کد خبر:397610
پ
سندباکس بانک مرکزی
در حضور رئیس کل بانک مرکزی انجام شد

رونمایی از سندباکس بانک مرکزی در جهت تسهیل و توسعه کسب‌وکارهای نوآور

سندباکس بانک مرکزی در در جهت تسهیل و توسعه کسب‌وکارهای نوآور در حضور رئیس کل بانک مرکزی رونمایی شد.

سندباکس بانک مرکزی در در جهت تسهیل و توسعه کسب‌وکارهای نوآور در حضور رئیس کل بانک مرکزی رونمایی شد.

 

*** ایجاد محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی

 

به گزارش صنایع، علی صالح آبادی محیط بانکداری کشور را مستعد رشد و توسعه دانست و اظهار کرد:

بانک مرکزی به عنوان تنظیم‌گر مقررات پولی و بانکی، حمایت از نوآوری‌ها در این بخش را وظیفه خود می‌داند، لذا ایجاد محیط‌های آزمون تنظیم‌گری لازمه توسعه فناوری است و ایجاد این محیط‌های آزمون موجب تسهیل نوآوری در حوزه‌های فناوری جدید در حوزه بانکی و صنعت بانکداری کشور می‌شود.

اطمینان به دانش و آگاهی افراد در حوزه‌های تخصصی همواره موجب خلق فرصت‌های جدید در محیط اجرا می‌شود و نمود عینی این واقعیت مراسم امروز است، چراکه ما ۴۰ روز پیش میزبان فعالان فناوری‌های ملی در بانک مرکزی بودیم و امروز پس از ۴۰ روز، شاهد رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی هستیم.

 

وی ایجاد این محیط را که با متولی‌گری دبیرخانه شرکت ملی انفورماتیک ایجاد شده است، را مرهون تلاش و همراهی همکاران بانک مرکزی، شورای سیاست‌گذاری با مسئولیت معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی دانست و ابراز امیدواری کرد:

امیدوارم این اتفاق مثبت در حوزه فناوری بستر مناسبی برای استفاده از ایده‌های فناورانه مالی در صنعت بانکداری کشور باشد و مردم از نتایج آن بهره‌مند شوند.

 

*** اصلاح نظام بانکی

 

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه امروز اشخاص حقیقی و حقوقی درکشور مشتری نظام بانکی و صنت بانکداری هستند، گفت:

اصلاح نظام بانکی با سه محور اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانک‌ها با این بانک و اصلاح رابطه بانک‌ها با مردم آغاز شده است و استفاده از فناوری‌های نوین می‌تواند در پیشبرد این اصلاحات یاری‌گر بانک مرکزی باشد.

برای نمونه سوپ تک (Sup tech) و رگ تک (Reg tech) ناظر بر اصلاح رابطه میان بانک مرکزی و بانک‌ها است که می‌تواند تسریع‌گر اصلاحات در نظام بانکی باشد.

در حال حاضر نورآوری‌ای بسیاری در تعامل میان مردم به عنوان مشتریان و بانک‌ها انجام شده که این نوآوری‌ها باید ادامه یابد تا به این واسطه نظارت بر بانک‌ها و نهادهای پولی نظارت درست و دقیق‌تر شود و در عین حال بانک‌ها و نهادهای پولی نیز بتوانند خدمات مناسبی را به مردم اعم از تسهیلات و سایر خدمات بانکی ارائه کنند.

 

 

بیشتر بخوانید:

سه ضلع مثلث اصلاح نظام بانکی در دولت سیزدهم/ دلیل افزایش نقدینگی و تورم در دولت‌های گذشته چیست؟/ به لحاظ اسکناسی بیشترین ذخایر را در تاریخ بانک مرکزی داریم/ ارز نیمایی خریدار ندارد

ضرورت نگاه به فناوری‌های نوین مالی برای توسعه نظام بانکی کشور

راهکارهای کنترل نقدینگی و تورم/ اصلاح نظام بانکی؛ مانعی برای رشد نقدینگی در کشور

 

 

*** چشم انداز نظان بانکی کشور

 

به گزارش صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان ضمن استقبال از نظرات و پیشنهادات فعالان این حوزه ابراز امیدواری کرد:

در آینده نزدیک شاهد اخبار مطلوبی در این حوزه باشیم و ایده‌های نو از از محیط آزمون به محیط عمل وارد شود.

در این راستا وظیفه بانک مرکزی به عنوان مقام تنظیم‌گری (رگولاتور) پولی و بانکی کشور، فراهم کردن محیط و شرایط لازم برای رشد و توسعه نوآوری فناوری در کشور و تسهیل این نوآوری‌ها تا رسیدن آنها به منصه ظهور است.

لذا امیدوارم این جلسه طلیعه یک حرکت مثبت در حوزه فناوری و بانکی کشور باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول