌انداز می‌رسیم و اگر چالشی وجود دارد این چالش‌ها در چه زمینه‌هایی است؟

تجربه نشان داده است که پس از ورود به هر صنعتی، پس از حدود ۱۰ تا ۱۵ سال به بلوغ در آن رسیده و توانسته‌ایم زیروبم کار را یاد بگیریم.

در توزیع جغرافیایی، سرمایه‌گذاری و زنجیره ارزش صنایع، شیوه حکمرانی اشتباه بوده است، بنابراین باوجود صرف وقت و سرمایه، خروجی لازم را نگرفته‌ایم.

 

صنعت

 

*** رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت «دهم تیرماه، روز صنعت و معدن»

 

حجت الاسلام رئیسی در مراسم روز ملی صنعت و معدن با قدردانی از همه فعالان عرصه صنعت و معدن کشور و با بیان اینکه روز ملی صنعت و معدن فرصت مناسبی است تا علاوه بر قدردانی از زحمات و تلاش‌های تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، مرور و بازنگری نیز به فعالیت‌ها و دستاوردهای این حوزه داشته باشیم، گفت:

این جمع بهترین محل برای تشریح و تبیین آسیب‌ها و مشکلات و نیز ارائه راهکارهای برون‌رفت از مشکلات و غلبه بر موانع است.

 

رئیس جمهور خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در مراسم با تاکید بر اینکه برای تبیین مشکلات و ارائه راهکارها به این جلسه بسنده نکنید و تا رفع واقعی و نهایی مشکل پیگیر موضوع باشید، افزود:

پس از تاکید رهبر معظم انقلاب در دیدار با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان مبنی بر تدوین سند جامع صنعت کشور، دولت کارگروهی را مامور تهیه این سند کرد که با مشورت کارشناسان پیش‌نویس خوبی تهیه شده و در حال طی مراحل نهایی شدن است.

 

*** وزیر صمت در جمع خبرنگاران

 

به گزارش صنایع، سیدرضا فاطمی امین در حاشیه مراسم روز ملی صنعت و معدن در جمع خبرنگاران درباره ماجرای نامه منتشر شده از بین معاونان وزارت صمت مبنی بر تعلیق قرعه کشی خودرو، اظهار کرد:

هفته‌های گذشته با حمله های نرم افزاری در بخش‌های مختلف از جمله صنعت فولاد، این نگرانی ایجاد شد که حمله مشابهی برای قرعه کشی خودرو انجام شود. بنابراین مقرر شد شرکت اجرا کننده قرعه کشی قبل از دور جدید ثبت نام خودرو، مجوزهای امنیتی نرم افزاری لازم را دریافت کند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تعیین تکلیف واردات چهار کالایی که رفع ممنوعیت واردات آن‌ها در دست بررسی بود، گفت:

معیارهایی که مشخص می‌کند کدام کالاها باید ممنوعیت واردات داشته باشد در جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت مشخص شده و بر مبنای این معیارها کالاهایی که ممنوعیت آن‌ها رفع می‌شود، هم به زودی نهایی و اعلام خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید