اخبار برگزیده

کد خبر:397701
پ
شاخص میرکاظمی
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

کمرنگ شدن نقش دولت در اقتصاد با مدیریت تخصیص ارز ترجیحی/ دولت بدون پیوستن به «اف ای تی اف» واکسن خریده و کرونا را مهار کرد/ دولت سیزدهم در مسیر اجرای سیاست جدید با آزاد شدن قیمت‌ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نقش دولت در اقتصاد با مدیریت تخصیص ارز ترجیحی کمرنگ شده، سیاست جدید دولت سیزدهم با آزاد شدن قیمت‌ها را اعلام کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نقش دولت در اقتصاد با مدیریت تخصیص ارز ترجیحی کمرنگ شده، سیاست جدید دولت سیزدهم با آزاد شدن قیمت‌ها را اعلام کرد.

 

*** ارثیه دولت دوازدهم به دولت سیزدهم

 

به گزارش صنایع، مسعود میرکاظمی در سفر به شهر مقدس قم و در دیدار با مراجع تقلید، مطالبی را درباره وضعیت اقتصادی کشور ارائه و اظهار داشت:

کشور در وضعیت خوبی به این دولت تحویل داده نشد، بدهی‌های دولت قبل، از جمله اوراق بهادار و نیز بدهی به بانک‌ها و نیز تامین اجتماعی از مشکلات به ارث رسیده از دولت قبل است که بحمدالله همه این مشکلات توسط دولت فعلی مدیریت شد.

در ابتدای تحویل این دولت، حتی حقوق کارکانان دولت با مشکل مواجه بود، اما دولت توانست با تلاش مستمر و گسترش روابط با کشورهای منطقه این مشکلات را پشت سر بگذارد.

دولت توانست تا پایان سال گذشته حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان هزینه خدمات عمرانی پرداخت کند، بدون اینکه هیچ گونه استقراضی داشته باشد.

 

*** دولت بدون پیوستن به «اف ای تی اف» واکسن خریده و کرونا را مهار کرد

 

وی با بیان این که دولت بدون پیوستن به «اف ای تی اف» واکسن خریده و کرونا را مهار کرد، گفت:

دولت تلاش کرده درآمد نفت را بالا ببرد و همچنین درآمد مالیاتی افزایش پیدا کرده است و پول های بلوکه شده نیز پس گرفته شده است.

گرانی گندم که معلول خشکسالی و بالا رفتن قیمت جهانی آن است از یکسو، و حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی که قانون لازم الاجرا بود از سوی دیگر، مشکلاتی برای دولت در آغاز راه ایجاد کرد و با تایید رهبر معظم انقلاب، به دلیل آغاز کار دولت، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ۶ ماه به تعویق افتاد و بودجه ماه های آخر سال گذشته نیز که توسط دولت قبل تماما هزینه شده بود، به دستور رهبر معظم انقلاب تامین شد و ما را از مشکل بزرگی رهاند.

 

*** سیاست جدید دولت با آزاد شدن قیمت‌ها

 

میرکاظمی با بیان این که با افزایش یارانه، ضریب جینی، اصلاح و فاصله طبقاتی کم شده است، بیان کرد:

با آزاد شدن قیمت‌ها، دولت خود را از چرخه اقتصاد بیرون می‌کشد و به نظارت مشغول می‌شود.

اختلاف قیمت کالای یارانه‌ای داخل و خارج باعث شده بود که اجناس یارانه ای ایران پس از چند روز به وفور در فروشگاه‌های کشورهای همسایه به فروش برسد و حذف ارز ترجیحی باعث شد هم رانت و قاچاق کم شود و هم رقابت در تولید افزایش پیدا کند، چون تولیدکننده درگذشته نمی توانست با کالای وارداتی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، رقابت کند.

 

معاون رئیس جمهور با تأکید بر این که دولت امانتدار است و با صرفه جویی از دارایی مردم حفاظت می‌کند، ادامه داد:

مواد غذایی در سطح بین الملل در همه کشورها دچار آشفتگی است و با حذف ارز ترجیحی در ایران، قیمت کالاها در کشورهای همسایه به شدت افزایش یافته است.

 طرح دولت در خرید نان با کارت بانکی از مهمترین طرح‌های دولت است که باعث صرفه جویی تا ۳۰ درصد در مصرف گندم کشور خواهد شد،با عنایت به نیاز کشور به واردات گندم این اقدام باعث جلوگیری از هدرر فت ارز و کمک به اقتصاد ملی خواهد شد.

 

 

بیشتر بخوانید:

بی‌ثباتی در سکان مدیریتی وزارت صمت، بلای جان صنعت کشور/ ۱۰ ماه زمان کمی برای ارزیابی عملکرد وزیر صمت است/ بسیاری از مشکلات وزارت صمت ارتباط مستقیمی با سیاست‌های کلان اقتصادی دارد

خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی منفی شد

چه کسی تصمیم نهایی برای حقوق بازنشستگان را می‌گیرد؟/ برنامه هفتم سیاست‌های ابلاغی هنوز ابلاغ نشده است/ یارانه‌های مردمی به طور مرتب به حساب خانوار‌ها واریز می‌شود

 

 

*** سیاست‌های دشمنان در منطقه

 

به گزارش صنایع، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان به سیاست‌های دشمنان در منطقه اشاره کرد و گفت:

بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سفر به منطقه نقشه‌هایی برای ایران و انقلاب دارد که خود بیانگر حساسیت اوضاع کنونی است.

پس از بیان مطالب توسط وی، حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان برخی از گلایه‌های عمومی مردم مانند گرانی کالاها و اجاره مسکن و خودرو، از دولت خواستند برای این گرانی‌ها تدبیر کنند و ضمنا از تلاش‌های دولت تقدیر کرده و برای دولتمردان آرزوی موفقیت نمودند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول